جانشین فراجا خبر داد:

دستگیری ۱۱۸ مظنون درباره موضوع مسمومیت دانش آموزان

جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: ۱۱۸ مظنون در گشت‌های نیروی انتظامی در حاشیه مدارس در رابطه با مسمومیت دانش آموزان در کشور دستگیر شدند.

به گزارش خاورستان، سردار سرتیپ قاسم رضایی روز شنبه در حاشیه مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران درباره قرارگاه‌های نوروزی و تدابیر پلیس برای کاهش تصادفات جاده‌ای گفت: کشور ما از آرامش و شادی برخوردار است و مردم همیشه خوش سفر هستند و سفر را در مسیر عبادت یعنی صله ارحام می‌دانند که با این نگاه، تجربه پلیس نشان می‌دهد امسال بیش از سال‌های قبل سفر خواهیم داشت.

جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: به ویژه آنکه در سوم فروردین وارد ماه مبارک رمضان می‌شویم لذا روزهای باقیمانده تا تحویل سال و روزهای آغازین سال نو راه‌های کشور پر ترافیک خواهد بود.

وی ادامه داد: از بهمن ماه برای قرارگاه‌های نوروزی در سطح کشور و مرکز برنامه‌ریزی کامل شده و قرارگاه نوروزی مجموعه انتظامی از ۱۵ اسفند فعال است که حداقل تا ۱۵ فروردین استمرار دارد و دوسوم کل مجموعه انتظامی کشور از مرزها تا جاده‌ها، شهرها و سایر خدماتی که نیاز است، در صحنه حضور دارند.

سردار رضایی بیان داشت: در کنار این موضوع حرکت انقلابی و بصیرتی راهیان نور را داریم که از مبدا تا مقصد و برعکس در حوزه ترافیک، مرزبانی و انتظامات همچنین ناوگان اتوبوسرانی پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و فعالان این حوزه توجیه شده‌اند که چگونه زائران کربلای ایران در مناطق عملیاتی دفاع مقدس و استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان طی مسیر کنند.

جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران افزود: مجموعه انتظامی کشور برای خدمات‌رسانی به مردم شریف و انقلابی ایران در این ایام که همه به گشت و گذار، صله ارحام، تفریح و زیارت می‌روند آماده‌باش خواهد بود.

وی در مورد تصادفات گفت: دغدغه جدی پلیس همواره راحتی مردم است و یکی از مواردی که خوشی مردم را به تلخی‌های سنگین تبدیل می‌کند همین تصادفات است و افراد هنگام سفر و رانندگی یکسری اصول، تذکرات و مقررات را رعایت نمی‌کنند که منجر به تصادف، مصدومیت یا فوت مسافران می‌شود.

جانشین فرمانده کل انتظامی کشور اظهار داشت: توصیه و درخواست ما از همه مسافران این است، تمامی مقرراتی که آنها را می‌دانند از جمله پرهیز از سرعت غیرمجاز و سبقت از راست را رعایت کنند و در ۳۰ کیلومتری شهرها به سرعت نروند زیرا بیش از ۶۰ درصد تصادفات، صدمات و تلفات در ۳۰ کیلومتری شهرها است.

وی افزود: رانندگان در شب که خسته و خواب‌آلوده هستند، حرکت نکنند و همواره هنگام رانندگی به جلو توجه داشته باشند زیرا لحظه‌ای صحبت کردن با سرنشینان یا تلفن همراه منجر به خطر و حادثه جبران ناپذیر می‌شود.

سردار رضایی ادامه داد: سایر اعضای خانواده هم در صورت مشاهده تخلف راننده تذکر دهند که باعث می‌شود تصادفات به حداقل برسد.

وی افزود: در موضوعات انتظامی نیز به عنوان خادم ملت توصیه داریم که مردم خانه‌هایشان را رها نکنند و ملاحظات امنیتی رعایت شود و اگر اتفاقی بیفتد پلیس برای امدادرسانی در کنار مردم است.

جانشین فرمانده کل انتظامی درباره هوشمندسازی پلیس گفت: اصل هوشمندسازی مفهوم گسترده‌ای است و در آموزش‌ها و مهارت‌های پلیس دنبال می‌شود تا مامور فراجا هنگام انجام وظیفه هوشمندانه مدیریت کند و در کنارش از ابزارهای فنی هم به درستی استفاده شود که بخشی از آن مانند مرزها انجام شده و در سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بدحالی دانش‌آموزان در کشور گفت: آرامش کشور ما خوشایند استکبار و معاندین نیست لذا هر روز به دنبال بهانه‌ای هستند و اخیرا حرکات ناموزونی را به طور هدفمند دنبال کردند.

سردار رضایی افزود: البته آنچه متخصصان، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل گزارش دادند بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد این موضوعات ناشی از استرس و اضطراب و بعضی جاها بازیگوشی بوده یعنی دانش‌آموزان کارهایی را انجام می‌دادند تا کلاس‌های درس تعطیل شود.

وی تصریح کرد: بخش محدودی هم شیطنت بوده که از مواد بدبو در مدارس استفاده کردند و وقتی گزارش وزارت بهداشت در حوزه درمان ارائه شد، تعداد محدودی بیش از یک هفته بستری بودند و بقیه مرخص شدند.

جانشین فرمانده کل انتظامی کشور گفت: هدف این بود که شرایطی را برای کشور ایجاد کنند و در آستانه سال نو فضای تلخی برای مردم به وجود آید که خوشبختانه با هوشیاری مردم و اقدامات دستگاه‌های مختلف این تحرک خنثی شد و تقریبا فروکش کرده است.

وی افزود: مجموعه انتظامی هم براساس تکلیفی که برایش مشخص شد گشت‌های انتظامی را اطراف مدارس جاهایی که مشخص کردند به طور محسوس و نامحسوس تشدید کرد و همانطور که اعلام شد ۱۱۸ نفر به عنوان مشکوک و مظنون دستگیر شدند و سیر بررسی‌ها ادامه دارد.

 

انتهای پیام/۱۰