پیش بینی وزش بادهای شدید تا پایان هفته در خراسان جنوبی/ هشدار برای کاهش دید افقی در جاده ها و احتمال وقوع خسارت

بر اساس پیش بینی های هواشناسی، تا پایان هفته شاهد وزرش بادهای شدید و خیلی شدید خواهیم بود که این موضوع باعث کاهش دید افقی در جاده ها و همچنین ایجاد خسارت هایی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، فاطمه زارعی کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی گفت: مطابق با الگوی نقشه‌های هواشناسی با تشدید فعالیت باد‌های ۱۲٠ روزه تا پایان هفته شاهد وزش باد شدید تا خیلی شدید در استان خواهیم بود.

وی افزود: امروز و فردا وزش باد و گرد و خاک در استان سبب کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا به ویژه در مرز شرقی خواهد شد.

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سرعت وزش باد در ایستگاه درح به ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت رسید و دید هم در ایستگاه سربیشه کمتر از ۸۰۰ متر گزارش شد، گفت: به لحاظ دمایی از فردا تا پایان هفته هوا کمی خنک‌تر می‌شود.

زارعی افزود: در شبانه روز گذشته قائن با ۲۳ درجه سلسیوس سردترین نقطه و بندان با ۴۶ درجه سلسیوس گرم‌ترین نقطه استان ثبت شد.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته نوسانات دمایی در مرکز استان بین ۳۷ درجه و ۲۶ درجه سلسیوس ثبت شد.
رانندگان با احتیاط تردد کنند
سرهنگ علیرضا رضایی رئیس پلیس راه خراسان جنوبی اعلام کرد: هم اکنون وزش باد شدید در برخی از محورهای استان باعث کاهش دید افقی شده است.
وی گفت: محور‌های شهرستان‌های نهبندان، بیرجند، سربیشه به دلیل وزش باد شدید و گرد و غبار با محدودیت دید مواجه است.
رضایی تاکید کرد: رانندگان در این محورها با احتیاط و سرعت مطمئنه و چراغ روشن حرکت کنند.
ایجاد خسارت ها در برخی شهرستان ها
ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی نیز با اشاره به اینکه طوفان و وزش باد شدید در تعدادی از شهرستان‌های خراسان جنوبی خسارت‌هایی را وارد کرده است، گفت: کاهش دید افقی در برخی از محورها، اختلال در تردد جاده ها، شکستن درختان در برخی از مناطق از جمله فردوس، سرایان و سربیشه و تخریب سقف و دیواره‌ها در برخی از سازه‌های سبک گزارش شده است.
وی با بیان اینکه سرعت باد در استان ۸۰ کیلومتر است، افزود: وقوع طوفان و وزش باد شدید از عصر امروز تا صبح فردا محتمل است، که مردم و مسئولان باید تمهیدات لازم در این زمینه را بیاندیشند.

مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی گفت: وقوع طوفان در تمامی شهرستان‌ها به ویژه در شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه بیشتر محتمل است.

میرجلیلی خطاب به فرمانداران این شهرستان‌ها تاکید کرد پیرو اخطاریه هواشناسی شدت وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک در شهرستان‌های مذکور علاوه بر اختلال در تردد‌های جاده‌ای؛ خسارت به زیر ساخت‌ها را به همراه خواهد داشت.
انتهای پیام/۷