رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان:

پیاده روی اربعین یک حرکت الهی است/ پدید آمدن نسل و گفتمان جدید جهان اسلام زیر پرچم اربعین

حجت الاسلام محقی با بیان اینکه یکی از ابعاد پیاده روی اربعین، تقریب مذاهب است، گفت: وجود مقدس و حرکت سید الشهدا (ع) نمادی از عدالت خواهی در بین جوامع اسلام است که باعث شده نسل و گفتمان جدیدی از جهان اسلام زیر پرچم اربعین پدید بیاید.

حجت الاسلام و المسلمین علی محقی رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، در مورد اهمیت پیاده روی اربعین، اظهار کرد: پیاده روی اربعین دارای بعد فردی، اجتماعی و تقریب مذاهب است. 

وی افزود: راهپیمایی بزرگ اربعین یه رویداد بزرگ بشری است که حداقل طی یک دهه گذشته در فضای رسانه ای پررنگ شده اما پیشینه زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده بسیار طولانی است.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان به بعد فردی حضور در مراسم پیاده روی اربعین اشاره و بیان کرد: وجود مقدس اهلبیت (ع) برخی از معارف دینی خودشان را در قالب مناسک مطرح میکردند.

حجت الاسلام محقی عنوان کرد: امام سجاد (ع) بخش عمده ای از معارف دینی را در قالب ادعیه به دست شیعه رساندند.

وی اظهار کرد: در باب اهمیت فردی زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده نقل های زیادی وجود دارد و علما نیز زمانهای دور از نجف تا کربلا را به صورت پیاده طی کردند که به طریق علما مشهور است.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان گفت: اما اهمیت فردی پیاده روی اربعین این است که فرد وقتی قدم در این مسیر میگذارد وجود مقدس امام حسین (ع)، آرمان خواهی و عدالت خواهی و آنچه ابی عبدالله برای آن جان داد را میپذیرد.

حجت الاسلام محقی گفت: بخش عمده پیاده روی اربعین، فردی میباشد یعنی شخصیت سازی و آماده کردن یک فرد بر اساس گفتمان و نگاه سید الشهدا (ع) برای تمدن سازی و بستر سازی ظهور است.

وی بیان کرد: بعد دیگر پیاده روی اربعین، اجتماعی است. پیاده روی در کنار افرادی از شهر، کشور، دین و مذهبی دیگر و ارتباط گرفتن با آنها نشان از بعد اجتماعی است.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان گفت: پاسداشت آرمان نگاه امام حسین (ع) میطلبد “من” ها “ما” شویم و این مسئله در پیاده روی اربعین محقق میشود.

حجت الاسلام محقی بیان کرد: یکی از دلایل قیام سید الشهدا (ع) همراه کردن غیر از جامعه شیعی با خودش بوده است و در مراسم عظیم راهپیمایی اربعین حسینی نیز شاهد حضور شیعه، سنی، مسیحی، مسلمان و سایر ادیان هستیم.

پدید آمدن نسل و گفتمان جدید جهان اسلام زیر پرچم اربعین

وی تصریح کرد: بُعد سوم پیاده روی اربعین، تقریب مذاهب است. وجود مقدس و حرکت سید الشهدا (ع) یک نمادی از عدالت خواهی در بین جوامع اسلام است که باعث شده نسل و گفتمان جدیدی از جهان اسلام زیر پرچم اربعین پدید بیاید.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان با بیان اینکه تقریب مذاهب خیلی تاثیر دارد، افزود: امسال برای اولین بار در عمود ۸۳۳ موکب ندای الاقصی شکل گرفت و فلسطینیان به میدان آمدند، یعنی اهل سنت و نسل جدید فلسطین به این فهم و درایت رسیده اند که برای رسیدن به آزادی مسیری جز مسیری که وجود مقدس سید الشهدا (ع) طی کرده مسیر دیگری نیست.

حجت الاسلام محقی گفت: وجود مقدس سید الشهدا (ع) یک منادی تقریب بین مذاهب بشری است؛ نه از حیث مذهب بلکه از حیث عواطف انسانی و خواستگاه های بشری است.

وی با بیان اینکه بشر امروز به عدالت نیاز دارد، اظهار کرد: عدالت و اقامه عدل را در حرکت سید الشهدا (ع) میبینیم و در راهپیمایی اربعین نیز بسیار مشهود است.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان در مورد سیل جمعیتی که هر ساله در پیاده روی اربعین حضور پیدا میکنند، گفت: سنت الهی است که اقامه عدل با حرکت بشری محقق میشود.

حجت الاسلام محقی عنوان کرد: بحث پیاده روی اربعین و مسائلی که بعضا در این خصوص در رسانه های فارسی زبان و خارجی مطرح میشود، به دلیل اهمیت آن است و اگر از نظر رسانه ای بهتر و گسترده تر به آن پرداخته شود تاثیرات شگرفی در جهان خواهد داشت.

وی افزود: هدف دشمن و رسانه های بیگانه در مورد اربعین این است که این مسئله مهم را تحقیر و تصغیر کنند.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان درمیان بیان کرد: در تفاسیر قرآن نیز به سه راهبرد جبهه باطل در برابر جبهه حق که تطمیع، تصغیر و استهزاء میباشد اشاره شده و دشمن در بحث پیاده روی اربعین هم این راهبرد ها را بکار میگیرد.

حجت الاسلام محقی بیان کرد: اما دشمن غافل از این است که تاثیر اربعین بر روی قلوب مردم بیدار و فطرتهای آماده بسیار زیاد است و در راهپیمایی اربعین شاهد حضور سفید پوست، سیاه پوست، خاور شرق و … هستیم و در اربعین همه نوع حضور دارند.

وی با تاکید بر اینکه اربعین تاثیر خودش را گذاشته، افزود: پیاده روی اربعین یک حرکت بشری نیست بلکه حرکتی الهی است که تاثیرش را گذاشته و برکاتش را در مهمان نوازی مردم عراق مشاهده میکنیم.

انتهای پیام/۱۲۷