مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد

پیش‌بینی برداشت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن پنبه در خراسان‌جنوبی

قوسی گفت: امسال پیش بینی ما برداشت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن محصول پنبه توسط کشاورزان خراسان جنوبی است.

به گزارش خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی صبح پنج‌شنبه در نشست خبری اظهار کرد: اولین همایش ملی علمی – ترویجی یافته‌های کاربردی پنبه در روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه سال جاری با حضور مهمانان استانی و کشوری در شهرستان بشرویه برگزار می‌شود.
وی بیان‌کرد: یکی از تفاوت‌های این همایش با سایر همایش‌ها در این است که تنها به بیان یافته‌های علمی بسنده نکرده و ترویجی و کاربردی نیز خواهد بود که بسیار حائز اهمیت است.
محورهای همایش ملی پنبه
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه موضوعاتی چون بذر، تکنولوژی بذر، کاشت، داشت و برداشت از جمله محورهای این همایش است، ادامه‌داد: برای شرکت در این همایش ۱۷۰ مقاله به دبیرخانه واصل شده است که از این تعداد ۱۴۰ مقاله در قالب سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد.
قوسی با بیان اینکه از ۱۷ استان کشور در این همایش حضور خواهند داشت، افزود: تاکنون ۳۰۰ نفر برای شرکت در این همایش از طریق سایت مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پنبه بیش از سایر محصولات کشاورزی اشتغال‌زایی دارد به گونه‌ای که هر هکتار پنبه بین ۷۵ تا ۹۵ روز اشتغال‌زایی برای هر فرد فعال در این حوزه ایجاد می‌کند که این پتانسیل را باید قدر دانست.
قوسی با بیان اینکه شهرستان بشرویه با سه هزار و ۵۰۰ هکتار بیشترین میزان سطح کشت پنبه در خراسان‌جنوبی را دارد، اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی هفت هزار و ۱۰۰ هکتار زمین سطح زیر کشت پنبه است که به طور متوسطه سالانه ۱۷ هزار تن محصول پنبه از آن برداشت می‌شود.
سه کارخانه فعال در صنایع مرتبط با پنبه
وی در زمینه فرآوری محصول پنبه نیز بیان‌کرد: در خراسان‌جنوبی هفت کارخانه در صنعت مرتبط با پنبه فعال هستند که از این تعداد در حال حاضر تنها سه کارخانه فعال است.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی از نظر سطح زیر کشت و میزان تولید پنبه رتبه پنجم در کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: با توجه به بارندگی‌ها پیش‌بینی ما این است که امسال ۱۰ تا ۱۵ تن افزایش برداشت پنبه داشته باشیم.
قوسی بیان کرد: امسال نیز پیش بینی ما برداشت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن محصول پنبه توسط کشاورزان خراسان جنوبی است.
وی یادآورشد: سال گذشته پنبه‌کار نمونه کشوری با ۱۰ تن و ۷۰۰ کیلو برداشت از خراسان‌جنوبی بود که پیش‌بینی ما این است که وی در سال جاری بتواند ۱۲ تن پنبه برداشت و باز هم پنبه کار نمونه کشوری شود.
انتهای پیام/۴