فراهم بودن خدمات بیمه‌ای برای هر ایرانی

چتر حمایت انقلاب اسلامی با بیمه همگانی تا پرداخت ۹۰ درصدی هزینه‌های ناباروری

به برکت انقلاب اسلامی اکنون به بیمه همگانی رایگان رسیده‌ایم که دولت مردم را تحت پوشش بیمه قرار داده است به طوری که هزینه‌های درمان ناباروری را تا 90 درصد پرداخت می‌کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، امروز انقلاب اسلامی ایران علی‌رغم هجمه همه جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی خواه جهان جای گرفته و هرروز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود بنابراین پیشرفت  ایران اسلامی در طول این ۴۴ سال بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش از پیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد.

همان طور که مردم در قبل از انقلاب اسلامی از فقر، بیماری، نبود امکانات بهداشتی و درمانی و بیمه مناسب رنج می‌برند به برکت انقلاب اسلامی این مشکلات رفع شد و اکنون همه مردم ایران به صورت رایگان مورد پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

در فاصله سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۵ ایران بعد از کره‌جنوبی رتبه دوم در جبران کمبودهای شاخص توسعه انسانی جهان را دارا بود که یکی از این موارد در ایران بیمه عمومی است.
۷۰۰ هزار نفر که به علت فقر توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را نداشتند توسط پوشش بیمه‌ای درمان شدند.
قبل از انقلاب اسلامی ایران، روستائیان از خدمات بیمه درمانی برخوردار نبودند اما با تاسیس سازمان بیمه سلامت ایران این برخورداری با صدور دفترچه بیمه رایگان برای عموم مردم از سوی دولت ایجاد شد.
علی رغم نبود خدمات بیمه همگانی برای مردم ایران در قبل از انقلاب، اکنون این خدمت به صورت رایگان فراهم شده است و در خراشان جنوبی ۴۸۰ هزار نفر یعنی ۶۳ درصد جمعیت استان خراسان جنوبی تحت پوشش بیمه سلامت هستند و به اقدامات بی نظیر پوشش بیمه سلامت از بیماران خاص و صعب العلاج رسیده‌ایم.

درسال ۱۳۷۵ کارت بیمه روستایی و شهری به صورت دستی صادر می‌شد، اما اکنون دفترچه بیمه به صورت مکانیزه صادر می‌شود و جایگزینی دفترچه کاغذی با الکترونیکی نیز در دستور کار قرار دارد.

دکترعلی اربابی مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، از ثبت نام و نشان دار شدن هفت هزار و ۵۰۰ نفر در استان به‌منظور بهره‌مندی از خدمات صندوق بیماران خاص و صعب العلاج و لزوم اطلاع رسانی بیشتر و فراگیر تر در این راستا خبر داد.

بیش از ۴۸۰ هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند

وی با بیان این‌که قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تعداد محدودی از مردم که کارمند دولت بودند تحت پوشش بیمه درمان قرار داشتند، افزود: با افزایش صندوق بیمه ای از یک صندوق در گذشته به ۶ صندوق در حال حاضر، امروز توفیق این را داریم که در کشور بیش از ۴۵ میلیون نفر و در خراسان‌جنوبی بیش از ۴۸۰ هزار نفر یعنی۶۳ درصد جمعیت استان را تحت پوشش سازمان بیمه سلامت داشته باشیم و همه ایرانیان می توانند از پوشش بیمه پایه درمان برخوردار شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی خاطرنشان‌کرد: غالب جمعیت استان پوشش بیمه‌ای خدمات درمانی خود را از سازمان بیمه سلامت دریافت می‌کنند.

اربابی به اندیشه های نظام اسلامی و امام راحل و مقام معظم رهبری در بالادست روند رو به رشد فعالیت سازمان بیمه سلامت اشاره و اظهار کرد: خدمات بیمه در بخش درمان، آحاد ملت را در برمی گیرد و مربوط به فرد، افراد، صنف و گروه خاصی نیست.

وی اضافه‌کرد: فراهم بودن شرایط بیمه شدن برای آحاد مردم کشور ما، اتفاق مهمی است که نظام اسلامی را در این حوزه، به عنوان نظامی پیشرو و جلودار قرار داده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی اظهارکرد: صدور بیمه نامه رایگان برای روستائیان که قبل از انقلاب از دریافت خدمات بیمه درمانی محروم بودند، صدور دفترچه بیمه الکترونیک به جای کاغذی و آن‌هم به صورت غیرحضوری و آنی، نسخه نویسی پزشکان و نسخه پیچی موسسات و مراکز درمانی از حالت سنتی و دستی به صورت الکترونیکی، ارائه خدمات و انجام ۱۰۰ درصدی امور بیمه گری در ۲۹ دفتر پیشخوان دولت طرف قرارداد، راه اندازی میز خدمت حضوری و الکترونیکی برای تسهیل در ارائه خدمات به بیمه شدگان و مراجعین و… از جمله توفیقات و اقدامات بیمه سلامت در استان در راستای تسهیل در ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مردم است.

زمینه برای پوشش بیمه‌ای هر ایرانی فاقد بیمه نامه فراهم است

به گفته اربابی، با توجه به قوانین موجود و شرایط، هر ایرانی فاقد بیمه‌نامه می‌تواند در یکی از صندوق‌های سازمان بیمه سلامت، بیمه نامه دریافت و بسته به وضعیت معیشتی و درآمدی، به صورت رایگان و یا با پرداخت بخشی از حق بیمه و یا پرداخت کامل آن، تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار گیرد که مردم ما باید از این موقعیت استفاده کنند.

