چرا ملک سلمان هنگام سخنرانی شاخه های بزرگ گل مقابل خود می گذارد؟+عکس

روزنامه ایندیپندنت از راز گلهای مقابل پادشاه عربستان به هنگام سخنرانی پرده برداشت.

به گزارش خاورستان، پایگاه خبری- آمریکایی “وطن سرب” در گزارشی به زوال عقلی ملک سلمان پرداخت و با اشاره به مقاله اخیر روزنامه ایندیپندنت، از راز گلهای پیش روی پادشاه عربستان سخن گفت.
این پایگاه در گزارش خود می نویسد: حرف و حدیث ها در خصوص سلامتی ملک سلمان از سال ۲۰۱۳ آغاز شد؛ سالی که وی به تازگی سمت ولیعهدی را عهده دار شده بود. در آن زمان “توماس ریدل،” تحلیلگر سابق دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا در مطلبی از “بیماری ذهنی”ولیعهد جدید سخن گفت و این سخن وی با تأیید “سایمون هندرسون،” تحلیلگر و یکی از بزرگترین کارشناسان امور سعودی همراه شد. در همان زمان برخی منابع دیپلمات آمریکایی نیز تأیید کردند شاهزاده سلمان از پراکندگی ذهنی و نداشتن تمرکز رنج می برد؛ مسأله ای که سبب می شود وی نتواند در نشست ها در خصوص دستور کار آن جلسه صحبت کند و سخنانی نامفهوم و پراکنده می گوید.
مقامات غربی پس از دیدار با ملک سلمان، بالاترین مقام عربستان به رسانه ها اطلاع دادند که وی کفایت ذهنی ندارد و قادر به تمرکز در خصوص مواردی که باید درباره آن سخن بگوید، نیست. در آخرین گزارش مرتبط با بیماری ملک سلمان که سبب شده وی قادر به تصمیم گیری و یا حتی برقراری ارتباط سالم با محیط اطراف خود نباشد، آمده است: تصاویر ام آر آی نشان می دهد وی از “دمانس عروقی” (شایع ترین بیماری فراموشی پس از آلزایمر) رنج می برد. یک پزشک آگاه از پرونده ملک سلمان می گوید شاهزاده سلمان از سال ۲۰۰۹ اعلام کرده بود دچار تشویش ذهنی و نداشتن تمرکز است.
پایگاه “وطن سرب” در ادامه می نویسد: در همین ارتباط روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در مقاله ای به قلم پاتریک کوکبرن فاش کرد سلمان بن عبدالعزیز (پادشاه عربستان) از دستگاه تله پرامپتر ( تله پرامپتر یا اتوکیو وسیله ای است که متن را به گوینده و نه به حضار نشان می دهد) به منظور پنهان کردن ناتوانی اش در سخنرانی مرتبط با مسائل مهم در دیدار با هیئت های رسمی استفاده می کند.
نویسنده مقاله ایندیپندنت در توضیح این مطلب نوشت: رهبران خارجی که به تازگی با ملک سلمان دیدار کردند متوجه شدند مقدار زیادی گل در برابر محل نشستن ملک سلمان قرار داده شده است. هنگامی که حاضران دقت بیشتری به خرج دادند، متوجه شدند هدف از قرار دادن این گلها، پنهان کردن دستگاهی رایانه ای است که به مانند یک القاگر عمل کرده و پادشاه سعودی را قادر می سازد سخنرانی مرتبط با مسائل مهم را ایراد کند.
کوکبرن در ادامه به نقل از “سایمون هندرسون،” کارشناس مسائل عربستان در “مؤسسه واشینگتن برای سیاست خاور نزدیک” که یکی از هیئت های رسمی دیدار کننده با ملک سلمان را همراهی می کرد، نقل می کند: یکی از دستیاران ملک سلمان بطور دائم نزدیک وی حضور داشت و اقدام به نوشتن عبارت های مورد نظر بر صفحه کلید رایانه می کرد تا در صفحه بزرگی که از سقف اتاق آویزان بود به نمایش درآید و ملک سلمان همانها را تکرار کند.
اما حقیقت بیماری ملک سلمان در زمانی آشکار شده که این کشور شاهد درگیری های داخلی است که هر لحظه امکان دارد به حد انفجار برسد. امروز مسأله بهره برداری محمد بن سلمان از بیماری پدرش برای باز کردن راهی بسوی به تخت و تاج در این کشور علنی و آشکار شده است. این مسأله ای است که امکان دارد کارها را با توجه به رقیب وی “محمد بن نایف”(ولیعهد کنونی) به لبه پرتگاه بکشاند.
به خصوص محمد بن سلمان به خوبی می داند در صورتی که پدرش تخت سلطنت را رها کند – چه با مرگ و یا کناره گیری- محمد بن نایف (ولیعهد و رقیب محمد بن سلمان) بدون هیچ شک و شبهه ای به سلطنت می رسد و به راحتی قادر به کنار زدن او خواهد بود.
انتهای پیام/
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان