گفتگو با زوج پرستار یزدی:

چهار ماه است خانواده خود را ندیده ایم/ شب یلدا، بزرگترین نگرانی کادر درمان

زوج پرستار یزدی در آستانه روز میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار، از سختی‌ها و مشکلاتی که این شغل مخصوصا در این ایام شیوع کرونا دارد گفتند.

به گزارش خاورستان به نقل از یزدرسا، این روزها با شیوع ویروس کرونا، همه جا از پرستاران و کادر درمان نام برده می‌شود که همانند رزمندگان دوران دفاع مقدس در خط مقدم جبهه جنگ با ویروس کرونا قرار دارند و علاوه بر تحمل غم درد کشیدن هموطنان، داغ همکاران و دوستانشان که در این مدت در راه مداوای بیماران کرونایی جان خود را از دست داده‌اند بر دلشان سنگینی می‌کند.
با توجه به نزدیک شدن به روز پرستار و میلاد حضرت زینب(س) برآن شدیم تا گفتگویی با زوج پرستاری که در این روزها به بیماران خدمت می‌کنند داشته باشیم.
غزل مردانی فارغ التحصیل رشته کارشناس پرستاری که ۲۵ سال سن دارد، در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: از تیرماه سال ۹۷ در بیمارستان شهید صدوقی مشغول فعالیت شدم و از اسفندماه نیز در بخش کرونا مشغول خدمت رسانی به بیماران این بخش هستم.
وی ادامه داد: اهل اصفهان هستم و همسرم نیز پرستار و اهل یزد است که ابتدا در بیمارستان شهید صدوقی مشغول بود و در حال حاضر در بیمارستان سوانح سوختگی مشغول فعالیت است و تقریبا ۵ سال از ازدواجمان می‌گذرد.
مردانی گفت: با توجه به اینکه فارغ التحصیل رشته تجربی بودم با انتخاب رشته‌ و علاقه‌ای که داشتم در رشته پرستاری وارد شدم و کم کم علاقه‌ام به این رشته بیشتر شد و در واقع خدمت کردن به بیماران و التیام بخشیدن به زخم‌ها و دردهای بیماران لذت بخش است.
وی افزود: من و همسرم زمانی که دانشجو بودیم ازدواج کردیم و با وجود سختی‌هایی که رشته پرستاری دارد اما هم رشته بودن و کار کردن در کنار هم باعث می‌شود که درک بهتری از سختی‌های این شغل و همدیگر داشته باشیم و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم زندگی بهتری را داشته باشیم.
این پرستار وظیفه شناس با اشاره به سختی‌های شغل پرستاری گفت: با شیوع کرونا سختی‌های پرستاری نیز بیشتر شد، حال و هوای بخش کرونا و دیدن مشکلات تنفسی بیماران، تنهایی، ترس و اضطرابی که در نگاه آنان وجود دارد باعث رنج ما و دیگر همکارانمان است ضمن اینکه مدت زیادی است که خودمان نیز خانواده‌های خود را ندیدیم مخصوصا من که خانوده‌ام شهر دیگری هستند تقریبا چهار ماه است که دیداری با آنها نداشتم.
وی با اشاره به سختی کار در بخش بیماران کرونایی ادامه داد: کرونا خاطرات تلخ زیادی را برای پرستاران به جا گذاشته است، تلخ‌ترین خاطره‌ای که دارم بد حال شدن خواهر یکی از همکارانم بود که به دلیل بیماری کرونا و وضعیت وخیمی که داشت در آی سی یو بستری شد و خوشبختانه پس از چند روز بهبود پیدا کرد اما متاسفانه شوهراین خانم که هر دو جوان، دارای سه فرزند و بدون بیماری زمینه‌ای بودند با ابتلا به این بیماری پس از دو روز فوت کرد و تا چند روز هیچ کس نمی‌توانست خبر فوت همسر را به این زن جوان که به بخش منتقل شده بود بدهد و لحظه دادن این خبر واقعا برای همه ما دردناک بود.
