نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

کارگران؛ محور اقتصاد و رونق تولید/ موقتی بودن قراردادهای کاری سبب سلب آرامش کارگران است

خسروی گفت: اکنون عرصه؛ عرصه جنگ اقتصادی و تولید است و کارگران هم محور اقتصاد و رونق تولید هستند. قطعا اگر تولیدی نباشد، توزیع و مصرفی هم نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی صبح امروز به مناسبت روز کار و کارگر در بازدید از سه واحد صنعتی آریا سوله، ایستادژ و کاشی نیلوفربازدید کرد.
وی با بیان اینکه یکی از برکات جمهوری اسلامی، نامگذاری هر روز به نام یک صنف است تا خدمات آن صنف از یاد نرود، گفت: امروز به مناسبت روز کار و کارگر، تصمیم گرفتم تا در جمع تعدادی از کارگران به نیابت از مجموعه های کارگری، حضور پیدا کنم و از نزدیک عرض خدا قوتی داشته باشم و هم سرمایه گذاران و هم کارگران مشکلات خودشان را از نزدیک مطرح کنند.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت:در ۸ سال دفاع مقدس که جنگ نظامی بود، جوانان ما روی مین می رفتند، اما اکنون عرصه؛ عرصه جنگ اقتصادی و تولید است و کارگران هم محور اقتصاد و رونق تولید هستند. قطعا اگر تولیدی نباشد، توزیع و مصرفی هم نخواهد بود.
خسروی با بیان اینکه اکنون مهم ترین مشکل جمهوری اسلامی اقتصاد است؛ افزود: اگر به تولید کمک شود قطعا اشتغال و تولید هم دو برابر خواهد شد.
وی تاکید کرد: کارگران باید کارشان را درست انجام دهند و از طرف دیگر مسئولان هم حق و حقوق کارگران را ادا کنند تا از این مشکلات اقتصادی نجات پیدا کنیم.
با گرانی ها و تورم موجود حقوق کارگران کافی نیست
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چطور تاکنون مدیران عالی استان با کارگران جلسه ای نداشته اند، گفت: مشکلات کارگران که قابل حل در استان است، باید توسط مسئولان استانی حل شود و مشکلاتی هم که منشأ اثر آن مجلس است، از طریق مجلس پیگیری خواهد شد.
خسروی افزود: یکی از مهم ترین مشکلات و دغدغه های کارگران، موقتی بودن قراردادهای کارگری است که سبب سلب آرامش از کارگران و درنتیجه عدم خلاقیت در کار می شود.
وی با بیان اینکه با گرانی و تورم موجود، حقوق های کارگری برای گذران زندگی کفایت نمی کند، اظهارکرد: در بودجه سال ۱۴۰۰ بیشتر به قشر پایین جامعه و کارگری شد که در این خصوص حقوق کارگران ۳۰ درصد افزایش یافت. همچنین در حوزه تامین اجتماعی که مرتبط به جامعه کارگری است، ۸۵ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی اختصاص داده شد تا این اقشار بتوانند مشکلات خود را حل کنند.
وی ادامه داد: در حالی که برای کارگران ۳۰ درصد حق بیمه کسر و به تامین اجتماعی پرداخت می شود و سازمان تامین اجتماعی با سرمایه کارگران سرپاست، اما حقوق کارکنان تامین اجتماعی، دوبرابر میزان حقوق کارگران است.
کاهش حوادث ناشی از کار در سال ۱۳۹۹
غلامرضا اشرفی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز اظهارکرد: یکی از خط قرمزها و دغدغه های ما مشکلات کارگری و کارفرمایی، پرداخت مطالبات و معوقات در زمان خودش است. در این خصوص میزان معوقات در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ کاهش چشمگیری داشته است.
وی با اشاره به موضوع ایمنی در کار، افزود: حوادث کار در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، با کاهش روبرو بوده است به طوری که تعداد حوادث کار از ۴۴ مورد در سال ۱۳۹۸به ۲۸ مورد در سال ۱۳۹۹ رسیده و موارد فوتی هم از ۹ مورد در سال ۱۳۹۸ به ۴ مورد در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
اشرفی بیان کرد: هم اکنون تعامل حداکثری بین ادارات و جامعه کارگری و کارفرمایی وجود دارد و مسئولان با روی باز پاسخگوی مطالبات و دغدغه های این قشر بوده اند.
پرداخت ۷۶ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای ضربه خورده از کرونا
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در راستای مصوبات ستاد ملی و استانی ، در ابتدای کرونا ۶ هزار و ۳۰۰ نفر از نیروهای کارگری تعدیل شدند که ۵ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروها مشمول شرایط ۱۴ رسته شغلی قرار گرفتند و از واریز مبلغی برای اسفند، فروردین و اردیبهشت برخوردار شدند.
اشرفی افزود: هدف و رسالت ما حمایت از نیروی کار در محل کار است که از اردیبهشت ماه هم نیروها به واحدهای تولیدی برگشتند. واحدهای اقتصادی هم که به دلیل کرونا با مشکلاتی مواجه شدند، تسهیلات دریافت کردند که در این خصوص تاکنون ۷۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.
نداشتن وثیقه سهل البیع؛ مشکل کاشی نیلوفر برای دریافت تسهیلات
ناصری مدیرعامل کارخانه کاشی نیلوفر گفت: این کارخانه که فعالیت و کارکرد حساب آن مشخص است، اکنون یک ریال هم به بازار، بیمه، دارایی و … بدهکار نیست و حتی در حوزه اشتغال هم امسال ۱۰ نفر افزایش نیرو داشته است.
وی بیان کرد: این واحد تولیدی اکنون برای دریافت تسهیلات با مشکل وثیقه بانکی مواجه است که البته بانک ها به دنبال وثیقه سهل البیع هستند و این مشکل بسیاری از واحدهای تولیدی است.
مقرر شد برای تسهیلات ۵ میلیارد تومانی مصوب شده برای کارخانه کاشی نیلوفر، جلسه ای برگزار و موضوع بررسی شود.
کارگران نیز در این بازدیدها درخواست هایی در خصوص بهره مندی از قوانین سختی کار، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، تحویل یک نسخه از قرارداد کار به کارگران، حمایت مسئولان از سرمایه گذاران برای حمایت از کارگران و … شدند.
انتهای پیام/۷/ ۴۰/ ۴