فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی مطرح کرد

پیش‌بینی برگزاری ۳۰ عنوان برنامه ویژه طی هفته دفاع مقدس/ هیچ یک از نیروهای ارتش خراسان‌جنوبی به کرونا مبتلا نشده است

محمودی گفت: برای هفته دفاع مقدس حدود 30 عنوان برنامه ویژه درخراسان‌جنوبی در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امیر سرتیپ دوم محمود محمودی فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی و فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش استان پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مهمترین برنامه‌های ارتش در هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: برای هفته دفاع مقدس حدود ۳۰ عنوان برنامه ویژه در نظر گرفته شده است.
وی با بیان این‌که هر ساله ارتش جمهوری اسلامی در دو زمان برنامه دارد، افزود: ارتش جمهوری اسلامی در ۲۹ فروردین ماه که به نام روز ارتش نامگذاری شده برنامه‌های مهم دارد و هر یکسال درمیان میزبانی و اجرای برنامه‌های هفته دفاع مقدس نیز بر عهده ارتش است که امسال نیز ارتش افتخار میزبانی برنامه‌های هفته دفاع مقدس را دارد.
برنامه‌های هفته دفاع مقدس
فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی بیان کرد: مهمترین برنامه‌هایی که برای این هفته در نظر گرفته شده شامل دیدار نیروهای مسلح با آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان، دیدار با خانواده های شهدا، آزادگان و ایثارگران ارتش، دیدار با خانواده های پیشکسوتان ارتش، برگزاری مراسم شب شعر، محفل انس با قرآن، توزیع کمک بین نیازمندان در راستای رزمایش کمک مومنانه،اعزام تیم‌های پزشکی ارتش جهت معاینه رایگان به مناطق محروم و مرزی استان، برگزاری مراسم راهپیمایی و کوهپیمایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مسابقات تیراندازی و در صورت برگزاری نماز جمعه حضور در نماز عبادی سیاسی جمعه نیز از جمله مهمترین برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته دفاع مقدس است.
مقابله ارتش با کرونا بر اساس انضباط است
امیر محمودی به شیوع بیماری کرونا در کشور و استان اشاره و عنوان کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح کشور و خراسان‌جنوبی برای مقابله با این ویروس اقدامات زیادی انجام داده است.
وی اظهار کرد: ارتش برای مقابله با کرونا برابر مقررات بین المللی در دو بعد داخلی و خارجی فعالیت دارد.
فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی گفت: ارتش از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون و تا هر زمانی که ادامه داشته باشد با انضباط کامل برای مبارزه با کرونا اقدام کرده و ادامه خواهد داد.
امیر محمودی عنوان کرد: ارتش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری و ضدعفونی نه تنها فعالیت های خود را تعطیل و محدود نکرده بلکه با رعایت تمام موارد بهداشتی ادامه داده است.
وی از ضدعفونی مرتب مکان‌ها، استراحتگاه‌ها و تمامی معابر و اماکنی که پرسنل ارتش و سربازان حضور دارند خبر داد و گفت: بر آشپزخانه‌های فعال در پادگان‌ها و ستاد نظارت کامل شده و هر روز پایش می‌شود.
فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی بیان کرد تب سنجی هر روز از نیروها انجام شده و جنانچه فردی دارای تب بالا باشد ملزم به استراحت و در صورت نیاز به درمان، درمان می‌شود و پس از بهبودی کامل اجازه حضور در محل کار را دارد.
امیر محمودی به اقدامات خارجی ارتش برای مقابله با کرونا در استان اشاره کرد و افزود: طی ۴۰ روز ابتدای شیوع ویروس کرونا همکاران با حضور در مبادی ورودی و خروجی شهر بیرجند بیش از ۱۸ هزار خودرو را ضدعفونی و برای ۵۴ نفر تب سنجی انجام شده است.
وی با بیان این‌که اقدامات ذکر شده توسط لشکر ۳۰ مستقر در استان صورت گرفته، گفت: با کمک تیپ‌های مستقر در مرز نیز رزمایش بیولوژیک انجام و نسبت به ضدعفونی معابر و امکان در سطح شهر بیرجند و نقاط مختلف استان اقدام شده است.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش خراسان‌جنوبی اظهار کرد: طی هفته ارتش بسته‌های بهداشتی تهیه و در راستای رزمایش کمک مومنانه بین نیازمندان سطح استان توزیع شده است.
امیر محمودی به فعالیت‌های انجام شده در مراکز نیروی زمینی ارتش استان اشاره کرد و افزود: با همکاری یگان‌های ارتش مواد ضوعفونی، دستکش و ماسک تهیه شده است.
فعالیت کارگاه تولید ماسک در مرکز آموزش ۰۴/ هیچ نمونه مثبت ابتلا به کرونا گزارش نشده است
وی خاطرنشان کرد: در مرکز آموزشی ۰۴ بیرجند کارگاه تولید ماسک فعال و روزانه ۸۰۰ تا یک هزار ماسک سه لایه تولید می‌شود.
فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی با بیان این‌که تمام پروتکل‌های بهداشتی به صورت منظم رعایت می‌شود، تاکید کرد: تاکنون هیچ نمونه مثبت ابتلا به کرونا بین نیروها و سربازان ارتش استان گزارش نشده است.
