مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

چالش‌های پیش‌روی جهاد کشاورزی برای مقابله با ملخ‌ صحرایی/ اعتبار بیش از یک میلیارد تومانی که به خراسان جنوبی نرسید

یوسفی گفت: مهم‌ترین چالش جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی کمبود سم پاش و تهیه سموم و عدم تحقق دیون یک میلیارد و 500 میلیون تومان از قبل است لذا خواستار پیگیری مسئولان و مقامات استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقق دیون هستیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که شاهد هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع شهرستان نهبندان بودیم و این آفت طی دو ماه خودش را به سایر مناطق استان رساند و به باغات و مزارع چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی آسیب رسید و بیش از ۶۲ هزار هکتار از اراضی استان و ۳۲۰۰ هکتار از باغات خراسان جنوبی به آفت ملخ صحرایی آلوده شد. در همان ایام بود که مسئولان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از هجوم مجدد ملخ صحرایی به استان در پاییز خبر داده و خود را برای مقابله با مرحله دوم هجوم ملخ صحرایی به استان آماده کردند.
در این راستا مهدی یوسفی مدیرحفظ نباتات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، از پایش ادامه‌دار و آمادگی یک ماهه برای مقابله مجدد با ملخ های صحرایی خبر داد و اظهار کرد: بلافاصله بعد از اتمام عملیات مبارزه با ملخ‌های صحرایی در بهار، روی تلفن همراه تمام همکاران در جهاد کشاورزی شهرستان‌ها نرم افراز جهانی فائو برای پایش و ردیابی ملخ‌های صحرایی نصب شد تا در هر نقطه‌ای که مشکلی وجود داشت با استفاده از این نرم افراز به فائو اطلاع رسانی کنند.
وی به پایش حدود ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی و کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: پایش انجام شده برای تمام استان بود اما تمرکز بیشتر روی پنج شهرستان درگیر بود ضمن این‌که این رصد و پایش‌ها همچنان ادامه دارد.
مدیرحفظ نباتات جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: علی‌رغم این‌که در روزهای پایانی مقابله با ملخ های صحرایی در مرحله اول امکانات و تجهیزاتی برای استان و نقاط درگیر آفت خریداری و به امکانات و تجهیزات قبلی اضافه شد اما هنوز کمبودهایی در حوزه نیروی انسانی، هزینه برای خرید امکانات، تجهیزات و سموم وجود دارد.
یوسفی با بیان این‌که خراسان‌جنوبی آمادگی‌های ضمنی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی حداقل طی یک ماه براساس به روزرسانی‌های انجام شده را دارد، گفت: اگر ملخ‌ها بیش از این باقی بمانند چون دیون قبلی حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است نمی توان پاسخ‌گوی نیازهای مقابله‌ای بود.
مهم‌ترین چالش جهاد کشاورزی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی
وی اظهار کرد: مهم‌ترین چالش جهاد کشاورزی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی کمبود سم پاش و تهیه سموم است و با توجه به گران بودن این موارد خواستار پیگیری مسئولان و مقامات استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقق دیون هستیم.
مدیرحفظ نباتات جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: سازمان حفظ نباتات کشور مدعی است بخشی از هزینه‌های تحمیل شده به استان در هجوم این آفت باید از طریق منابع استانی پرداخت شود هرچند استانداری و مدیریت بحران استان در زمان بحران امکانات و تجهیزاتی مانند خودرو و نیروی انسانی را در اختیار مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها برای مقابله گذاشتند.
یوسفی خاطرنشان کرد: جلسه‌ و کلاس‌های آموزشی برای محیط بانان و قرق بانان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برای مقابله با این آفت در عرصه های طبیعی و زیست محیطی برگزار شده است.
انتهای پیام/۱۲۷