وی با بیان این‌که متاسفانه برخی از مردم از این حق خود که می توانند به راحتی تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار بگیرند آگاه نیستند، گفت: افراد می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری و موبایلی #۱۶۶۶* از وضعیت و نوع بیمه، نوع صندوق، اعتبار بیمه نامه و… مطلع شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که تا افراد، بیمه نامه دریافت نکنند امکان ارائه خدمات به آنها وجود ندارد، افزود: قبل از تشکیل سازمان بیمه سلامت، افراد فاقد بیمه پایه و آسیب پذیر ساکن در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر امکان برخورداری از خدمات بیمه ای را نداشتند اما از سال ۹۳ با اجرای طرح تحول سلامت و از سال ۱۴۰۰ با اجرای طرح پوشش بیمه ای افراد کم برخوردار و حاشیه نشین شهرها، این افراد با دریافت بیمه سلامت همگانی رایگان از این امکان برخوردار شدند.

پوشش ۹۰ درصدی هزینه‌های درمان ناباروری

اربابی از رشد فزاینده صندوق های بیمه به عنوان یک اتفاق مهم دیگر نام برد و اضافه کرد: بر اساس نظام ارجاع و پزشک خانواده، طبق قراردادی که با دانشگاه علوم پزشکی منعقد شده با استقرار پزشک، ماما، داروخانه و برخی امکانات آزمایشگاهی و رادیولوژی با قیمت بسیار ارزان (حتی ارائه برخی خدمات دندانپزشکی مورد نیاز گروه هدف به صورت رایگان صورت می گیرد)، خدمات بزرگی به برکت اندیشه های انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری، ارائه می‌شود.

وی تصریح‌کرد: ما حتی در بحث پرداخت هزینه‌های مربوط به درمان نیز به روز هستیم و پرداخت های خوبی انجام می شود که رضایت مردم را در پی داشته و این رضایتمندی، باعث توسعه خدمات و ارائه خدمات به سامان‌تر می‌شود.

مدیر کل بیمه سلامت استان با ذکر این‌که خدمات نازایی در گذشته در تعهد و تحت پوشش بیمه ها نبود، ادامه‌داد: در حال حاضر بر اساس سیاست‌های کلان کشور، خدمات نازایی تا ۹۰ درصد تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و زوجین مشمول این طرح می توانند برای سه دوره درمان تا سقف ۵۰ میلیون تومان از خدمات استفاده نمایند.

پوشش ۵۹ کد خدمت برای معلولان و نیز برخی خدمات دندانپزشکی در بیمه سلامت

وی با بیان این‌که نزدیک به ۱۰۰ درصد موسسات درمانی خراسان جنوبی یعنی بیش از ۴۶۰ موسسه، طرف قرارداد اداره کل بیمه سلامت استان هستند، اظهارکرد: در بحث ارائه خدمات بیمه‌ای به معلولان که در گذشته خدمات مناسبی به آنها تحت پوشش بیمه‌ها ارائه نمی‌شد، سازمان بیمه سلامت با انعقاد تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کشور، ۵۹ کد خدمت به معلولان را تحت پوشش قرار داده و در استان در این راستا با ۶۰ موسسه کاردرمانی، گفتاردرمانی و… قرارداد منعقد شده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی افزود: در بحث دندانپزشکی نیز که در گذشته در تعهد بیمه های پایه نبود، سازمان بیمه سلامت برخی خدمات را تحت پوشش قرار داده است.

اربابی با اشاره به این‌که قبل از انقلاب، هیچ بیماری خاص و صعب‌العلاجی تحت پوشش بیمه درمان رایگان نبود، اضافه‌کرد: اکنون کلیه بیماران خاص استان به تعداد ۶۱۰ نفر شامل بیماران هموفیلی، پیوند کلیه، دیالیزی، ام اس و تالاسمی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت هستند و خدمات مورد نیاز درمانی خاص خود را دریافت می کنند.

تشکیل صندوق بیمه بیماری‌های خاص و صعب العلاج در دولت سیزدهم

وی گفت: به همت دولت سیزدهم با تشکیل صندوق بیمه بیماری‌های خاص و صعب العلاج، ۱۰۷ گروه بیماری تحت پوشش قرار گرفته که تاکنون هفت هزار و ۵۰۰ نفر از این بیماران در سامانه بیمه سلامت استان، ثبت نام کرده و نشان دار شده‌اند که بیشترین موارد بیماری آنها پرفشاری خون، دیابت و سرطان است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی ادامه‌داد: قطعا مشمولان دریافت خدمات رایگان بیماری های خاص در استان، بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نفر هستند و نیاز به اطلاع رسانی بیشتر و فراگیر تر احساس می شود.

اربابی اضافه‌کرد: برای دریافت خدمات رایگان بیماران خاص، این افراد می توانند با ورود به سامانه شهروندی بیمه سلامت به آدرسwww bimehsalamatiranian.ir یا مراجعه به ادارات بیمه سلامت و یا مراجعه به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی نسبت به ثبت نام و نشان دار شدن، اقدام نمایند.

پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان فاکتور هزینه درمان به بیماران خاص

وی افزود: همچنین بیماران خاص که از ابتدای امسال در مسیر درمان خود، متحمل هزینه با تعرفه آزاد شده اند می توانند با ارائه فاکتورهای مربوطه، نسبت به دریافت وجوه هزینه شده، اقدام کنند که در این راستا تاکنون ۳۰۰ میلیون تومان به افراد پرداخت شده است.

انتهای پیام/ ۵