وی ادامه داد: مواردی بوده که شخص در بازه زمانی مرخصی و در استان خود مبتلا شده که به محض اطلاع به استان خراسان‌جنوبی، دستور عدم حضور و گذراندن دوره درمان تا زمان بهبودی کامل داده شده است.
امیر محمودی خاطرنشان کرد: در مراکز آموزش ارتش استان نیز اتاق‌هایی برای قرنطینه در نظر گرفته شده و مواردی که پس از بهبودی به استان برای ادامه خدمت و کار بازگشتند نیز در این اتاق قرنطینه و پس از انجام آزمایشات توسط پزشک و نبود علائم کرونا فرد اجازه حضور در بین همکاران و آغاز فعالیت را دارد.
خانواده‌های سربازان نگران نباشند
فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان‌جنوبی گفت: مردم و خانواده‌هایی که فرزندان آنها در ارتش خراسان‌جنوبی در حال گذراندن دوره سربازی هستند مطمئن باشند پروتکل های بهداشتی در استان رعایت و برای هیچکس در مراکز نظامی به کرونا مبتلا نخواهد شد و اگر برای کسی مشکلی پیش آید امکانات و تجهیزات درمانی برای درمان در اختیار داریم.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش خراسان‌جنوبی بیان کرد: در دهه اول محرم برای اولین بار در بیرجند تیم پزشکی ارتش با حضور در محل هیئت ابوالفضلی مصلی اقدام به تب سنجی و ویزیت رایگان برای عزاداران حاضر در هیئت کرد که مورد استقبال بسیار زیاد عزاداران قرار گرفت. داروی مورد نیاز برای افراد ویزیت شده نیز با همکاری هیئت ابوالفضلی مصلی تهیه و به صورت رایگان در اختیار بیماران ویزیت شده قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: نیروهای ارتش در سیل اخیر نیز به کمک هم استانی‌ها شتافتند و در حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله نیروی‌های ارتش برای کمک در صحنه حاضر می‌شوند.
استقرار لشکر ۳۰ نیروی زمینی ارتش در خراسان‌جنوبی
امیر محمودی در مورد آمادگی ارتش خراسان‌جنوبی تصریح کرد: آمادگی ارتش در دو سطح دفاعی- نظامی و امنیتی است.
وی از استقرار لشکر ۳۰ نیروی زمینی ارتش در خراسان جنوبی از مرداد سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: این لشر شامل دو تیپ عمده رزمی تیپ ۲۵۸ در بیرجند- نهبندان و تیپ ۱۷۷ مستقر در تربت حیدریه می‌شود که تمام مرزهای خراسان‌جنوبی و قسمتی از مرز خراسان رضوی جمعا به طول حدود ۵۰۰ کیلومتر را در اختیار دارد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش استان اظهار کرد: وظیفه اصلی ارتش حفاظت از استقلال و تمامیت ارضی کشور با حفظ توان رزمی است و در این راستا ارتش همیشه از آمادگی کامل برخوردار است.
امیر محمودی خاطرنشان کرد: پس از شکست داعش در سوریه تعدادی از نیروهای داعشی به شرق متواری شده و در افغانستان حضور یافتند. ارتش نیز برای جلوگیری از هر گونه اقدام احتمالی دشمنان در مرزهای شرقی مستقر شده است.
امن بودن مرزهای خراسان جنوبی
وی به امن بودن مرزهای خراسان جنوبی اشاره و تاکید کرد: امنیت موجود در مرزها مرهون اقدامات پیش دستانه ارتش و تلاش‌های نیروهای مسلح است.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش خراسان‌جنوبی تصریح کرد: نیروی زمینی ارتش مسئولیت دفاع از مرز را بر عهده دارد و این مسئولیت را در کنار نیروهای مرزبانی و امنیتی اطلاعاتی انجام می‌دهد.
امیر محمودی با بیان این‌که امنیت خود به خود به وجود نمی‌آید و تهدیدات غیر قابل پیش بینی است، گفت: حضور نیروی‌های نظامی در منطقه باعث ثبات و ادامه دار شدن امنیت در مرزها شده است.
وی در مورد استقرار دو تیپ رزمی ارتش در خراسان‌جنوبی، تاکید کرد: حضور نیروهای نظامی در مناطق مختلف استان بر اساس آمایش سرزمینی انجام می‌شود.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش خراسان‌جنوبی در مورد به روز بودن فعالیت های ارتش در زمینه‌های مختلف، اظهار کرد: در حال حاضر سیستم جابجایی نیروهای زمینی ارتش تغییر کرده و قدرت آتش هوشمند بوده هوشمند‌تر و به صورت نقطه زن عمل می‌کند.
امیر محمودی با اشاره به این‌که آموزشها در ارتش بر سه نوع ویژه، تخصصی و عمومی است، عنوان کرد: میزان همپوشانی نیروهای مسلح در خراسان جنوبی با توجه به این‌که هر کدام یک مسئولیت دارد بسیار هماهنگ است.
وی خاطرنشان کرد: ارتش خراسان‌جنوبی ۳۶۷ شهید، ۱۰۰ آزاده و ۵۱۰ ایثارگر و جانباز را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.
انتهای پیام/۱۲۷