چگونه در عمل از تولید حمایت و مانع‌زدایی شود

یک کارشناس اقتصادی در مورد شعار امسال نوشت:تشکیل هیات اندیشه ورز، شفافیت اطلاعات تولید و عادلانه کردن قیمت‌ها از کارهای عملی برای پشتیبانی از تولید و مانع زدایی به شمار می‌رود.

به گزارش خاورستان به نقل از فارس، پیرو نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ ، برای اجرایی شدن فرمان رهبر معظم انقلاب ، ضروری است از رفتارهای تبلیغاتی خارج شویم ؛ چراکه علیرغم نام‌گذاری اکثر سالهای دو دهه اخیر با موضوع اقتصاد و خدمت به مردم ، باوجود پیشرفت‌های شگرف علمی ، فن‌آوری ، نظامی و … نوسان‌های بسیار بزرگی را نیز در حوزه‌های گوناگون ازجمله اقتصاد را شاهد بوده‌ایم. در همین راستا سردار بزرگ شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمودند : “من حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را خیلی مظلوم و تنها می‌بینم. ” لذا بایستی طرحی نو دراندازیم .
البته رونق تولید بسیار سخت بوده و نیاز به کار جهادی دارد . بر اساس تحقیقات علمی ، تجربیات اجرایی و ارتباط فراوان با مردم اجرای اقدامات عملی زیر با جدیت و با همراه نمودن ما می‌خواهیم با ما می‌توانیم – چرا که خواستن، توانستن است – تولید شکوفا خواهد شد:
انتخاب رئیس‌جمهور اصلح: برگزیدن فردی که ضمن داشتن ولایت عملی ، توانسته باشد رضایت مردم را نیز جلب کرده باشد .
تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی: همانند شورای عالی امنیت ملی نیازمند دبیرخانه‌ای برای این شورا هستیم . دبیر شورا فرمانده قرارگاه اقتصاد مقاومتی نیز می‌باشد .
نویسنده تأکید می‌نماید فرمانده مذکور بایستی دارای تخصص در زمینهٔ اقتصاد و مدیریت بوده و دارای سوابق اجرایی مرتبط موفق بوده و متعهد به ایران اسلامی در عمل باشد . در جهت هماهنگی تیم اقتصادی دولت ، ضروری است مسئولین مذکور را ایشان به رئیس‌جمهور پیشنهاد نماید.
هیئت‌های اندیشه‌ورز: فرزانه‌ای می‌فرمایند: هر جا بافکر و اندیشه جمعی کارها را انجام داده‌ایم، موفق بوده‌ایم . اتاق فکر متشکل از نخبگان اقتصادی ، مدیریتی و اجرایی مستقل از جایگاه سازمانی جهت تعیین برنامه‌های هر سه قوه و کل حاکمیت و راهکارهای مربوطه و اولویت‌ها در زمینه تولید ملی می‌باشد . خروجی جمع نخبگانی مذکور بسیار دقیق خواهد و از افتادن کشور در دام سعی و خطا جلوگیری می نماید .
شفافیت اطلاعات تولید : انجام کلیه امور تولید اعم از اخذ مجوزها ، واگذاری زمین ، تخصیص ارز ، اعطای وام ، امور گمرکی ، امور مالیاتی ، انبارداری و … در بستر سامانه ( های ) الکترونیکی یکپارچه و قابل‌رؤیت توسط همگان در طی ۳ ماه و انفصال دائم از خدمت دولتی مدیرانی که خارج از سامانه ( به‌صورت کاغذی ) کاری می‌کنند باعث ایجاد زمینه رقابت برای تولیدکنندگان می‌شود . در شرایط وجود انواع و اقسام بیماری کرونا ( چینی ، انگلیسی و برزیلی ) برای عدم توقف پشتیبانی تولید ضرورت مکانیزه نمودن فرآیندهای اداری دوچندان و غیر قابل اجتناب است . ضمنا بایستی پیمانکاران فعلی سامانه‌هایی که موفق نبوده‌اند خلع ید شوند و شرکت‌های پیمانکار جدید و سهامداران آنها نیز اطلاع‌رسانی شود.
