در حاشیه بازدید از کارگاه صنایع دستی شهر آسیابان مطرح شد

پیش قدم شدن مردم روستاهای مرزی برای آبادانی با مشارکت قرارگاه پیشرفت و آبادانی/ لزوم فرهنگ سازی برای مشارکت عمومی در پیشرفت روستاها

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت:مسئولان دهستان‌ها با استفاده از ظرفیت هسته های جهادی که در روستاها تشکیل داده مردم را پای کار آورده اند و ما نیز در قرارگاه پیشرفت و آبادانی به دنبال این هستیم که ادبیات جدیدی برای قرارگاه پیشرفت و آبادانی که موضوع کار توسط مردم است را نهادینه کنیم.

به گزارش خبرنگارخاورستان،قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیج که چند سالی است توسط مقام معظم رهبری برای عمران و آبادانی روستاهای مرزی ایجاد شده است علاوه بر کارهای عمرانی در زمینه فرهنگی،اشتغال،تعلیم و تربیت و سلامت فعالیت دارد.
از جمله اقداماتی که با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی، فنی و حرفه ای و بسیج در روستاهای مرزی تشکیل و فعال شده است راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و فراهم شدن زمینه اشتغال برای خواهران در روستاها است.
یکی از دهستانهای مورد هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی دهستان قهستان در شهرستان درمیان است که در این دهستان علاوه بر کارهای عمرانی که هم اکنون در حال انجام است کارگاه های صنایع دستی برای اشتغال و هنر آموزی خواهران نیز ایجاد شده است که یکی از این کارگاه های صنایع دستی در شهر آسیابان فعال است و خواهران در آن به کار حوله بافی و نقاشی مینیاتور مشغول اند. این کارگاه مورد بازدید سردار علی قاسمی فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان، مهدی هنری جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی و محمد فاطمی نسب فرمانده ناحیه سپاه شهرستان درمیان قرار گرفت.
مهدی هنری مسئول بسیج سازندگی خراسان جنوبی و جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصار الرضا علیه السلام خراسان جنوبی در حاشیه بازدید از کارگاه صنایع دستی شهر آسیابان ضمن معرفی قرارگاه پیشرفت و آبادانی و کارهایی این قرارگاه، اظهار کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی در گذشت یکسال از فعالیت خود در بحث شناسایی،احصاء و آمار اطلاعات بسیجیان روستایی و دهستان مورد هدف در حال فعالیت است.
وی افزود: در حال حاضر در خراسان جنوبی ۶ دهستان معرفی شده و در سال گذشته دوره های آموزشی برای مسئولان دهستانها برگزار شده است و در این دوره مسئولان دهستان‌ها شرکت کرده و آموزش دیده اند.
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی بیان کرد:مسئولان دهستان‌ها با استفاده از ظرفیت هسته های جهادی که در روستاها تشکیل داده مردم را پای کار آورده اند و ما نیز در قرارگاه پیشرفت و آبادانی به دنبال این هستیم که ادبیات جدیدی برای قرارگاه پیشرفت و آبادانی که موضوع کار توسط مردم است را نهادینه کنیم.
استفاده از ظرفیت مردم برای پیشرفت روستاها
هنری با بیان اینکه یکی از حوزه های کار قرارگاه پیشرفت و آبادانی کار فرهنگی است،عنوان کرد:در حوزه فرهنگی برنامه ریزی شده با کار فرهنگی و فرهنگ سازی در روستاهای هر دهستان در زمینه های مختلف انجام شود و بتوانیم مردم را به انجام فعالیت های مختلف که در حوزه های پنج گانه ای که ما در قرارگاه در آن فعالیت داریم و شامل کار فرهنگی،سلامت،تعلیم و تربیت،عمران و اشتغال است مردم را ترغیب کرده و بتوانیم خود مردم را پای کار بیاوریم تا خود مردم محور فعالیتها در روستاها باشند.
وی اظهار کرد:برای اینکه بتوانیم از ظرفیت مردم در روستاها استفاده کنیم نیاز به کار فرهنگی و فرهنگ سازی گسترده داریم که در این راستا با حضور روحانیونی که پیش بینی شده در برخی از روستاها به عنوان تسهیل‌گر که این روحانیون با خانواده های خود در روستاها مستقر شده و آموزش های مختلفی را در این زمینه دیده اند میتوانیم کار فرهنگ سازی و استفاده از ظرفیت مردمی را برای همکاری راحت تر انجام دهیم.
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی ادامه داد:این روحانیون در روستاها که به عنوان امام روستا هستند یکسری کارهای الگویی را در حوزه های مختلف انجام می‌دهند و با این کار الگویی که صورت می‌گیرد مردم را تشویق می‌کنند که در بحث های مختلف پای کار بیایند.
کارگاه های صنایع دستی زمینه ساز اشتغال
