هواشناسی و مدیریت بحران هشدار دادند؛

پیش‌بینی کاهش ۱۲ درجه‌ای دما برای خراسان‌جنوبی/ آماده‌باش تمام نیروهای امدادی و عملیاتی شهرستان‌ها

هواشناسی خراسان‌جنوبی برای روزهای ابتدایی هفته آینده کاهش 8 تا 12 درجه‌ای دما را پیش‌بینی کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با توجه به آغاز فصل زمستان و سرد شدن هوا مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی از فعال سازی قرارگاه استانی راهداری زمستانی طی روزهای گذشته خبر داد.
قرارگاه استانی راهداری زمستانی فعال شد
اسداله جلال‌زاده مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده۳۳ باب راهدارخانه، ۵۷ اکیپ راهداری، ۷۶ دستگاه انواع ماشین آلات راهداری، ۱۴۵ نفر نیروی راهداری با نظارت ۲۲دستگاه دوربین نظارت تصویری جاده‌ای به استقبال فصل زمستان رفتند.
وی افزود: با ذخیره سازی شن و نمک و استقرار اکیپ‌های برف‌روبی در گردنه‌های برفگیر و راه‌های استان، عملیات برف‌‌روبی و شن و نمک ‌پاشی در زمان بارش برف اجرا می‌شود تا شهروندان مشکلی در راه‌های مواصلاتی نداشته باشند.
مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان با بیان این‌که اکیپ‌های راهداری به صورت مستمر در جاده‌ها حضور دارند، اظهار کرد: شماره تلفن گویای ۱۴۱ و سایت مرکز مدیریت راه‌های کشور به آدرس ir. www.141 و اپیکیشن مربوطه به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی هموطنان برای اطلاع‌رسانی از وضعیت جاده‌های استان است و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۵۶۱۴۱ نیز جهت ارتباط مستقیم با مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان جهت رسیدگی به شکایات ،انتقادات و پیشنهادات شهروندان فعال است.
جلال زاده به رانندگان توصیه کرد: در صورت برودت هوا، برنامه سفر خود را متناسب با پروتکل‌های ترددی بین شهرها و شرایط جوی تنظیم کنند و تجهیزات مورد نیاز از جمله زنجیر چرخ و چراغ چشمک زن و جعبه کمک‌های اولیه و کپسول اطفاءحریق به همراه داشته باشند.
کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما
هواشناسی خراسان جنوبی نیز با توجه به کاهش دما و بارندگی طی روزهای آینده هشدار سطح نارنجی برای استان صادر کرده است. در این هشدار آمده که فعالیت سامانه بارشی به ویژه در نیمه شمالی استان و مرکز و نفوذ توده هوای سرد از پیش ظهر جمعه پنجم دی ماه استان را فراگرفته و تا اواخر وقت شنبه ۶ دی در استان ادامه دارد.
وزش باد شدید، گردو خاک، بارش باران و در برخی از نقاط رعد و برق، احتمال بارش تگرگ از عصر جمعه، بارش برف، تشکیل مه، کولاک برف و کاهش دید افقی از جمله مخاطرات پیش‌بینی شده است.
کاهش قابل ملاحظه دما از ۸ تا ۱۲ درجه سلسیوس از صبح شنبه ۶ دی تا یکشنبه ۷ دی در استان پیش‌بینی می‌شود.
در پی بارندگی و کاهش دما لغزندگی و یخزدگی سطح جاده‌ها، کاهش دید افقی و اختلال در ناوگان حمل و نقل زمینی، هوایی، ریلی، کولاک برف احتمال قطع ارتباط راه‌های روستایی به ویژه در مناطق کوهستانی، خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی و تاسیسات زیربنایی دور از انتظار نیست.
همچنین در این هشدار آمده از سفرهای غیر ضروری پرهیز و فاصله طولی بین خودروها رعایت شود.
به همراه داشتن تجهیزات سفر زمستانی از قبیل زنجیر چرخ، اطمینان از سوخت کافی و سالم بودن گرمایش خودروها و عملکرد برف پاک‌کن نیز توصیه می‌شود.
در این هشدار بر آماده کردن تجهیزات برف‌روبی، تجهیز خودروها به امکانات گرمایشی و ایمنی، اجتناب از فعالیت‌های کوه نوردی، استفاده بهینه از صنایع انرژی با توجه به کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما طی روزهای شنبه و یکشنبه، آمادگی برای جلوگیری از شکسته شدن درختان و بروز خسارت به تاسیسات کشاورزی تاکید شده است.
تمام نیروهای امدادی و عملیاتی شهرستان‌ها در حالت آماده باش هستند
سید ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی نیز خطاب به فرمانداران، اعلام کرد: طبق پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع بارندگی‌های رگباری به همراه بارش برف؛ کولاک و همچنین مه گرفتگی در ارتفاعات در روز‌های جمعه هفته جاری و شنبه هفته آینده و از طرفی کاهش محسوس دما خواهشمند است دستور فرمایید ضمن تشکیل ستاد مدیریت بحران شهرستان، اطلاع رسانی گسترده به جامعه هدف انجام شود.
وی افزود: ضمن اطلاع رسانی گسترده به مسافران، کشاورزان، دامداران، عشایر، گلخانه‌داران، مرغداران و سایر بهره‌برداران این بخش و همچنین بروز کردن تجهیزات و ماشین آلات مرتبط و بازدید نقاط سیل خیز و گردنه‌های برفگیر، تمام نیرو‌های امدادی و عملیاتی شهرستان بویژه راهداران، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر، تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و همچنین واحد‌های پلیس راه استان در دو روز ذکر شده در حالت آماده باش کامل قرار گیرند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۴۰/ ۴