مردانی ادامه داد: بهبودی و مرخص شدن بیماران بد حال که ابتدا با ترس و اضطراب شدید و حرف‌های ضد و نقیضی که از این بیماری شنیدند در بیمارستان بستری می‌شوند و سپس با لبخند و با پای خود از بیمارستان خارج می‌شوند مایه خوشحالی ماست، بیماری داشتیم که ۴ فرزند داشت و با حال بسیار بد در بیمارستان بستری شد و بسیار نگران فرزندانش بود و از پرستاران کمک می‌خواست که خدا را شکر با پای خود و تشکر از پرستاران از بیمارستان خارج شد که این لحظه شیرین ترین لحظه برای پرستاران است.
وی گفت: با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم اکنون وضعیت ابتلا به کرونا در استان و بخش کرونای بیمارستان شهید صدوقی بهبود پیدا کرده است در آبان ماه و اوایل آذرماه واقعا وضعیت فاجعه‌انگیزی بود از مردم خواهش می‌کنیم که با رعایت اصول بهداشتی، محدودیت‌ها و پروتکل‌هایی که تعیین شده به ریشه کن شدن این ویروس کمک کنند چرا که پرستاران و کادر درمان واقعا از این وضعیت خسته شده‌اند.
این پرستار جوان ادامه داد: برخی بر این باورند که با شیوع کرونا، پرستاران حقوق آنچنانی دریافت می‌کنند و یا اینکه مزایایی برای آنها در نظر گرفته شده در حالی که اینگونه نیست و از مردم می‌خواهیم با توجه به در پیش بودن شب یلدا، همچنان به رعایت محدویت‌ها و پروتکل‌ها پایبند باشند تا مجددا دچار وضعیت بحرانی در زمینه ابتلا به کرونا نشویم.
مهدی راستی همسر این پرستار جوان و فعال گفت: تقریبا دو سال است که به عنوان پرستار مشغول به فعالیت هستم و پس از گذراندن طرح خود در بیمارستان شهید صدوقی، از خردادماه در بیمارستان سوانح سوختگی یزد مشغول به کار شدم.
وی ادامه داد: برخی به دلیل وجود صحنه‌های دلخراش در بیمارستان سوانح سوختگی ما را سنگدل می‌دانند در حالی که ما نیز از رنج دیگران رنج می‌بریم اما وظیفه‌مان خدمت رسانی به بیماران در هر شرایطی است و فعالیت در این بخش سختی‌های خودش را دارد.
وی با اشاره به فعالیت سه ماهه خود در بخش بیماران کرونایی گفت: مشاهده از دست رفتن بسیاری از افراد سالمند مبتلا به کرونا در تنهایی و بدون اینکه عزیزان و فرزندانشان در کنار آنها باشد واقعا دردناک بود و تلخ‌ترین خاطره‌هایی است که در این ایام از ذهن ما عبور می‌کند.
راستی با بیان اینکه کرونا موجب شد که حرفه پرستاری و پرستاران بیشتر شناخته شوند، گفت: متاسفانه در کشور ما به شغل پرستاری بهایی داده نمی‌شود، شیوع کرونا دید مردم را نسبت به پرستاری بهتر کرد و امیدواریم مسئولین به این حرفه بیشتر توجه کنند و با گذراندن دوران شیوع کرونا حرفه پرستاری نیز از یاد نرود.
وی ادامه داد: متاسفانه با شیوع کرونا پرستاران علاوه بر سختی‌هایی که بر آنها تحمیل می‌شود، دچار برخی قضاوت‌ها هم هستند برخی مردم از پرستاران به گونه‌ای ترس دارند البته با وضعیتی که به وجود آمده حق هم دارند اما برای نمونه باشیوع کرونا هیچ کس حاضر نمی‌شود سمت بیمارستان‌ها بیاید و ما برای گرفتن تاکسی برایرفتن به خانه هم دچار مشکل شدیم.
این پرستار یزدی عنوان کرد: در حال حاضر شب یلدا و برگزاری دورهمی در این شب بزرگترین نگرانی کادر درمان است از مردم می‌خواهیم همچنان به رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها اهمیت بدهند تا مجددا دچار پیک بیماری نشویم وضعیت بدتری را در فصل زمستان و ماه‌های آینده شاهد نباشیم.
انتهای پیام/۴