هنری با اشاره به روحانی که به عنوان امام روستا در دهستان قهستان و شهر آسیابان مستقر است، بیان کرد: برای نمونه در شهر آسیابان با برپایی کارگاه صنایع دستی و حضور روحانی که توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی به عنوان امام روستا مستقر شده این امام روستا نقش گسترده تری از بحث فرهنگی داشته و در همه حوزه های پیگیر است که بتواند مشارکت مردمی را پای کار بیاورد.
وی خاطرنشان کرد: با پیگیری که از سوی امام روستا در بحث اشتغال در اینجا انجام شد این امکان فراهم شد و افرادی که بیشترین فعالیت را در زمینه هنرهای پارچه بافی و صنایع دستی دارند را دور هم جمع شده و علاوه بر آموزش افراد منجر به اشتغال زایی نیز برای آنها شده است.
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت:در بحث بازار برای تولیدات صنایع دستی با شناسایی نهادهای واصلی که فعالیت دارند در سطح استان و حمایت از آنها و اتصال آنها به این روستاها مشکل بازار مرتفع شده که با این شرایط پیش بینی می‌شود درصد بالایی از افرادی که هم اکنون در حال کار هستند به کار خود ادامه دهند؛ وقتی بازار تأمین شد خود به خود باعث افزایش تولید خواهد شد.
هنری یادآورشد: ما در قرارگاه پیشرفت و آبادانی نیز با حمایت از راه اندازی نمایشگاه هایی برای عرضه مستقیم محصولات در مرکز دهستان و استان که در حال پیگیری آن هستیم همه تلاش خود را برای رونق اقتصادی و معرفی این فعالیت ها داریم.
وی عنوان کرد: در بحث قرارگاه پیشرفت و آبادانی حوزه هایی که ما در آنها فعالیت داریم بحث فرهنگ سازی است و بخش دیگر در زمینه کارهای عمرانی است که یکسری فعالیت ها از سال گذشته تا کنون که زیر ساخت حوزه های پنج گانه فعالیت بوده صورت گرفته است.
تعریف ۸۲ پروژه برای دهستان قهستان
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی گفت: پروژه را در سال اول تعریف کرده ایم که حدود ۸۲ پروژه بوده و اعتباری حدود ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای آن تعریف شد و قرار شد که نصف این مبلغ را قرارگاه پیشرفت و آبادانی متقبل و پرداخت کند و تا کنون از این مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تأمین و پروژه ها بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
هنری بیان کرد: به دنبال این هستیم که با اقدامات هسته های جهادی مشکلات و نیازمندی‌های اصلی مردم را در روستاها شناسای و احصاء کنیم و درراستا درشُرف انعقاد قراردادهای جدید برای دهستان‌ها هستیم که انشاءالله بتوانیم تا یک ماه آینده قرارداد مناطق جدید راببندیم و مابقی پروژه های زیرساختی مورد نیاز این دهستان‌ها را در برنامه قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیاوریم.
وی خاطرنشان کرد:در حوزه های مختلف نیز اقدامات گسترده ای صورت گرفته است برای اینکه بتوانیم روستاها را به عنوان الگوهایی معرفی کنیم و سایر روستاها نیز در این زمینه ها فعالیت داشته باشند با کارالگو سازی که توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی انجام می‌شود و معرفی این کارها به سایر روستاها مسیر برای سایر روستاها هموارترشده و سعی می‌شود که روستائیان ما به این سمت حرکت کنند و مدل و نرم افزاری که در قرارگاه پیشرفت و آبادانی تعریف شده است را انشاءالله بتوانیم در روستاها اجرا کرده و باعث آبادانی در همه روستاها شویم.
لزوم استفاده از ظرفیت سایر دستگاه های اجرایی
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان جنوبی اظهار کرد: علاوه بر این اقدامات برای آبادنی در روستاها با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی از ظرفیت سایر دستگاه های اجرایی نیز به خوبی استفاده می‌شود با هماهنگی که انجام شده جلسات منظمی با مسئولان دستگاه های اجرایی مختلف با حوزه معاونت عمرانی استانداری برگزار می‌شود و برنامه ریز شده که جلسات هر ۴۵ روز یکبار برگزار شود و به طور ویژه هر یک از دستگاه ها ظرفیت های خود را معرفی کنند و ما نیز در قرارگاه پیشرفت و آبادانی به دنبال این هستیم که بتوانیم ظرفیت های این دستگاه ها را در دهستان‌ها به کار ببندیم.
هنری گفت: مهمترین مزیتی که قرارگاه پیشرفت و آبادانی دارد انجام کار میدانی در روستاها است که بر این اساس برنامه جامعی را برای دهستان تدوین کرده و این برنامه به عنوان نقشه جامع دهستان تکمیل شده است و تا پایان این ماه نهایی خواهد شد بر اساس این نقشه قرار است که در حوزه های مختلف که مسئولان دهستانها با همکاری مردم طی دو تا سه سال که فعالیت خواهند داشت در هر زمینه ای که مشغول به فعالیت باشند از ظرفیت دیگر نهادها و دستگاه ها همراه برای عمرانی و آبادانی دهستان و روستها استفاده کنند.
انتهای پیام/۱۲۷