رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی؛

پیشرفت ۵۵ درصدی مرحله دوم ساخت مسکن محرومان خراسان جنوبی/ رونقی که به روستاها و کارگاه‌های ورشکسته تولیدی برگشت

آسمانی‌مقدم گفت: یکی از طرح‌های بزرگی که طی دو سال اخیر در بنیاد مسکن خراسان جنوبی برای محرومان انجام گرفت، ساخت 11 هزار واحد مسکونی محرومان با تسهیلات ارزان قیمت 15 ساله و کمک بلاعوض 25 تا30 میلیون تومانی بوده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، یکی از نهادهای انقلابی است که در اوایل انقلاب و در ۲۱ فروردین‌ماه سال ۱۳۵۸ به دستور مستقیم امام خمینی(ره) تأسیس شد تا نسبت به تأمین مسكن محرومان در شهرها و به خصوص روستاها اقدام کند و متولی توسعه و عمران مناطق محروم باشد.
با توجه به فقر جوامع روستایی به خصوص در استان محروم و دچار خشکسالی خراسان جنوبی، طی سال‌های اخیر موج مهاجرت‌ها و خالی از سکنه‌شدن روستاها، شدت بیشتری گرفته است. اما در این شرایط نیاز است تا برای ماندگاری مردم در روستاها و از طرف دیگر توانمندی آن‌ها برای رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی، اقدام درخوری انجام شود. در همین خصوص بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طرح‌های مناسبی را اجرا کرده و توانسته امید به ماندگاری در روستاها را ایجاد کند.
این نهاد انقلابی جهت تامین مسکن محرومان، انقلاب و تحول گسترده‌ای را رقم زده و باعث شده تا حالا سقف‌های خشتی و گلی لرزان، جای خود را به سکونتگاه‌های مقاوم و قابل اعتماد بدهد.
خانه‌دارکردن مردم سه روستای خراسان جنوبی سنگ بنای طرح مسکن محرومان در کشور
علی‌اصغر آسمانی‌مقدم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق محروم و برای خانواده های کم برخوردار، خدمات متعددی ارائه می کند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: یکی از طرح های بزرگی که طی دو سال اخیر در بنیاد مسکن خراسان جنوبی برای محرومین انجام داد، ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی محرومین با تسهیلات ارزان قیمت ۱۵ ساله و کمک بلاعوض ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومانی بوده است.
آسمانی مقدم در تشریح جزئیات این طرح، گفت: با توجه به محرومیت شدید سه روستای ذکری، جلاران و گل نی، از هر امکانات بهداشتی، آموزشی، اشتغال و منزل مسکونی، در استان تصمیم گرفته شد تا با تامین اعتباراتی از کمیته امداد، بهزیستی و حساب صد امام(ره) و ارائه کمک های بلاعوض، برای اهالی این روستاها منزل مسکونی ساخت شود.
رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین جنوبی ادامه داد: در این خصوص ۶۴ واحد مسکونی در این سه روستا ساخته شد و علاوه بر آن طرح هادی روستا و طرح های کشاورزی و فنی و حرفه ای هم در جهت اشتغال افراد اجرا شد و این روستاها از حالت مردگی نجات پیدا کردند.
وی بیان کرد: اقدامات انجام شده در این سه روستا سنگ بنای ساخت مسکن محرومین و ارائه کمک های بلاعوض ساخت مسکن در کشور شد، چرا که نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفر اسفندماه سال ۱۳۹۷ خود به خراسان جنوبی، با دیدن کلیپ تهیه شده از اقدامات انجام شده در این روستاها، ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومین در استان را مصوب و اجرای آن را در روستای هج و نج کلنگ زنی کرد که از این تعداد ۵ هزار واحد سهم بنیاد مسکن و ۵ هزار واحد هم سهم کمیته امداد امام خمینی(ره) بود.
ساخت پنج هزار واحد مسکن محرومین طی یک سال
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد: ساخت این واحدها از ابتدای سال ۱۳۹۸ شروع شد و تا پایان آن سال نیز تمام ۵ هزار واحد تعهد شده توسط بنیاد مسکن به بهره برداری رسید. این واحدها با زیربنای میانگین ۶۰ مترمربع حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان برای متقاضیان هزینه داشته است که در این خصوص ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۵ ساله و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض از سازمان برنامه و بودجه دریافت کرده‌اند.
آسمانی مقدم اظهارکرد: نوبخت در سفر بعدی خود در خردادماه سال ۱۳۹۹ با مشاهده به بهرداری رسیدن تمام واحدهای مسکونی مصوب شده، دوباره ساخت ۶ هزار واحد مسکونی دیگر در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت برای بنیاد مسکن را مصوب کرد.
پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصدی مرحله دوم مسکن محرومین
رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی افزود: در این طرح که در هفته دولت سال ۱۳۹۹ کلنگ زنی شد، تسهیلات بانکی به ۵۰ میلیون تومان و کمک‌های بلاعوض به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت. اکنون هم مرحله دوم ساخت مسکن محرومین، بیش از ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: بر این اساس در مرحله اول ساخت مسکن محرومین ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۱۲۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض و در مرحله دوم هم ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۱۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به استان تزریق شده است.
