رئیس ستاد انتخابات خراسان جنوبی مطرح کرد؛

چهار رقیب انتخاباتی برای هر کرسی شورای شهر در خراسان‌جنوبی

خوش‌خبر گفت: برای هر کرسی شورای شهر در استان خراسان‌جنوبی حدود 4 رقیب انتخاباتی ثبت نام کرده است.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ناصر خوش خبر با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در مهلت تعیین شده برای ثبت نام متقاضیان حضور در شوراهای اسلامی شهرهای استان ۶۰۷ نفر ثبت نام نموده اند که از این تعداد تا این لحظه ۱۰ نفر انصراف داده و از دور رقابت خارج شده اند.
وی تصریح نمود: در حال حاضر اسامی ۵۹۷ نفر در سطح استان، برای بررسی صلاحیت در اختیار هیئت های اجرایی شهرستان ها قرار گرفته است که در صورت تأیید برای نشستن بر ۱۵۹ کرسی شورای ۳۱ شهر به رقابت خواهند پرداخت.
به گفته وی؛ در همه ۳۱ شهر استان خراسان جنوبی،آمار داوطلبانی که برای رقابت در انتخابات ثبت نام نموده اند، به حد نصاب رسیده و ان شاء ا… بعد از ادامه روند انتخابات، شاهد برپایی شورا در همه شهرها خواهیم بود.
رئیس ستاد انتخابات استان از رشد جمعیت بانوان ثبت نام کننده به نسبت دوره های گذشته گفت و تصریح نمود: ۷۱ نفر، معادل ۱۲ درصد آمار داوطلبانی که برای حضور در دوره ششم شوراهای اسلامی شهرهای استان ثبت نام کرده اند را بانوان تشکیل می دهند.
خوش خبر ادامه داد: سهم بانوان از جمع ثبت نام کنندگان در دوره پنجم ۱۱ درصد و در دوره چهارم ۷ درصد بوده است.
وی با اشاره به چهار شیوه تعیین شده برای ثبت نام افراد، متذکر شد: بیشترین میزان، با آمار ۴۲۳ نفری، از طریق مراجعه حضوری به فرمانداری ها نام نویسی کرده اند.
به گفته وی؛ کمترین میزان با رقم ۳۳ نفر به ثبت نام از طریق رایانه اختصاص داشته و ۱۰۴ نفر با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و ۴۷ نفر هم از طریق گوشی تلفن همراه نسبت به ثبت نام در این رقابت اقدام نموده اند.
رئیس ستاد انتخابات استان درخصوص وضعیت تحصیلات داوطلبان نیز گفت: از مجموع ثبت نام کنندگان ۳۳۵ نفر با مدرک تحصیلی لیسانس، ۱۴۸ نفر فوق لیسانس،۴۶ نفر فوق دیپلم، ۲۰ نفر دیپلم و ۱۴ نفر زیر دیپلم می باشند.
خوش خبر افزود: ۲۸ نفر از ثبت نام کنندگان تحصیلات حوزوی دارند و ۱۶ نفر نیز دارای مدرک دکترا می باشند.
وی با اشاره به سهم ۴۲ نفره ثبت نام کنندگان با رده سنی زیر ۳۰ سال از مجموع افراد، اظهار داشت: ۴۶۲ نفر از ثبت نام کنندگان در رده سنی ۳۰ تا ۵۵ سال قرار دارند.
به گفته وی؛ بیشترین ثبت نام کنندگان با آمار ۱۲۶ نفری مربوط به رده سنی ۳۶ تا ۴۰ سال می باشند.
رئیس ستاد انتخابات استان یادآور شد: ۱۳۶ نفر از ثبت نام کنندگان، معادل ۲۲ درصد، سابقه حضور قبلی در شورای شهر را دارند.
خوش خبر در مورد گروه های شغلی متقاضیان نیز گفت: مشاغل آزاد با ۱۶۰ نفر، کارمندان با ۱۵۲ نفر و بازنشسته ها با ۱۰۷ نفر، بیشترین آمار را در گروه های شغلی به خود اختصاص داده اند.
وی تصریح نمود: ۱۸ درصد، معادل ۱۱۰ نفر از این افراد دارای سابقه ایثارگری می باشند.
رئیس ستاد انتخابات استان با اشاره به جدول زمان بندی انتخابات متذکر شد: اسامی ثبت نام کنندگان در حاضر در اختیار هیئت های اجرایی شهرستان ها قرار دارد و این هیئت ها مکلفند تا ۲۱ فروردین وضعیت صلاحیت داوطلبان را رسیدگی کرده، فهرست نهایی افراد تأیید یا رد صلاحیت شده در تاریخ ۲۲ فروردین توسط فرماندار و در قالب صورتجلسه به هیئت نظارت شهرستان اعلام می شود.
خوش خبر ادامه داد: نظر نهایی هیئت نظارت در تاریخ ۷ اردیبهشت به فرماندار شهرستان ابلاغ می شود تا مراتب تأیید یا رد صلاحیت افراد در تاریخ ۸ اردیبهشت به داوطلبان اعلام شود.
وی تصریح نمود: نهم تا دوازدهم اردیبهشت ماه نیز مهلتی است که ستاد انتخابات کشور، برای اعلام شکایت افراد رد صلاحیت شده به هیئت نظارت استان، تعیین کرده است.
به گفته وی؛ رسیدگی به شکایت ها در هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی نظارت تا تاریخ ۱۴ خرداد ماه ادامه خواهد یافت.
رئیس ستاد انتخابات استان گفت: فهرست نهایی نامزدها در تاریخ ۱۵ خرداد توسط هيئت مركزي نظارت به ستاد انتخابات استان اعلام می شود تا جهت صدور آگهی اسامی نامزدها، درتاریخ ۱۶ خرداد به فرمانداران ابلاغ گردد.
خوش خبر ادامه داد: فرمانداران نیز طبق ماده ۱۸ قانون و ماده ۱۶ آیین نامه اجرایی، در تاریخ ۱۷ تا ۱۹ خرداد، نسبت به تهیه و انتشار آگهی اسامی نامزدها اقدام می کنند.
وی تصریح نمود: مهلت تعیین شده برای تبلیغات انتخابات در چارچوب قانون ۲۰ تا ۲۶ خرداد ماه است.
به گفته وی؛ نامزدهای انتخاباتی در روز ۲۷ خرداد اجازه تبلیغات ندارند و ۲۸ خرداد نیز روز سرنوشت ساز برگزاری انتخابات می باشد.
رئیس ستاد انتخابات استان در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت جایگاه شوراها اشاره کرد و گفت: از ان جایی که شوراهای اسلامی، تبلور مشورت در جامعه هستند لذا جامعه اسلامی نباید از نعمت شورا محروم بماند.
خوش خبر با تأکید بر این که ۹ اصل قانون اساسی به جایگاه شوراها اختصاص دارد، تصریح نمود: شوراها، حلقه اتصال مردم و حاکمیت بوده، فرصتی برای خدمت مردم به مردم می باشند.
وی تأکید کرد: مشارکت در نظام اسلامی، کنشی هدفمند و اختیاری است و مردم خراسان جنوبی در این خصوص سابقه درخشانی دارند و در انتخابات های گذشته با بینش و آگاهی کامل شرکت کرده و در تعیین سرنوشت خود مشارکت جدی داشته اند.
انتهای پیام/۱۲۷