کاملترین اطلاعات درباره بلبرینگ کف گرد

از آنجا که بلبرینگ ها نقش بسیار مهمی دارند، انواع مختلف آنها برای کارها و مشاغل مختلف توسعه داده شده است. بنابراین مهم است که مطمئن شوید می دانید چگونه آنها را از هم متمایز کنید تا با نیازهای شما مطابقت داشته باشند.

بلبرینگ ها قطعاتی هستند که چرخش اجسام را تسهیل می کنند. در واقع آنها دو عملکرد اساسی انجام می دهند – ابتدا نیروها را منتقل می کنند و در پی آن سازه به حرکت درمی آید. در حین این فرآیند اصطکاک بین قطعات متحرک را نیز کاهش می دهد. صرف نظر از کاری که روزانه انجام می دهید، احتمالاً با یکی از ماشین آلات مختلف که از بلبرینگ استفاده می کنند، در تماس هستید. بلبرینگ در انواع کاربردهای مختلف از هواپیما و اتومبیلی که با آن به مقصد خود می روید و حتی لولای درب کابینت آشپزخانه شما استفاده می شود. هدف آنها از بکارگیری بلبرینگ ها، اطمینان از تنظیم حرکت در یک قسمت متحرک و کمک به کاهش اصطکاک این ماشین آلات است. از آنجا که بلبرینگ ها نقش بسیار مهمی دارند، انواع مختلف آنها برای کارها و مشاغل مختلف توسعه داده شده است. بنابراین مهم است که مطمئن شوید می دانید چگونه آنها را از هم متمایز کنید تا با نیازهای شما مطابقت داشته باشند. طراحی بلبرینگ بسته به اندازه و جهت نیروهایی که آنها نیاز دارند متفاوت است. نیروها می توانند عمدتا شعاعی، محوری یا گشتاورهای خمشی عمود بر محور اصلی باشند.
بلبرینگ ها مجموعه های مکانیکی هستند که از عناصر نورد و معمولاً شیارهای داخلی و خارجی تشکیل شدند که برای کاربردهای چرخشی یا خطی استفاده می شوند. انواع مختلفی از یاتاقان ها شامل بلبرینگ و یاتاقان غلتکی و یاتاقان های خطی وجود دارند که ممکن است از یاتاقان های عنصر نورد یا یاتاقان های ساده استفاده کنند.
بلبرینگ ها دارای عناصر نورد کروی هستند و برای کاربردهایی با بار کم استفاده می شوند، در حالی که از غلتک ها با عناصر نورد استوانه ای برای حمل بارهای سنگین تر استفاده می کنند. بلبرینگ های خطی برای حرکت های خطی در امتداد شافت ها استفاده می شوند و ممکن است قابلیت چرخشی نیز داشته باشند. بلبرینگ ها در شکل های شعاعی، خطی و خود نصب، شامل بلبرینگ هایی برای کاربردهای مهندسی عمران می شوند.
بلبرینگ کف گرد
امروزه بلبرینگ ها به دلیل حرکت غلتشی یکی از رایج ترین قطعات ماشین هستند که باعث کاهش اصطکاک و سهولت حرکت می شوند. بلبرینگ های کف گرد قادر به حمل بارهای محوری در یک جهت هستند. آنها قادر به تحمل هر مقدار بار شعاعی نیستند. این بلبرینگ ها از دو حلقه که معمولاً به آنها واشر شفت و محفظه می گویند، به همراه مجموعه ای از توپ و قفس تشکیل شدند. آنها همچنین دارای یک صندلی هم تراز هستند که باعث می شود بلبرینگ ناهماهنگی اولیه را تحمل کند. توپ هایی که به عنوان عناصر نورد در بلبرینگ های کف گرد استفاده می شوند، عملکرد فوق العاده ای را در بالاترین سرعت ها ممکن می سازند. این بلبرینگ ها دارای طراحی جداکننده ای هستند تا به راحتی نصب، پیاده سازی و اجرای بلبرینگ را تسهیل کنند. این همچنین بدان معنی است که آنها به راحتی قابل تعویض هستند.
