گران شده یا اصلا در بازار نیست!

چالش پوشک همچنان ادامه دارد

تا امروز افزایش قیمت ها اعتراض خیلی از مردم را به همراه داشته اما افزایش سرسام آور قیمت پوشک بچه و احتکار آن که یکی از عوامل گرانی است از موضوعاتی است که نه تنها بسیاری از والدین را نگران کرده بلکه فضای روانی جامعه را نیز به هم ریخته است.

به گزارش خاورستان، آیا می شود یک شخص وجدان خود را به خاطر پول تا بدان حد زیر پا بگذارد که حتی به کودکان هم رحم نکند! طی روزهای اخیر والدین بسیاری با ارسال پیامک به روزنامه نگرانی خود را راجع به افزایش بی رویه پوشک بچه مطرح کردند. یکی از این والدین نوشت: « پوشک بچه را که خرداد ۱۸هزارتومان بود دیروز ۵۵هزارتومان خریدم ،می گویند موادش از خارج می آید، پوشک چه دارد که نمی توانیم خودمان موادش را درست کنیم. مخاطب دیگری نوشت: « مسئولان دم از فرزندآوری می زنند ، حقوق کارگر را ۲۰ درصد اضافه کردند و فقط یک قلم مثل پوشک بچه بیش از ۵۰۰ درصد گران شده است.»، «مسئولان چطور‌شعار ‌فرزند‌آوری ‌می دهند که‌ یارانه۴۵هزار ‌تومانی ‌‌را ‌که ‌هزینه ‌یک‌بسته‌ پوشک ‌می شود، دولت ‌نمی تواند‌ تامین‌ کند‌».
گران شده یا اصلا در بازار نیست!
انتقادات والدین راجع به افزایش قیمت پوشک بچه در حالی است که بررسی های ما از بازار نیز افزایش تقریبا دو یا سه برابری قیمت انواع پوشک را نشان داد. پوشک ۳۴ عددی مولفیکس که حدود یک ماه پیش ۴۰ هزار تومان قیمت داشت اکنون ۵۳ هزار تومان است ، پوشک ۱۰ عددی همین برند از هشت هزار تومان به ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. پوشک پمپرز اکنون ۸۰ هزار تومان قیمت دارد و نسبت به قبل ۳۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته یا پوشک ۳۰ عددی مای بیبی که تا یک ماه پیش ۲۶ هزار تومان بوده اکنون به ۴۵ هزار تومان رسیده است. البته این کالا با همین قیمت ها هم در برخی از داروخانه ها و فروشگاه ها اصلا وجود ندارد و والدین برای پیدا کردن محصول باید به چندین فروشگاه سر بزنند. یکی از شهروندان مشهدی نیز با انتقاد از گران شدن پوشک بچه گفت: پوشک ۳۲ عددی مای بیبی که در اوایل مرداد ۲۰ هزار تومان بود بعد از دو هفته به ۲۸ هزار تومان رسید و الان ۴۳ هزار تومان قیمت دارد. وی ادامه داد: پیش از این برای کودکم از پوشک مولفیکس استفاده می کردم که طی هفته های اخیر قیمت آن بسیار بالا رفته است به نحوی که اگر در بازار پیدا شود ۵۶ هزار تومان قیمت دارد البته فروشندگان می گویند قرار است همین پوشک به زودی ۹۵ هزار تومان بشود.
احتکار پوشک
درباره علت این افزایش قیمت ها علاوه بر بالا رفتن نرخ دلار و ارز مسئله احتکار مطرح است.
به ویژه آن که خبرها هر روز از کشف انبار محتکران حکایت دارد وهمین موضوع مردم را نسبت به قبل حساس تر کرده است. کشف ۱۰ میلیارد تومان پوشک بچه یا کشف ۵/۱ میلیون بسته پوشک از سه انبار به دنبال گزارش های مردمی به دستگاه های نظارتی از جمله این خبرهاست. افزایش قیمت پوشک در حالی اتفاق افتاده است که از سویی دولت مردم را به فرزند آوری ترغیب می کند و از سویی دیگر سیر صعودی قیمت پوشک که یکی از اصلی ترین نیاز های یک نوزاد است برای هر خانواده ایرانی با در آمد متوسط کمر شکن است. البته برخی از مسئولان علت گرانی اخیر پوشک را احتکار آن توسط خود مردم اعلام کرده اند. همایون هاشمی رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس گفته است: در بخش تامین پوشک بچه به طور قطع مشکلی نداریم؛ بلکه مردم پوشک بچه را به مقدار زیاد خریداری و در خانه‌های خود انبار می‌کنند و این باعث ایجاد لرزه در بازار پوشک بچه شده است.
وزارت صنعت باید اوضاع را مدیریت کند
این درحالی است که به گفته یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آن چه درباره کمبود پوشک مطرح است بحث تولید ، مواد اولیه و تخصیص ارز است. محمد حسین قربانی در گفت وگو با خراسان گفت: از آن جا که هزینه تولید بالا رفته شرایط تورم تولید کنندگان را هم تحت تاثیر قرار داده است و آن ها انتظار افزایش قیمت ها را دارند بنابراین در این شرایط وزارت صنعت و معدن و تجارت با همراهی دیگر دستگاه های مرتبط باید ضمن حمایت از تولید کننده به نحوی عمل کند که هم صدای تولید کنندگان را بشنود و هم به مصرف کننده احجاف نشود. وی گفت: ما باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و در عین حال با تخلفات با جدیت برخورد کنیم و با فعال کردن بخش نظارتی اجازه ندهیم این کالا خارج از چرخه، توزیع شود. وی خاطرنشان کرد: از آن جا که پوشک کالایی ضروری است از وزارت صنعت درخواست کردیم تا در زمینه تخصیص ارز برای تولید و قیمت گذاری اقلامی مانند پوشک از وارد آمدن فشار به مصرف کنندگان کم کند.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره کمبود پوشک اظهار کرد: درباره افراد مسن، پوشک بهداشتی تاثیرات درمانی و بهداشتی دارد. در باره کودکان نیز با توجه به تغییر استانداردهای زندگی، خانواده‌ها عادت کرده اند که از این پوشک‌ها استفاده کنند. وزارت بهداشت نیز از افزایش قیمت خبر دارد و پیگیری‌هایی در این زمینه انجام شده و گویا مشکل در تامین برخی مواد اولیه است. البته پیگیری‌های وزارت بهداشت درباره عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است.
حریرچی افزود: دیروز در سازمان غذا و دارو نیز جلسه‌ای در این زمینه برگزار شد و وزارت بهداشت اعلام آمادگی کرد که از تفاهم نامه وزارت بهداشت با وزارت صنعت درباره رفع مشکلات موجود استفاده شود.
انتهای پیام/۴
دانا