کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی خبر داد

پیش‌بینی بارش باران و کاهش ۷ درجه‌ای دما در خراسان‌جنوبی

نخعی گفت: از عصر امروز تا آخر وقت روز جمعه بارش باران و کاهش دما برای خراسان‌جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

جواد نخعی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: مطابق با الگوی نقشه‌ها، امروز در نیمه جنوبی استان شامل نهبندان، سربیشه و جنوب شهرستان‌های خوسف و طبس، رگبار باران، گاهی رعد و برق پیش‌بینی شده است.
نخعی با بیان این‌که به لحاظ شرایط دمایی با ریزش توده هوای سرد و خشک از عصر امروز تا جمعه در استان رو به رو هستیم، افزود: روند تغییرات دما کاهش محسوسی خواهد داشت و سرما و یخبندان شبانه در منطقه گسترش خواد یافت.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی گفت: در شب و روز گذشته بارش پراکنده باران از ده محمد طبس به میزان ۰.۲ میلی‌متر گزارش شده است.
وی اظهار کرد: سربیشه با کمینه دمای ۳ درجه سلسیوس زیر سفر سردترین و دهسلم با ۲۲ درجه بالای صفر گرمترین نقاط استان بودند.
نخعی بیان کرد: تغییرات دما در مرکز خراسان‌جنوبی نیز بین منفی ۲ و ۱۶ درجه ثبت شده است.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که اطلاعیه سطح زرد برای استان صادر شده، عنوان کرد: بر اساس این اطلاعیه نفوذ توده هوای سرد در استان از عصر امروز چهارشنبه آغاز شده و تا آخر وقت روز جمعه ادامه دارد.
وی افزود: این توده هوای سرد باعث کاهش ۵ تا ۷ درجه ای دمای هوا خواهد شد.
نخعی گفت: این سامانه توده هوای سرد تمام استان را در بر خواهد گرفت.
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی توصیه کرد: سالن‌های پرورشی از جمله مرغداری‌ها، گلخانه‌ها و دامداری در بحث سوخت ذخیره کافی را داشته باشند.
وی عنوان کرد: همچنین توصیه می‌شود در این مدت هم استانی‌ها استفاده بهینه از حامل‌های انرژی داشته باشند.
نخعی بیان کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود آب سامانه‌های آبیاری تحت فشار و سم پاش‌ها را تخلیه کرده،تنه درختان و نهال‌های جوان و آسیب‌پذیر را پوشانده و باقی مانده محصولات کشاورزی خود را جمع آوری کرده و به مکان‌های مناسب منتقل کنند.
انتهای پیام/۱۲۷