رونق روستاها و کارگاه‌های ورشکسته
آسمانی مقدم تاکید کرد: تزریق این منابع مالی به استان سبب رونق ساخت و ساز در استان شد و بسیاری از کارگاه ها و کارخانه هایی که در حال رکود، تعدیل نیرو یا ورشکستگی بودند، دوباره به عرصه تولید برگشتند، به طوری که حتی در تامین مصالح و نیروی انسانی هم دچار مشکل شدیم.
وی با اشاره به ایجاد ۶ هزار شغل در استان به سبب ساخت مسکن محرومین توسط بنیاد مسکن، گفت: همچنین بسیاری از روستاها در حال خالی از سکنه شدن بود که با اجرای این طرح و دریافت زمین رایگان، کمک های بلاعوض و تسهیلات بانکی دوباره به رونق خود برگشتند. البته ساخت مسکن به تنهایی کفایت نمی کند و باید برای اشتغال و امرار معاش خانوارهای روستایی هم برنامه هایی دیده شود.
خراسان جنوبی پیشرو در طرح مسکن محرومین
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: علاوه بر تملک زمین برای ساخت مسکن در روستاها، بنیاد مسکن برای ایجاد کارگاه های کوچک اشتغال هم زمین تامین و هزینه آن را به صورت اقساطی و آن هم در زمانی که به بهره برداری و درآمد برسند، دریافت می کند. این طرح در خراسان جنوبی که سرمایه ها اندک است، بسیار مفید است.
آسمانی مقدم اظهارکرد: خراسان جنوبی جزو استان های اولیه ای است که طرح مسکن محرومین در آن به نتیجه رسیده و ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی بر اساس جمعیتی که دارد، بسیار بالا است. چرا که در سایر استان ها از جمله اصفهان حدود هزار تا دو هزار مسکن محرومین ساخته شده و سهم خراسان جنوبی از بسیاری از استان ها از جمله کرمان، فارس و مشهد بیشتر است. تنها استان رقیب ما در این زمینه سیستان و بلوچستان با حدود ۱۶ هزار مسکن محرومین است که البته جمعیت سه برابری نسبت به استان ما دارد.
رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی بیان کرد: در این طرح اگر چه بنیاد مسکن در رأس کار بود، اما تمام مسئولان دست به دست هم دادند و کار را جلو بردند.
تهیه طرح هادی برای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی از وظایف بنیاد مسکن تهیه و اجرای طرح هادی است، این طرح را شناسنامه هر روستا دانست که انجام هر کار و هر طرح عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و … در روستاها در این طرح دیده شده و بر اساس آن انجام می شود.
آسمانی مقدم افزود: تاکنون برای ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان، با اعتبار ۸۳ میلیارد ریال، طرح هادی تهیه شده است. طرح هادی ۱۶۷ روستا هم دوباره بازنگری شده که در این خصوص ۱۶۷ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن هم تهیه طرح های بهسازی بافت با ارزش و گردشگری روستاها برای توسعه صنعت گردشگری است که در این خصوص تهیه این طرح برای روستاهای کریمو و خرو انجام شده و برای روستاهای نایبند، پیرحاجات، خور، چنشت، فورگ، باراج و … در دستور کار است.
طرح توسعه پایدار منظومه درح در دست مطالعه
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین از تهیه طرح های توسعه پایدار منظومه ها از ابتدای امسال خبر داد که این طرح برای توسعه و تقویت سکونتگاه های روستایی است و در آن خدمات بصورت عمومی و متمرکز دیده شده نه تک روستایی. در این خصوص اکنون طرح توسعه پایدار منظومه درح در دست مطالعه است.
آسمانی مقدم ادامه داد: از طرح های دیگری که بنیاد مسکن دنبال می کند، پیش بینی و مکان یابی سایت های پشتیبانی و انبار مثل سایت صنعتی و کارگاهی برای حفظ جمعیت روستایی و اشتغال آنها است. در این خصوص روستاهای آسیب پذیر شناسایی و برای جلوگیری از هدررفت سرمایه های ملی، برنامه هایی در آن اجرا می شود.
تملک بیش از ۵ هزارهکتار زمین روستایی توسط بنیاد مسکن
رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی اظهارکرد: در بخش تملک زمین مسکونی و تجاری و … در روستاها، تاکنون ۵ هزار و ۲۷۹ هکتار زمین تملک شده که ۲۹۵ هکتار آن در سال ۱۳۹۹ بوده است. همچنین از ابتدای تشکیل استان تاکنون هم ۲۲ هزار و ۸۷۵ قطعه زمین به افراد واگذار شده است که ۳ هزار و ۲۵۰ قطعه مربوط به سال ۱۳۹۹ است.
