با تعطیلی شش ساله و ناکامی مسئولان در راه‌اندازی بازارچه‌ای که روزگاری نمونه بود؛

پیگیری آیت‌الله رئیسی برای بازگشایی بازارچه مرزی یزدان و بی‌خیالی مسئولان خراسان جنوبی/ وعده‌های مکرر دولت تدبیر و امید در بازگشایی مرز یزدان محقق نشد

وعده‌ها و پیگیری‌های مسئولان دولت تدبیر و امید، نتوانست بازگشایی معبر مهم یزدان را رقم زند تا این‌که رئیس قوه قضائیه به این موضوع ورود کرد تا چراغ امید در دل مردم مرزنشین، روشن شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری، صبح روز پنج‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ در جریان سفر به استان خراسان جنوبی از بازارچه مرزی یزدان در شهرستان زیرکوه بازدید کرد.
وی پس از سرکشی از این بازارچه مرزی که چند سالی است با وجود تجهیزات میلیاردی تعطیل شده، پیگیر بازگشایی این بازارچه شد.
نائب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری در این بازدید بر راه‌اندازی این بازارچه تأکید کرد و گفت: راه‌اندازی بازارچه مرزی یزدان و رونق‌گرفتن صادرات و واردات از مبادی رسمی، راهی برای مقابله با قاچاق کالاست.
بازارچه مرزی یزدان در شهرستان زیرکوه، از قدیمی‌ترین گذرگاه‌های مرزی است که در دهه ۸۰ بازارچه نمونه صادراتی کشور بوده اما از سال ۱۳۹۳ تعطیل شده است.
ورود رئیس قوه قضائیه و امیدواری مردم مرزنشین
وعده‌ها و پیگیری‌های مسئولان استانی و کشوری به خصوص چندین وعده معتمدیان در این خصوص، نتوانست بازگشایی این معبر مهم را رقم زند تا این‌که رئیس قوه قضائیه به این موضوع ورود کرد تا چراغ امید در دل مردم مرزنشین، روشن شود.
مسئولان خراسان جنوبی همواره دولت افغانستان را مقصر تعطیلی سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی عنوان می‌کنند اما در دولتی که خود را نماد گفت‌وگو و مذاکره می‌داند، مسئولان نتوانستند تفاهمی با کشور همسایه، برقرار و این سه گذرگاه رسمی اقتصادی را بازگشایی کنند.
محمدعلی خاشی مدیرکل گمرکات خراسان‌جنوبی در گفت‌وگویی اظهار کرد: بعد از تغییر استاندار خراسان‌جنوبی اطلاعی از چگونگی اجرای وعده داده شده ندارم و نمی‌دانم آیا معاون امور اقتصادی، سرپرست استانداری یا استاندار جدید قرار است موضوع را پیگیری کنند.
محمدصادق معتمدیان استاندار سابق خراسان جنوبی در آذر ۱۳۹۷ در بازدید از مرز یزدان گفته بود “با توجه به رایزنی ها و پیگیری هایی که با مسئولین ذی ربط در کشور افغانستان صورت خواهد گرفت، به امید خدا به زودی شاهد بازگشایی گمرک رسمی یزدان خواهیم بود.” وی در یکی از وعده‌هایش در مهرماه امسال گفته بود برای بازگشایی بازارچه یزدان در یک ماه آینده به کشور افغانستان سفر می‌کند.
بررسی این وعده‌های مسئولان در گزارش‌های مختلفی انجام شد. از جمله، خاورستان در گزارشی با عنوان “۵۰ ماه تعطیلی بازارچه یزدان در دولت روحانی/ استاندار بدقولی کرد” نوشت: شهریور۹۸ سالروز وعده استاندار برای بازگشایی بازارچه یزدان است اما متاسفانه معتمدیان به این وعده وفا نکرد. در این گزارش تمامی وعده‌های مسئولان بازخوانی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی خاورستان در مجموعه گزارش‌هایش درباره بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی، در گزارش دیگری با عنوان “ناتوانی استاندار خراسان جنوبی در بازگشایی بازارچه مرزی یزدان با حذف صورت مسئله” نوشت: سال‌ها از تعطیلی بازارچه مرزی یزدان می‌گذرد و در این مدت شاهد وعده‌های مختلف برای بازگشایی بودیم اما جدیدترین خبر از این موضوع، حکایت از حذف صورت مسئله از سوی مسئولان دارد. تیرخلاص به بازگشایی بازارچه مرزی یزدان در سخنان حسین موهبتی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی مطرح شد. وی به روزنامه خراسان جنوبی گفت: ساختمان و سوله های معبر رسمی یزدان به دلیل استفاده نشدن رو به تخریب است و اگر تلاش ها برای بازگشایی یزدان راه به جایی نبرد، برای جلوگیری از مخروبه‌شدن آن می‌توان از فضای آن در قالب کارخانه استفاده کرد. چون این منطقه مستعد برای کشاورزی است می‌توان این فضاها را برای جلوگیری از مخروبه‌شدن به کارگاه یا کارخانه تبدیل کرد.
بنابراین گزارش؛ همانطور که اشاره شد، عدم‌تحقق وعده‌ها و ناتوانی مسئولان دولتی باعث شد رئیس قوه قضائیه به این موضوع ورود کند. امید است مسئولان دولتی به خصوص وزارت امور خارجه و مسئولان استان خراسان جنوبی، بی‌خیالی را کنار گذاشته و پیگیر کارهای صورت گرفته باشند تا در آینده نزدیک شاهد راه‌اندازی معبر رسمی و اقتصادی یزدان و رونق اقتصادی در منطقه مرزی شهرستان زیرکوه باشیم.
انتهای پیام/۴