معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی خبر داد

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲۵ هزار میلیاردی بخش خصوصی در خراسان جنوبی

عابدی از پیش بینی سرمایه گذاری بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در استان خبر داد.

به گزارش خاورستان، مشیرالحق عابدی صبح امروز در کمیته جذب سرمایه گذاری خراسان جنوبی که در اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: این کمیته یک زیر کمیته با عنوان بررسی اهلیت سرمایه گذار را دارد.
وی از حضور تیم سرمایه گذاری در هفته جاری به استان خبر داد و افزود: اقدامات شایسته اتاق بازرگانی برای جذب و حضور سرمایه گذاران در استان قابل تقدیر است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود بالغ بر ۸۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در چندین پروژه توسط این گروه سرمایه گذار در استان انجام شود، افزود: رقم ریالی این طرح‌ها بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان است.
بررسی اهلیت سرمایه گذاران
وی با تاکید بر اینکه این طرح‌ها با اولویت بندی پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: اتاق بازرگانی و مدیرکل دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی یکسری اقدامات را در خصوص اهلیت سرمایه گذارانی که هفته جاری به استان خواهند آمد را انجام داده‌اند.
عابدی ادامه داد: این سرمایه گذاران قرار است با برخی از دستگاه‌ها در زمینه سرمایه گذاری ها مباحثی را مطرح کنند که در قالب انعقاد تفاهم نامه از امکانات دستگاه‌ها بهره مند شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی عنوان کرد: آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، دانشگاه فرهنگیان و میراث فرهنگی استان در این زمینه جلسه مشترک با سرمایه گذاران خواهند داشت.
وی با اذعان به اینکه دستگاه‌های اجرایی ذیربط با امر سرمایه گذاری در ستاد توسعه خاوران اهلیت سرمایه گذاران را تأیید خواهند کرد، گفت: مشکلات سرمایه گذاران در آتی پذیرفته نخواهد بود چرا که مدیران در این ستاد صحه بر حضور سرمایه گذار خواهند گذاشت.
عابدی اذعان کرد: تلاش داریم تا قبل از حضور سرمایه گذران از بهترین‌ها به بهترین نحو استقبال کنیم و برای آنها برنامه داشته باشیم.
وی عنوان کرد: اتاق ایران خراسان جنوبی را دومین استان در همراهی بخش دولتی با بخش خصوصی معرفی کرده است.
طرح‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاران
کارشناس امور اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند نیز به طرح‌های پیشنهادی سرمایه گذاران اشاره کرد و افزود: طرح احداث کارخانه منسوجات بدون بافت پزشکی با ۲۴۰ هزار یورو میزان اشتغال ۱۵۰ نفر از جمله این طرح‌ها است.
مهدیه ضیائیان عنوان کرد: چندین طرح نیز در حوزه کشاورزی استان از جمله، ترمینال ضبط پسته، احداث کارخانه فرآوری خرما و احداث کارخانه فرآوری زرشک، شیر خشک و فرآوری عناب و کشتارگاه طیور و چندین واحد گلخانه‌ای پیش بینی شده است.
به گفته وی اعتبار طرح‌های بخش کشاورزی ۲۷ میلیون و ۷۰ هزار یورو با اشتغال هزار نفر است.
وی به اجرای طرح توسعه گردشگری خراشاد هم اشاره کرد و افزود: این طرح با ۲۵ میلیون و ۱۷۲ هزار یورو اجرا خواهد شد که کانون ماندگاری و اشتغال در داخل روستای خراشاد ایجاد می‌کند و حداقل ۱۵۰ نفر اشتغال هم برای این طرح پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: طرح احداث استخر سرپوشیده، مرکز رفاهی در بیرجند و مرکز آموزشی در فردوس از طرح‌هایی است که در حوزه آموزش و پرورش پیگیر خواهد شد و پیش بینی سرمایه گذاری این طرح‌ها ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و بیش از ۱۲۰ نفر را اشتغال ایجاد می‌کند.
به گفته وی احداث باند دوم طبس به یزد احداث باند دوم سربیشه به درح، احداث راه آهن زاهدان- زابل به بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری مشهد و احداث باند دوم بیرجند- نهبندان- زاهدان، احداث باند دوم انارک خور از جمله طرح‌های سرمایه گذار در حوزه راه و شهرسازی است.
ضیائیان تصریح کرد: طرحی نیز در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر و ایجاد نیروگاه بادی درح است که سرمایه گذاری به مبلغ ۶۰ میلیون یورو پیش بینی شده و ۶۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.
وی عنوان کرد: همچنین طرح پترو پالایشگاه هم برای استان پیشنهاد سرمایه گذاری شده که امیدواریم بعد از گذراندن مراحل تصویب طرح در استان عملیاتی شود.
انتهای پیام/۴