صدور بیش از ۶۴ هزار سند مسکونی روستایی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، کل واحدهای مسکونی روستایی استان ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد بوده است، گفت: یکی از مشکلات مهم در روستاها صدور سند برای واحدهای مسکونی است. در این خصوص تاکنون ۷۲ هزار جلد سند توسط بنیاد مسکن استان صادر و تحویل شده که ۷ هزار و ۹۰۵ سند در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۶۴ هزار و ۴۱ سند هم روستایی بوده است.
آسفالت بیش از ۳ میلیون مترمربع معابر روستایی
آسمانی مقدم در خصوص تامین قیر رایگان برای آسفالت معابر روستایی هم گفت: تاکنون عملیات آسفالت در ۳۳۴ روستای استان با مساحت بیش از سه میلیون مترمربع اجرا شده که معادل ۶۲ میلیارد و ۲۳۷ میلیون تومان، قیر رایگان اختصاص یافته است. در سال ۱۳۹۹ هم سهم قیر رایگان استان معادل ۱۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده که صد درصد آن اختصاص یافته و ۱۰ روستا با مساحت ۲۸ هزار و ۸۰۰ مترمربع آسفالت سازی شده است.
وی در خصوص بازسازی واحدهای مسکونی هم از پرداخت بیش از ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای ۴ هزار و ۴۷۳ واحد مسکونی خبر داد که علاوه بر این کمک ها، تسهیلات قرض الحسنه با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله هم اعطا شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اتمام برخی از واحدهای مسکونی نیمه کاره در سال گذشته هم گفت: برای اتمام این واحدها ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از منابع ملی برای یک هزار و ۲۲۰ واحد پرداخت شده است. همچنین بر اساس تفاهم نامه های متعدد با بهزیستی، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و … هم نسبت بهع ساخت مسکن برای اقشار متعدد اقدام شده است.
ساخت ۱۰۸۵ واحد مسکن توسط خیرین
آسمانی مقدم با اشاره به ساخت مسکن خیرین در استان هم گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در استان فعالیت رسمی دارد و تاکنون ساخت یک هزار و ۸۵ واحد مسکونی را به دست گرفته که از این تعداد ۶۸۲ واحد با اعتبار ۲۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تکمیل شده و ۴۰۳ واحد با اعتبار ۸۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان در شهرهای بیرجند، فردوس و طبس در دست اقدام است.
وی یادآور شد: بنیاد مسکن استان فارغ از طرح مسکن محرومین، از ابتدا تاکنون، ۳ هزار و ۶۶۲ واحد مسکن ساخته است که از این تعداد ۲۲۳ واحد در حال واگذاری و ۸۳۶ واحد هم در حال ساخت است.
رئیس شورای مرکزی بسیج مهندسین خراسان جنوبی همچنین از خدمات جهادگران سازمان بسیج مهندسین استان برای نظارت و طراحی رایگان واحدهای مسکونی محرومین نیز تشکر کرد.
ثبت نام ۶۸۰۰ نفر برای طرح مسکن ملی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن با شرایط زمین رایگان و تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۸ درصد با دوره بازپرداخت ۱۲ ساله، گفت: در این طرح تعهد ساخت مسکن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت با اداره کل راه و شهرسازی و در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر با بنیاد مسکن است. به همین دلیل در این خصوص مسئولیت ساخت مسکن ملی تنها در شهر بیرجند که بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد با راه و شهرسازی و در سایر شهرستان های استان با بنیاد مسکن است.
آسمانی مقدم ادامه داد: در این خصوص ۶ هزار و ۸۰۰ نفر در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان برای این ططرح ثبت نام کردند که از این تعداد ۳ هزار و ۶۵ نفر دارای شرایط اولیه بودند. پس از دو مرحله احراز هویت، ۳ هزار و ۶۳ نفر مشمول این طرح شدند.
وی افزود: ۳ هزار و ۵۷ نفر در این طرح افتتاح حساب کردند و ۲ هزار و ۹۲۰ نفر هم نسبت به واریز وجه ۴۰ میلیون تومانی اقدام کردند و در مجموع ۱۲۸ میلیارد تومان واریز شد.
اختصاص زمین برای بیش از ۲۸۰۰ نفر/ آغاز ساخت ۷۰۵ واحد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: پس از انجام قرعه کشی، برای ۲ هزار و ۸۳۸ نفر زمین اختصاص داده شده و ۳۷۳ نفر به بانک معرفی شده اند، ۳۶۸ نفر انعقاد قرارداد انجام دادند، ۹۰۹ نفر پروانه ساختمانی دریافت کردند و عملیات ساختمانی ۷۰۵ واحد هم آغاز شده و اکنون ۴۰ واحد در مرحله اجرای اسکلت و ۱۶ واحد هم در مرحله اجرای سقف است.
آسمانی مقدم تصریح کرد: خوشبختانه علی رغم مشکلات متعدد از جمله زیربار نرفتن شهرداری ها برای تخفیف ۵۰ درصدی پروانه ساخت و تخفیف ۵۰ درصدی نظام مهندسی، هم اکنون کار در حال انجام است و به زودی شاهد پیشرفت فیزیکی شایانی خواهیم بود.
انتهای پیام/۷/ ۲۱/ ۴