مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی:

پیوند معارف اسلام و اهل بیت(ع) با فطرت انسان‌ها مهمترین کارکرد مسجد است

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی گفت: پیوند معارف اسلام و شجره طیبه اهل بیت(ع) با فطرت انسان‌ها مهمترین کارکرد مسجد است.

به گزارش خاورستان، حجت الاسلام امین مطهری‌مقدم  شامگاه شنبه در جلسه دهه تکریم و غبارروبی مساجد استان اظهار کرد: دهه پایانی ماه شعبان، دهه تعظیم و تکریم مساجد است و در آستانه ماه خدا و ضیافت الهی، نمازگزاران این خانه‌های خدا را برای مهمانی و پذیرایی از مومنین آماده می‌کنند.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی افزود: اساس و بنیان مسجد برای شکل دادن جامعه اسلامی است و نبی مکرم اسلام با هجرت خود به مدینه اولین کاری که انجام دادند تأسیس مسجد بود و جامعه اسلامی را شکل دادند.

حجت الاسلام مطهری‌مقدم با بیان اینکه مسجد کارکردهای متفاوتی دارد و محدود به نماز خواندن نیست و تمام تصمیمات مهم جامعه دینی در زمان پیامبر اسلام (ص) با محوریت مسجد گرفته می‌شد، تصریح کرد: پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) همانگونه که آرام آرام اسلام را تحریف کردند که یکی همین تحریف کارکردها و جایگاه خطیر و مهم مسجد بود که امیرالمومنین(ع) این آسیب را برای مومنین و نمازگزاران جامعه اسلامی گوشزد کردند.

وی بیان کرد: اگر امروز می‌بینیم اسلام آن رنگ واقعی و حقیقی را ندارد به خاطر فاصله گرفتن از مکتب اسلام و کارکردهای مسجد است.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی ادامه داد: امام علی(ع) در حکمت ۳۶۹ نهج البلاغه می‌فرمایند: «روزگارى بر مردم خواهد آمد كه از قرآن جز نشانى، و از اسلام جز نامى، باقى نخواهد ماند. مسجدهاى آنان در آن روزگار آبادان، امّا از هدايت ويران است».

حجت الاسلام مطهری‌مقدم خاطرنشان کرد: امام راحل فرمودند مسجد ستاد اسلام است. امروز اگر می‌بینیم احکام اسلامی در جامعه ساری و جاری نیست چون ستاد اسلام یعنی مساجد مورد غفلت واقع شده است و پیروزی ما(انقلاب) که حاصل تلاش مجاهدت‌های ائمه اطهار(ع) و علمای اسلام است برای اداره مسجد بود و اگر بخواهد اسلام به معنای واقعی احیا شود باید کارکردهای مساجد احیا شود.

وی گفت: مهمترین کارکرد مسجد این است که آیین و معارف اسلام و شجره طیبه اهل بیت(ع) را با فطرت انسان‌ها گره می‌زند و اگر این مهم اتفاق افتاد آن منجی و منتظری که همه عالم منتظر اوست ظهور خواهد کرد. اگر می‌بینیم ۷۰ سال بر منابر بغض حضرت علی(ع) کاشتند ما هم باید بر منابر خود مودت و محبت حضرت را بکاریم و جامعه را با محبت اهل بیت(ع) با محوریت مساجد و کارکردهای آن آشنا کنیم.

انتهای پیام/۱۰