معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی:

پنج اولویت همکاری خراسان جنوبی و کشور قرقیزستان تعیین شد

اشرفی گفت: صنایع دستی و میراث فرهنگی، امور اقتصادی و تجارت، کشاورزی، دانشگاه‌ها، صنایع و معادن از مهمترین ظرفیت‌های خراسان جنوبی است که باید برای افزایش همکاری با کشور قرقیزستان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد اشرفی امروز شنبه در نشست هماهنگی سفر سفیر قرقیزستان به خراسان جنوبی اظهار کرد: باید بر این پنج موضوع در سفر سفیر قرقیزستان که اوایل هفته آینده انجام خواهد شد، تمرکز ویژه داشته باشیم تا مبادلات خوبی برای استان رقم بخورد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در ادامه گفت: تاکنون پیشنهادات مختلفی در زمینه همکاری با کشور قرقیزستان از طرف دستگاه‌های اجرایی مختلف استان دریافت کرده‌ایم و محتوای کار در این سفر مورد توجه جدی مسوولان متولی قرار گیرد.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی راهکارهای افزایش مبادلات و ارتباطات در حوزه‌های مطرح شده با کشور قرقیزستان را شناسایی کرده و به معرفی آنها بپردازند.

اشرفی بیان کرد:  در صورت نتایج مثبت این سفر، موضوع سفر جمعی از مسوولان استان به کشور قرقیزستان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: برپایی نمایشگاه ظرفیت‌های خراسان جنوبی در بخش‌های مختلف فرهنگی، صنایع غذایی و کشاورزی در کشور قرقیزستان طی این سفر مطرح خواهد شد.

وی از متولیان خواست توانمندی‌های خراسان جنوبی را در قالب بروشور و سایر اقلام به‌روز رسانی و به زبان انگلیسی تهیه کنند.

اشرفی با اشاره به لزوم معرفی محصولات کشاورزی استان عنوان کرد: نیاز است با معرفی مناسب، زمینه بازاریابی محصولات کشاورزی را در این کشور رقم بزنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: بازدید از مجموعه‌های اقتصادی و تولیدی، دانشگاه بیرجند، اماکن تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری و نشست با فعالان اقتصادی از مهمترین برنامه‌های سفیر قیرقیزستان در خراسان جنوبی خواهد بود.

اشرفی ادامه داد: نبود استقرار مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی از دغدغه‌های اصلی است و این افراد به‌صورت کامل مستقر نمی‌شوند.

وی تصریح کرد: باید مسوولان نمایندگی وزارت امور خارجه حداقل ۲ سال کامل در استان مستقر شوند ولی متاسفانه فعالیت خدمتی همه آنها از یک سال فرارتر نمی‌رود و خراسان جنوبی را ترک می‌کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی در پایان افزود: درخواست ما این است که مسوولان نمایندگی وزارت امور خارجه حداقل ۲ تا سه سال فعالیت داشته باشند و بعد استان را ترک کنند تا ما کمتر در برنامه‌ریزی‌ها دچار مشکل شویم.

احمد لامعی گیو، رئیس دانشگاه بیرجند هم در این نشست از تحصیل ۸۵۷ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های خراسان جنوبی خبر داد و گفت: از این تعداد ۵۸۰ نفر در دانشگاه بیرجند، ۲۱۴ نفر دانشگاه آزاد اسلامی، ۲ نفر دانشگاه پیام نور، سه نفر دانشگاه صنعتی بیرجند و ۸۵ نفر هم در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تحصیل می‌کنند که همه آنها تبعه افغانستان هستند.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه بیرجند با ۱۷ کشور خارجی تعاملات علمی دارد همچنین ۲۰ پایان‌نامه با کشورهای اروپایی به طور مشترک در حال انجام است.

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه نگاه‌ها در دانشگاه بیرجند در زمینه علمی و تخصصی فراملی است بیان کرد: باید در این سفر بر موضوعات اقتصاد، فرهنگ و علم به‌صورت توامان کار شود.

انتهای پیام/۱۰