حلقه مفقوده حمایت از اصناف در روزهای اعمال محدودیت‌ها؛

کابوس چک‌های برگشتی و حجره‌های تعطیل

یکی از بازاریان بیرجند گفت: با تعطیلی کار پر کردن جای چک‌ها و برگشت خوردن آن کابوس می‌شود. نمی‌دانم چرا هر وقت وضعیت کرونا قرمز می‌شود همان ابتدا به سراغ اصناف می‌آیند، انگار فقط اصناف عامل سرایت کرونا هستند.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، تا این جای کار دوگانگی معیشت و سلامت برای ما خیلی گران تمام شده است. هیچ سالی کاسبی ما مثل سال گذشته و در همین مدت کوتاه از سال نو خراب نبود، اما وقتی می گویند برای فروکش کردن بیماری باید تعطیل کنیم ،چاره ای نداریم. این ها را در حالی که نگاه به کرکره بسته مغازه اش می اندازد و سری تکان می دهد، می گوید: بازار بیرجند سال ها محل خرید مردم است وگاهی از دیگر شهرهای استان هم مردم برای خرید به بازار مراجعه می کنند، اما فروردین امسال با دستور ستاد مقابله با کرونا کرکره ها را پایین کشیدیم و اگر قرار باشد تعطیلی ها به همین روند ادامه یابد، نمی دانیم باید چه کار کنیم؟
او که به سابقه ۱۵ ساله اش در بازار بیرجند اشاره می کند، معتقد است برای قشر کارمند دورکاری یا تعطیلی مشاغل خوب اما برای اصناف شرایط متفاوت است. با تعطیلی کار پر کردن جای چک ها و برگشت خوردن آن کابوس می شود. نمی دانم چرا هر وقت وضعیت کرونا قرمز می شود همان ابتدا به سراغ اصناف می آیند، انگار فقط اصناف عامل سرایت کرونا هستند.
یکی دیگر از بازاریان نیز می گوید: مگر می شود کسبه تعطیل باشند، دخل وخرجی نداشته باشند، اما بانک ها و دیگر مشاغل باز باشند؟ چطور در چنین شرایطی انتظار کم شدن آمار کرونا را داریم؟ به گفته او وقتی زمان پاس شدن چک ها می رسد،بانک چک ها را برگشت می زند بدون این که به شرایط توجه شود. وقتی دو هفته مغازه ام تعطیل باشد چگونه می توانم جای چک خود را پر کنم ؟ از کجا می توانم کرایه مغازه و دیگر هزینه ها را تامین کنم؟رضا ادامه می دهد: مشکلات ما یکی دو تا نیست، در اوضاع و احوالی که برای عید خرید زیادی انجام دادیم و همه خریدها با چک بوده ، با تعطیلی دو هفته ای چه کسی قرار است جای چک های ما را پر کند؟
با وجود تعطیلی خیابان ها خلوت نیست
حسین دیگر کاسب بازار هم می گوید: وقتی همه مغازه ها تعطیل می شود باید به طور معمول خیابان ها خلوت باشد اما در این شرایط از روزهای عادی شلوغ تر است. دیروز با همسرم برای خرید به سوپر مارکت رفتیم؛ آن قدر شلوغ بود که نمی توانستیم وارد شویم. تعطیلی صنف هایی مثل ما شاید آمار مرگ و میر را موقت کاهش بدهد اما این موقتی است، باید فکر اساسی کرد.
همکاری ۸۵ درصدی اصناف
رئیس اتاق اصناف بیرجند هم اظهار می کند: در روزهای کرونایی فعالیت اصناف، بازاریان، تالارها و مجتمع‌های پذیرایی، رستوران‌ها، اقامتگاه ها و … تعطیل است در حالی که مشکلات متعددی را پشت سر گذاشته اند و می گذارند، کارگران بسیاری از کار بیکار شده اند و … اما در این بین چالشی که پیش روی اصناف قرار دارد، چک های برگشتی است که به دلیل ضربه های اقتصادی کرونا روی دستشان باقی مانده است.
به گفته «علیزاده» خراسان جنوبی یکی از استان هایی بود که در سال گذشته به صورت خود جوش و داوطلبانه به مدت دو هفته درخصوص تعطیلی صنوف اقدام کرد و امسال هم از هفته گذشته که ستاد ملی کرونا تصمیم به اجرای محدودیت ها در شهرهای قرمز و نارنجی گرفت، باز هم اصناف پای کار آمدند.
وی از همکاری ۸۵ درصدی اصناف بیرجند در تعطیلی اصناف از هفته گذشته خبر می دهد و می افزاید: در این مدت ۱۸۰ اخطار به مشاغلی که جزو گروه های ۲، ۳ و ۴ بودند، ابلاغ و۹ واحد پلمب شد.او تاکید می کند که کسبه و اصناف معتقدند در تعطیلی ما پای کار آمده ایم اما انتظار است که همکاری ها دوطرفه باشد و اگر دولت نمی تواند تسهیلات بدهد، درهزینه آب، برق، گاز و مالیات به کسبه کمک کند.
به گفته او از سال گذشته بیش از هشت هزار و۵۰۰ واحد صنفی در استان بر اثر کرونا آسیب دیدند. رئیس اتاق اصناف با بیان این که طی روزهای گذشته جمع بسیاری از کسبه به دلیل برگشت چک و دیگر مشکلات پیش آمده مراجعه کرده اند، می افزاید: هیچ گونه حمایتی از اصناف و کسبه بازار انجام نشد و تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد هم درشرایطی که اصناف درآمدی ندارند مورد استقبال قرار نگرفت.
به گفته وی فقط۳۰ درصد کسبه از این تسهیلات که بازپرداخت دوساله دارد استفاده کردند در حالی که این روزها مشکلات اقتصادی، افزایش هزینه های جاری، افزایش دستمزد ، بیمه و … سبب شده است تا بسیاری از کسبه اقساط معوق بانکی داشته باشند. وی معتقد است مقابله با کرونا نیاز به تعطیلی تمامی مشاغل و دستگاه ها دارد و در شرایطی که بانک ها و … فعال هستند و کسبه بازار تعطیل می شوند فقط اصناف ضربه می خورند.
ابلاغی برای برگشت نزدن چک اعلام نشد
دبیر شورای هماهنگی بانک های استان و مدیریت بانک ملی هم با بیان این که هم اکنون آماری از چک های برگشتی در اختیار نیست، مطالبات اصناف را بر حق می داند و می افزاید: لازمه جلوگیری از این اقدام تعطیلی بانک هاست و تا زمانی که بانک خدمات ارائه کند با توجه به قوانین، این کار انجام می شود.
به گفته «زرنگ» بانک ها تا جایی که امکان برایشان فراهم باشد همکاری دارند.
به اظهار وی تاکنون دستورالعمل و ابلاغی برای برگشت نزدن چک ها به بانک ها نیامده است.
انتهای پیام/۴