حواشی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی؛

کارت قرمز استاندار به معاون یکی از بانک‌ها/ انتخاب تیتر خبر توسط استاندار

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با حواشی همراه بود که کارت قرمز استاندار به معاون یکی از بانک‌ها ازجمله آن حواشی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی از پیش از ظهر امروز آغاز و تا بعد از ظهر امروز ادامه داشت. جلسه‌ای که قرار بود ساعت ۱۱ آغاز شود با حدود بیش از ۱۰ دقیقه تأخیر با حضور استاندار خراسان جنوبی، معاون اقتصادی استاندار، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، فرماندار بیرجند، مدیران بانک‌ها و دیگر مسئولان استانی و دو مدیر واحدهای تولیدی خراسان جنوبی تشکیل شد و تا بعد از ساعت ۱۳ ادامه داشت.
محمدمهدی مروج‌الشریعه استاندار خراسان جنوبی در این جلسه گفت: در کارگروه امروز ۵۲ مصوبه که هرکدام می‌توانست جلسه‌ی جداگانه به صورت سخت و جان‌افزا طی کند، به تصویب رسید که ابلاغ می‌شود.
وی با بیان این‌که جلسه امروز از بهترین جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی است گفت: رسانه‌ها در انعکاس این موضوع همکاری داشته باشند و می‌توان تیترِ ۵۲ مصوبه طلایی را برای جلسه امروز انتخاب کرد.
استاندار خراسان جنوبی افزود: جلسه امروز شاید یکی از بهترین جلسات کشور در ستاد تسهیل در استانی مانند خراسان جنوبی که در آن ۵۲ موضوع که قبلا در جلسات تخصصی بررسی شده بود، مطرح شد و با حداقل اختلاف نظر به تصویب رسید.
مروج‌الشریعه اظهار کرد: از رسانه‌ها انتظار تعاریف بی‌جا از استانداری نداریم چراکه رسانه باید نقد داشته باشد و نقد همراه با انعکاس عملکرد مثبت باشد اما باید به مردم بگوییم پشت درهای بسته چه خبر است.
وی تصریح کرد: برای بانک‌ها واضح است اگر تولیدکننده به زمین نشست، اولین ضررکننده سیستم مالی کشور است.
استاندار خراسان جنوبی گفت: بخش خصوصی انتظاراتش از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را در حد مقدورات بانک‌های استان تعیین کند.
در این کارگروه مشکلات دو واحد تولیدی با حضور مدیران آن واحدها بررسی و مصوباتی جهت حل مشکلات آن‌ها، به تصویب رسید. همچنین مشکلات چندین واحد تولیدی که در جلسات تخصصی و کارشناسی مورد بررسی قرار گرفته و راهکارها مصوب شده بود، راهکار حل مشکلات آن واحدهای تولیدی در کارگروه امروز به تصویب نهایی رسید و به بانک‌ها و دستگاه‌های دخیل در موضوع، ابلاغ شد.
مهدی پارسا معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارات خراسان جنوبی نیز در این جسله گفت: مشکلات یکی از واحدهای تولیدی استان که به ۶ بانک بدهی دارد، در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مدیر این واحد تولیدی درخواست داشت مهلت ۶ ماهه داده شود تا بتواند نسبت به پرداخت بدهی‌هایش به بانک‌ها اقدام کند.
مدیر این واحد تولیدی افزود: حدود ۷ میلیارد تومان در این واحد تولیدی کار شده اما بدهی این واحد تولیدی به بانک‌ها در مجموع حدود ۹ میلیارد تومان است چراکه سود و تأخیر به تسهیلات دریافتی تعلق گرفته است.
وی معتقد بود با حساب و کتابی که انجام داده است، حدود ۵۳ درصد سود پرداخت می‌کند.
امیرحسام قزلباش مدیر شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی با بیان این‌که بدهی این واحد تولیدی فقط به بانک کشاورزی حدود ۵ میلیارد تومان است افزود: با شرایط فعلی مطمئن هستیم تا ۶ ماه آینده این واحد تولیدی به مشکل برمی‌خورد و وضعیت همین‌گونه خواهد بود.
وی اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنیم این واحد تولیدی، وثیقه‌های مورد نیاز را به بانک ارائه دهد و بازپرداخت تسهیلات و بدهی را به مدت ۳ سال، قسط‌بندی کنیم.
در پایان بررسی مشکل این واحد تولیدی، مصوب شد پرداخت بدهی این واحد تولیدی به بانک کشاورزی به مدت ۳ سال قسط‌بندی شود و سایر بانک‌ها به دلیل کم‌بودن میزان بدهی، ۶ ماهه کمک کنند.
مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی گفت: این اقدام، نهایت همکاری ستاد تسهیل در استان خراسان جنوبی با واحد تولیدی است.
در ادامه جلسه، مشکلات یکی دیگر از واحدهای تولیدی استان مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: این واحد تولیدی از بانک سینا تسهیلاتی جهت سرمایه در گردش درخواست کرده است که بخشی از این تسهیلات پرداخت شده است اما بخش دوم پرداخت نشده است.
مدیر این واحد تولیدی گفت: در راستای تکمیل زنجیره تولید در ابتدای سال ۱۳۹۶ درخواست ۲ میلیارد تومان تسهیلات دادیم که با یک میلیارد تومان موافقت شد و قول دادند اگر اعتبار آمد کمک کنند.
وی افزود: از یک میلیارد تومان دوم که درخواست داده بودیم، ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کردیم اما زمانی که در جهت دریافت ۵۰۰ میلیون تومان بعدی اقدام می‌کردیم، مصوبه آمد که واحدهای شهرک صنعتی نمی‌توانند دریافت کنند.
وی اظهار کرد: بانک اعلام کرد ابتدا یک میلیارد تومان را هزینه کنید تا کارشناس بانک بررسی کند و بعد از آن، تسهیلات درخواستی پرداخت می‌شود اما با وجود این‌که هر روز قیمت‌ها به خصوص قیمت مصالح تغییر می‌کند، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.
وی گفت: درخواست داریم ۵۰۰ میلیون تومان را در قلب ۱ میلیارد تومان قرار دهند چراکه همواره با افزایش قیمت مصالح روبرو هستیم.
در ادامه جلسه، استاندار خراسان جنوبی گفت: رئیس بانک سینا در این خصوص توضیح دهد.
معاون امور صنایع اداره کل صنعت، معدن و تجارات خراسان جنوبی گفت: مدیر شعب بانک سینا در استان خراسان جنوبی در سفر حج هستند و در تماسی که با معاون ایشان داشتیم، اعلام کردند نمی‌توانم حوزه را رها کنم و به جلسه بیایم.
استاندار خراسان جنوبی خطاب به معاون اقتصادی استاندار گفت: به مدیرعامل بانک سینا در تهران نامه ارسال و کارت قرمز برای این مدیر صادر شود.
مروج‌الشریعه افزود: درخواست جابه‌جایی این معاون بانک را داشته باشید.
وی اظهار کرد: پیشنهاد را مصوب و به بانک سینا ابلاغ کنید.
استاندار خراسان جنوبی گفت: بانک سینا باید این‌قدر عقل می‌داشت و حداقل به احترام مدیر واحد تولیدی به جلسه می‌آمد.
در خصوص مشکل این واحد تولیدی، درخواست مدیر این واحد تولیدی به تصویب رسید.
انتهای پیام/۴