عطوان بررسی کرد؛

چرایی تلاش تل‌آویو برای پررنگ‌ کردن نقش خود در ترور سردار سلیمانی

تحلیلگر مشهور جهان عرب با انتشار مطلبی در روزنامه رأی الیوم اعلام کرد که مقامات رژیم صهیونیستی با متمرکز شدن بر روی تحریک ایران به دنبال واداشتن آن به انجام عکس العمل های شتابزده هستند.

به گزارش خاورستان ،به نقل از روزنامه «رأی الیوم»، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مشهور جهان عرب مطلبی را در خصوص اتهام زنی‌های اخیر رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای تهران، منتشر کرد. وی در این مطلب سفر اخیر «ایال حولاتا» مشاور امنیت داخلی و رئیس سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به ایالات متحده آمریکا و دیدار با مقامات این کشور را مورد توجه قرار داده است.

بر اساس این گزارش، عطوان در مطلب خود در این زمینه آورده است: مقام ارشد رژیم صهیونیستی اخیراً به ایالات متحده آمریکا سفر کرد تا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران با مقامات واشنگتن گفتگو کند. ایال حولاتا همچنین درباره سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در منطقه پس از خروج ذلت بار نیروهای این کشور از افغانستان، با مقامات واشنگتن رایزنی کرد.

مقامات صهیونیست نیک می‌دانند که هرگونه اقدام نظامی آنها علیه تأسیسات هسته ایران با پاسخی به مراتب شدیدتر و قدرتمندانه‌تر از سوی تهران مواجه می‌شود این تحلیلگر مشهور جهان عرب در ادامه مطلب خود تأکید کرده است: تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران مدتی است که بیش از پیش افزایش یافته است. بنابراین، اکنون آنچه که بیش از هر چیز دیگری ذهن مقامات صهیونیست را به خود مشغول ساخته است این است که چطور باید جلوی پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را گرفت و اجازه نداد که این برنامه ارتقاء پیدا کند؟

عطوان در مطلب خود عنوان کرده است: بسیاری از کارشناسان نظامی و نیز ژنرال‌های بازنشسته رژیم صهیونیستی معتقدند که اقدام نظامی علیه برنامه هسته‌ای آن نه تنها به نابودی برنامه هسته‌ای ایران منجر نمی‌شود بلکه نتایج معکوس به دنبال خواهد داشت. مقامات ارشد رژیم صهیونیستی معتقدند که هرگونه اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته ایران پاسخی به مراتب قدرتمندانه‌تر از سوی تهران به دنبال خواهد داشت.

در ادامه مطلب مذکور آمده است: ایهود باراک، موشه یعلون و ایهود اولمرت از جمله شخصیت‌های رژیم صهیونیستی هستند که معقتدند ایران در صورت مواجهه با گزینه نظامی، پاسخ سخت‌تری می‌دهد. در این میان، صهیونیست‌ها از متحدان و بازوان جمهوری اسلامی ایران نظیر حزب الله لبنان نیز هراس دارند. به عنوان نمونه، حزب الله که ۱۵۰ هزار موشک در اختیار دارد و یا جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی که از قدرت موشکی بالایی برخوردار هستند بزرگترین تهدید علیه تل آویو به شمار می‌روند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در زمینه برنامه هسته‌ای می‌تواند مسیر جدیدی را برای خودکفایی بیشتر تهران باز کند عطوان در ادامه مطلب خود تأکید کرده است: رژیم صیونیستی درحال حاضر ایالات متحده آمریکا را تحت فشار قرار داده است تا به میز مذاکرات وین باز نگردد. به نظر می‌رسد که سفر اخیر ژنرال ایال حولاتا به واشنگتن برای متقاعد کردن مقامات آمریکایی به عدم مشارکت در نشست وین، صورت گرفته است.

این تحلیلگر مشهور جهان عرب در ادامه می‌افزاید: دولت جدید ایران به ریاست سید ابراهیم رئیسی رویکردی متفاوت از دولت پیشین در برنامه هسته‌ای دارد. این دولت معتقد است که مذاکرات باید نتایج عینی داشته باشد. در حال حاضر، اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در زمینه برنامه هسته‌ای این کشور ممکن است نه تنها تأثیری بر اقتصاد تهران نداشته باشد، بلکه مسیر جدیدی را برای خودکفایی بیشتر آن بگشاید.

عطوان در پایان مطلب خود نیز به اقدام اخیر رژیم صهیونیستی در فاش کردن نقش خود در ترور شهید سلیمانی اشاره کرده است. او در این زمینه اعلام کرده است: صهیونیست‌ها با انجام اقدامات تحریک آمیز متعدد از جمله فاش کردن نقش خود در ترور شهیدان سلیمانی و ابو مهدی المهندس تلاش می‌کنند تا تهران را به انجام یک عکس العمل شتابزده وادار سازند.

 

انتهای /۱۰