بلبرینگ های کف گرد را به دو صورت یک طرفه و دو طرفه می سازند. هر یک از این نوع بلبرینگ ها می تواند در سرعت های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله ویژگی های متمایز کننده بلبرینگ های کف گرد، قابلیت مونتاژ دوباره آنها است که به راحتی و در کوتاه ترین زمان قابل انجام است. از دیگر ویژگی های برتر این نوع بلبرینگ می توان به دقت در عملکرد و ظرفیت بالای تحمل بار اشاره کرد.
انواع بلبرینگ کف گرد
بلبرینگ های کف گرد یک طرفه
بلبرینگ های کف گرد دو طرفه
بلبرینگ های کف گرد یک طرفه همراه با واشر محفظه کروی و نگهدارنده
بلبرینگ های کف گرد یک طرفه Single Direction Thrust Ball Bearing
از نوع بلبرینگ کف گرد یک جهته در کاربردهایی که نیاز به تحمل بار و موقعیت دهی یک طرفه شفت دارند استفاده می کنند. این نوع بلبرینگ را نباید در هیچ شرایطی تحت نیروی شعاعی قرار دهید. بلبرینگ های کف گرد یک جهته را در انواع تخت، مسطح و قوسی شکل می سازند و هنگامی که از یک واشر نشیمن گاه استفاده شود، بیرینگ می تواند با ناهمراستایی اولیه با شفت تطابق داشته باشد. همچنین این بلبرینگ قابلیت دمونتاژ شدن دارد و نصب آن نیز ساده است.
بلبرینگ کف گرد دو ردیفه Double Direction Ball Bearing
همانطور که از نام آن مشخص است این بلبرینگ ها قابلیت موقعیت دهی محوری شافت و تحمل بار محوری از دو طرف را دارا هستند و دقیقا همانند نوع یک ردیفه نباید بار شعاعی به آنها اعمال کرد. بلبرینگ کف گرد دو ردیفه از یک واشر شافت با دو شیار ساچمه در دو طرف خود، دو سری قفسه و ساچمه و دو واشر محفظه تشکیل می شوند که در این مورد نیز واشرهای محفظه می توانند به صورت مسطح یا قوسی شکل ساخته شوند. این بلبرینگ ها را همچنین می توان تفکیک کرد.
جنس قفسه بلبرینگ کف گرد
این نوع بلبرینگ بر اساس کاربرد خود می تواند در سه نوع مختلف ساخته شود. نوع اول قفسه از جنس فولاد پرس شده، نوع دوم قفسه از جنس برنج ماشین کاری شده و نوع سوم قفسه از جنس فولاد ماشین کاری شده است.
پسوند های بکار رفته در بلبرینگ های کف گرد
قفسه بلبرینگ از جنس فولاد ماشین کاری شده را به اختصار F، قفسه بلبرینگ از جنس برنج ماشین کاری شده را به اختصار M، دقت کارکرد و دقت ابعاد مطابق کلاس استاندارد ۵ را به اختصار P5، دقت کارکرد و دقت ابعاد بهتر از حالت استاندارد مطابق کلاس استاندار ۶ را به اختصار P6 می نامند.
نحوه انتخاب بلبرینگ کف گرد
همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، انتخاب نوع درست بلبرینگ در صنایع مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در این راه باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید. قانون نوشته شده و مشخصی در این رابطه وجود ندارد و صرفا باید فاکتورهای مهم و پایه را مورد بررسی قرار دهید. از جمله این عوامل می توان به فضای کاری قرار گیری بلبرینگ کف گرد، میزان ناهمراستایی شفت، میزان سرعت دقت بلبرینگ کف گرد، نصب، پیاده سازی و راه اندازی آسان، نوع آبند داخلی، میزان سفتی و سختی و در نهایت مقدار بار وارده به بلبرینگ کف گرد اشاره کرد.
انتهای پیام/۴
مطلب بالا تبلیغاتی است و خاورستان آن را تأیید و رد نمی‌کند.