استاندار خراسان جنوبی:

پویایی جامعه در گرو فضای شهری مناسب است

ملانوری گفت: اگر قرار است جامعه سرزنده و پویا داشته باشیم باید فضای شهری مناسبی را آماده کنیم.

به گزارش خاورستان، حمید ملانوری ظهر امروز در دیدار با شهردار و اعضای شورای شهر بیرجند اظهار کرد: فضای مطبوع و مناسب شهری، انرژی شهروندان را چند برابر می‌کند و اثرات مطلوبی بر عملکرد افراد دارد.
وی افزود: اگر اتفاق خوشایندی در شهر می‌افتد، موفقیتی برای شهروندی رقم می‌خورد یا پیشرفتی صورت می‌گیرد، همه متأثر از اقدامات ما و محصول کار جمعی اجتماع است که بخشی از آن به متولیان امر در تأمین نیازهای زیرساختی برمی‌گردد.
لزوم پیوست فرهنگی پروژه‌های شهری
استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به صحبت‌های رهبر معظم انقلاب و تأکید ایشان بر لزوم پیوست فرهنگی همه اقدامات عنوان کرد: پروژه‌های عمران شهری نیز نیاز به پیوست فرهنگی دارند و شهروندان باید بدانند در قبال خدمتی که به آن‌ها می‌شود چه مسئولیتی دارند و از آن چطور باید استفاده کنند تا بیشترین بهره‌وری را داشته باشد.
ملانوری یادآور شد: مدیریت شهری، مثلثی متشکل از شهروندان، پارلمان شهری و مدیریت اجرایی است که اگر در تعامل با هم و هماهنگ نباشند، توسعه شهر اتفاق نمی‌افتد.
درآمدزایی شهرداری بالندگی آن را به دنبال دارد
وی با بیان اینکه شهرداری، نهادی عمومی و غیردولتی است، تصریح کرد: اینکه شهرداری متکی به درآمدهای خود است، بالندگی و سرزندگی شهرداری‌ها را به همراه دارد.
استاندار خراسان‌جنوبی اضافه کرد: همین موضوع سبب شده که شهرداری و شورای شهر بتوانند بنا به ذائقه شهروندان پروژه تعریف کنند و در قالب آن برای رنگ‌آمیزی جداول، ایجاد فضای سبز متناسب با هر منطقه، روشنایی معابر و غیره تصمیم‌گیری نمایند.
تصمیم‌گیری‌ها متناسب با شرایط منطقه‌ای رقم بخورد
ملانوری تأکید کرد: این تصمیم‌گیری‌ها باید در قالب مدیریت بومی و متناسب با شرایط منطقه‌ای رقم بخورد.
وی با اشاره به سابقه هفت ساله فعالیتش در جایگاه شهردار خاطرنشان کرد: متولیان امور شهری باید از نیازهای شهر مطلع باشند، بر اساس نیازهای موجود و سلیقه شهروندان برنامه‌ریزی نمایند و طبق همین برنامه‌ریزی هم متناسب با ظرفیت شهر، پروژه تعریف نمایند.
استاندار خراسان‌جنوبی به رشد قابل توجه بودجه شهرداری بیرجند اشاره کرد و گفت: اینکه شهرداری بیرجند توانسته با وجود ساخت‌وسازهای حداقلی سطح شهر و کم شدن اعتبارات ناشی از پروانه‌های ساختمانی و عوارض ، این بودجه را محقق نماید، بسیار ارزشمند است.
با راهکارهای مناسب درآمدزایی کنید
ملانوری ادامه داد: شهرداری باید با راهکارهای مناسب درآمدزایی کرده و ایجاد درآمدهای پایدار را رقم بزند.
وی از نتیجه بازدید خود از شهر بیرجند گفت و با اشاره به سه بخش شمال، جنوب و مهرشهر، عنوان داشت: برنامه‌ریزی‌های سال‌های گذشته، رشد افقی شهر را به همراه داشته که این موضوع هزینه‌های زیادی را بر شهر تحمیل می‌کند، خدمات‌رسانی را دشوار می‌نماید و از همه مهم‌تر حاشیه‌نشینی و تبعات فراوان آن را در پی دارد.
انتقاد استاندار خراسان‌جنوبی از توسعه نامتوازن «بیرجند»
استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از واحدهای مسکونی در توسعه افقی شهر می‌تواند در بافت‌های فرسوده موجود در شهرجانمایی شود که هم در زیبایی شهر مؤثر است هم اینکه هزینه خدمات‌رسانی را کاهش می‌دهد.
ملانوری اقدامات صورت‌گرفته در زمینه توسعه بند دره، ایجاد باغ مفاخر، بهسازی پارک جنگلی، تأسیس فرهنگسرا و غیره را مطلوب خواند و اضافه کرد: با قوت و انگیزه در کنار شما برای ادامه دادن به اقدامات گذشته خواهیم بود.
مرکز غیردولتی «بیرجندشناسی» تشکیل شود
وی با اشاره به اقدام شهرداری برای ایجاد مرکز بیرجندشناسی عنوان داشت: برای توفیق هر چه بیشتر این مرکز در برپایی مراسمات و همایش‌ها، برگزاری جلسات خاص و نمایشگاه‌های ویژه و غیره شورای مرکز بیرجندشناسی با ترکیبی غیردولتی متشکل از افرادی همچون استاندار و شهردار وقت، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی، چهره‌های فرهنگی شهر و همچنین رئیس دانشگاه بیرجند شکل بگیرد.
استاندار خراسان‌جنوبی تشکیل این شورا را در پیشبرد اهداف مرکز بیرجند شناسی مؤثر خواند.
انتهای پیام/۴