چرا یارانه نقدی از سال ۸۹ تاکنون تغییری نکرده است؟/ ۴۵ دلاری که ۲ دلار شد!

دبیر خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی زمانی ۴۵ دلار بود ولی امروز فقط ۲ دلار است، گفت: اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها دقیق و درست اجرا شود، می‌توان میزان یارانه نقدی را بیش از ۳ برابر پرداخت کرد.

به گزارش خاورستان، مسعود دانشمند دبیر خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با دانا؛ در مورد اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و افزایش یارانه‌های نقدی، اظهار کرد: افزایش میزان یارانه‌ها به نفع طبقه محروم و پایین جامعه است و دهک‌هایی که از یارانه‌ها استفاده می‌کنند.
وی در مورد ارزش و قدرت خرید مبلغ یارانه نقدی، گفت: اگر بخواهیم قدرت میزان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را به صورت دلاری برسی کنیم؛ زمانی که (سال ۸۹) پرداخت یارانه نقدی انجام شد؛ یارانه هر ایرانی معادل ۴۵ دلار بود و الان همان ۴۵ هزار تومان ثابت مانده و امروز حدود ۲ دلار است.
این فعال اقتصادی تاکید کرد: آن روزی که قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اجرا و یارانه نقدی برقرار شد، بنزین هر لیتر چقدر بود ولی امروز به صورت متوسط برابر ۱۵۰۰ تومان شده است یا اینکه قیمت گازوئیل نسبت به سال ۸۹ چند برابر شده است؛ قرار نبوده از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی دولت سود ببرد بلکه قرار بود ۵۰ درصد مابه‌تفاوت آن را به مردم، ۳۰ درصد صنایع و بنگاه‌های تولید و ۲۰ درصد هم به سهم دولت باشد.
دانشمند ادامه داد: الان وقتی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بررسی ‌می‌شود و اعداد را کنار هم قرار دهیم، می‌توان با همین منبع میزان یارانه نقدی را افزایش داد؛ مثلا امروز مصرف بنزین حدود۹۰ میلیون لیتر در روز است و آن زمان چقدر بود، نرخ آن چه تغییر داشته است؛ حالا براساس قانون باید ۵۰ درصد از درآمد ناشی از افزایش قیمت حامال‌ها را به مردم بدهند و اصلاً نیازی به منابع دیگر مانند افزایش نرخ ارز ترجیحی نیست.
وی تصریح کرد: یکی از آقایان در گفت‌وگویی درآمد حاصل از افزایش حامل‌های انرژی را محاسبه کرده و تفاوت‌ها را اعلام کرده بود ولی دولت آن عدد را در بودجه خودش وارد کرده در حالی که نیابد این کار را می‌کرد.
دبیر خانه اقتصاد ایران اضافه کرد: تعرفه آب،گاز، برق و… از ۸۹ تا الان و در این مدت ۱۰ سال چقدر افزایش یافته؟؛ اما یارانه مردم اصلاً تغییر نکرده است. همان درآمد حاصل از محل یارانه‌ها را محاسبه و قانون را اجرا کنند؛ اگر کمبودی وجود داشت بعدا در مورد آن بحث کنند که البته کمبود نیست.
دانشمند گفت: اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها دقیق اجرا شود، با توجه به افزایش قیمت‌ها تا الان، یارانه نقدی ۴۵ هزار تومان را می‌توان بیش از ۳ برابر پرداخت کرد؛ از همان محلی که قانون تعیین کرده است و نیازی هم به کار اضافه نیست.
انتهای پیام/۴