مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی:

کارت‌های بازرگانی و پیله وری ابزاری برای فرار مالیاتی است/ تعیین ۱۴۱هزار میلیارد تومان درآمد کشور از محل دریافت مالیات

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: متأسفانه بسیاری از فرارهای مالیاتی از طریق کارت‌های بازرگانی و پیله‌وری انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی‌نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسانجنوبی بعداز ظهر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان خراسان‌جنوبی در خصوص مشکلات مالیاتی پیله وران، اظهار کرد: مشکل مالیاتی پیله‌ورانی که با ارائه مدارک ثابت کردند که تنها حق‌العمل کار بوده‌اند حل شده است.
وی با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از فرارهای مالیاتی از طریق کارت‌های بازرگانی و پیله‌وری انجام می‌شود، افزود: در این زمینه باید اقدامات جدی انجام شود.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان‌جنوبی بیان کرد: متاسفانه۲۱ شرکت صوری که از استانهای دیگر به خراسان‌جنوبی آمد در استان شناسایی شده که اینها به سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و فرار مالیاتی دامن می‌زنند.
نباتی گفت: با توجه به اینکه گلایه‌هایی از بحث مالیات بر ارزش افزوده مطرح می‌شود لذا باید به این نکته توجه داشت که طبق قوانین از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده ۳ درصد آن به شهرداری‌ها و دهیاری‌های مناطق محروم جهت توسعه اختصاص پیدا می‌کنند و تنها ۶ درصد مالیات دریافت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه براساس قوانین برای سال جاری ۱۴۱ هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور از محل مالیات‌ها پیش‌بینی شده، افزود: در شرایط عدم وابستگی بودجه به نفت باید این درآمد را به دست آورد و بدون دریافت مالیات نیز کشور دچار چالش خواهد شد لذا ما مجبور به دریافت مالیات حقه هستیم.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به اینکه برخی از فعالان بخش خصوصی در زمینه عدم تخصیص زمان کافی به پرونده‌ها در هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی گلایه دارند لازم به توضیح است که امروزه شرایط تغییر کرده و همکاران ما با تعداد پرونده کمتری امور را رسیدگی می‌کنند.
نباتی اظهار کرد: برخی از فعالان بخش خصوصی از عدم پذیرش نماینده تشکل خود در هیأت حل اختلاف مالیاتی گلایه دارند و این در حالی است که برخی از نمایندگان تشکل‌ها مسائل قانونی و امنیتی اداره امور مالیاتی را مراعات نکرده و به این دلیل است که مورد تأیید ما نیستند.
وی تصریح کرد: امروزه در سیستم مالیاتی کشور چیزی به نام مالیات علی الرأس وجود ندارد و مالیات‌ها تنها با ارائه اظهارنامه، اسناد و مدارک تعیین می‌شود مگر اینکه واحد تولیدی اسناد و دفاتر مرتبط با درآمدهای خود را ارائه ندهد.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: مؤدیان مالیاتی تا ساعت ۲۰ امشب ۳۰ مهرماه فرصت دارند تا با پرداخت اصل مالیات از بخشودگی ۱۰۰ درصد جرایم بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/۱۲۷