تصویب قانون تعارض منافع در مجلس نیز راه را برای فساد تنگ‌تر می‌نماید
عادلانه نمودن قیمت کالاها: درج مشخصات کالا و موجودی‌ها و قیمت بر روی کالاها ( و ثبت آنها در سامانه جامع تجارت ایران ) = افزایش تولید باکیفیت ( بالطبع آن افزایش اشتغال ) + قیمت متعادل ( منصفانه ) می باشد . لذا با فرمول فوق قیمت‌ها غیرمستقیم کنترل و نظارت می شوند و نیازی به تعیین قیمت غیرواقعی توسط دولت نمی‌باشد . اگر فروش اینترنتی گسترده شود و همچنین تمامی خریدوفروش‌ها حتی در بخش خدمات در سامانه مذکور درج شوند قیمت‌ها به‌راحتی قابل ارزیابی و نظارت خواهند بود. طراحی شبکه اجتماعی داخلی به روز و پرسرعت از جهت امنیت تجارت داخلی همانند نان شب مردم ضرورت دارد . موکدا نویسنده بیان می دارد قیمت‌گذاری مهم‌ترین جزء از مدل کسب‌وکار می‌باشد و غیرمنصفانه شدن آن ، چه کم کردن یا حتی زیاد کردن آن باعث نابودی تولید می‌شود.
ارز: شاه‌بیت پشتیبانی و مانع زدایی از تولید قیمت کالاها و نرخ ارز می‌باشد ؛ چراکه بسیاری از کالاها یا مواد اولیه آنها وارداتی می‌باشند و با افزایش قیمت ارز به همان نسبت افزایش قیمت می‌یابند . لذا ضروری است ضمن عدم مخالفت با افزایش تدریجی قیمت کالاها و خدمات و همچنین ارز متناسب با نرخ تورم ، خریدوفروش غیر سامانه‌ای ارز ممنوع شده تا از احتکار ارز جلوگیری شود . برگرداندن اصل ارز توسط بانک‌ها برای صاحبان حساب ارزی به همراه سود مربوطه نیز برای این کار بسیار مؤثر می‌باشد .
یارانه‌ها: حذف یارانه‌های غیرمستقیم و اعطای یارانه مستقیم به مردم از خرید کالاهای بی‌کیفیت مانند برخی انواع برنج خارجی یا فروش غیرقانونی آنها و فساد جلوگیری می‌نماید.
تأمین اجتماعی: اصلاح قوانین و مقررات تأمین اجتماعی و کاهش تعرفه‌ها و جریمه‌ها و … در جهت حمایت از تولید بزرگ‌ترین کار برای رفع مانع تولید خواهد بود .
مالیات: حذف مالیات بر تولید در صورت سرمایه‌گذاری مجدد و کاهش مالیات بر تولید و جایگزینی مالیات‌هایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و … برای تولید بسیار راهگشا است .
قاچاق: کالای قاچاق را فقط و فقط بایستی آتش زد تا مانع تعطیلی واحدهای تولیدی ایرانی شد . البته منظور کالای همراه کوله بران و موارد مشابه نیست بلکه مدنظر کالاهایی است که با کامیون حمل می شوند .
مردمی سازی تولید : فقط و فقط با واگذاری کارها به مردم به‌صورت ریشه‌ای ، ساختاری ، درازمدت و راهبردی مشکلات تولید حل می‌شود . همان‌گونه که امام با ورود بسیج به دفاع مقدس به‌طور مستقیم بخش عمده‌ای از دفاع مقدس را به مردم سپرد . مدل واگذاری سهام عدالت و اعطای سهام شرکت مینو به آزادگان بسیار موفق بوده است و در راستای تحقق عدالت اجتماعی بوده است .لذا از آنها به‌عنوان الگو می‌توان بهره گرفت .
وام: در راستای پیشگیری از عدم بهره‌وری وام ضروری به نظر می‌رسد اعطای تسهیلات توسط بانک‌ها بر اساس طرح امکان‌سنجی بسیار قوی و با بررسی دقیق اعتبار شرکت تولیدکننده و محاسبه ریسک مربوطه صورت گیرد . پس از اعطای تسهیلات نیز بایستی در صورت بدهکار شدن واحد تولیدی ، نبایستی بانک تولید را متوقف نموده یا کارخانه از طریق مراجع قضایی به مزایده بسپارند بلکه بایستی ضمن حفظ روند تولید از اموال مازاد شرکت تولیدی و یا فروش محصولات آن مطالبات خود را دریافت نمایند .
انتصاب مدیران جوان متخصص ، متعهد و باتجربه در حوزه اقتصاد و تولید در زیرمجموعه‌های کل حاکمیت و قوای سه‌گانه لازمه گردش نخبگانی و تقویت تولید است .
دعوت از خبرگان اقتصاد و تولید جهت سخنرانی در دانشگاه‌ها ، حرم‌های مطهر ، نماز جمعه‌ها ، مساجد و … جهت تبیین پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها از تولید می‌تواند در تشویق مردم و همگانی نمودن این جهاد مقدس بسیار ثمربخش باشد .
نگارش: عزیز راددرویش کارشناس اقتصادی
انتهای پیام/۴