معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی خبر داد؛

کاهش طلاق در خراسان جنوبی/ فقر فرهنگی و اقتصادی مهمترین دلایل طلاق

حجت الاسلام وحدانی نیا گفت: وضعیت طلاق در خراسان جنوبی درچهارماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در مجموع کاهش داشته است.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد وضعیت طلاق در خراسان جنوبی طی سال جاری، اظهار کرد: وضعیت طلاق در استان درچهارماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در مجموع کاهش داشته است چرا که برابر داده های آماری در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ تعداد۴۲۶ طلاق در استان ثبت شد اما در چهار ماهه امسال ۴۲۱طلاق به ثبت رسیده است.

وی افزود: در شهرستان بیرجند در چهار ماهه ابتدایی سال قبل تعداد ۲۲۷ طلاق ودر مدت مشابه سال جاری ۲۴۹ مورد ثبت شده است افزایش ثبت طلاق در شهرستان بیرجند ناشی از این است که درحوزه قضایی خوسف دفتر ازدواج و طلاق ودر سربیشه دفتر طلاق وجود ندارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: در شهرستان نهبندان نیز محضر طلاق از سه ماهه چهارم سال قبل غیر فعال شده و به عبارتی در پرونده های قضایی که در حوزه های قضایی نهبندان و سربیشه وخوسف گواهی عدم امکان سازش یا حکم طلاق قضایی صادر می شود متقاضی جهت ثبت طلاق معمولا به یکی از محاضر ثبت طلاق بیرجند مراجعه میکند.

حجت الاسلام وحدانی نیا عنوان کرد : طلاق ثبت شده در شهرستان بیرجند به عنوان آمار طلاق ثبت شده این شهرستان ذکر میشود در حالیکه در واقع مربوط به این شهرستان نیست لذا در چهار ماهه ابتدایی امسال چون طلاقی در نهبندان و سربیشه ثبت نشده آمارشان صفر است از نظر ثبت طلاق در خوسف هم که جزء آمار ذکر نمی شود چون دفتر ثبت ازدواج و طلاق ندارد.

وی با بیان اینکه مهمترین دلایل طلاق به فقر فرهنگی و اقتصادی برمیگردد، اظهار کرد: فقر فرهنگی شامل عدم مسولیت پذیری زوجین نسبت به تکالیف مشترک واختصاصی در زندگی مشترک میشود تا فقر مهارتهای ارتباطی، گفتمان موثر در حل تعارضات و حل مسئله، دخالت های بی‌جای خانواده زوجین وخیانتهایی که در زندگی مشترک رخ میدهد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: نقش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز در دور کردن عواطف زوجین از یکدیگر وزمینه سازی برا خیانت نسبت به شریک زندگی بسیار پررنگ است.

حجت الاسلام وحدانی نیا اعتیاد چه به مواد مخدر صنعتی و سنتی، فقر اقتصادی، عدم تامین نیازهای حداقلی خانواده از طرف مرد، وجود خشونت‌ها و سوء معاشرت در زندگی را از دیگر دلایل طلاق دانست و افزود: عدم توجه به همسر وشریک زندگی و به حساب نیاوردن وی در زندگی، براورده نساختن نیازهای عاطفی همسر نیز از جمله عوامل موثر در طلاق عاطفی و طلاق قضایی است.

وی تصریح کرد: چون طلاق حلال مغبوض الهی است وعرش الهی را به لرزه در می آورد باید همه دستگاههای مسؤل در حوزه خانواده مسولانه و دغدغه مندانه به صورت جهادی در جهت کنترل و کاهش آسیب طلاق تلاش کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار کرد: تمام اهتمام معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به موازات کنترل و کاهش سایر آسیبها وجرائم اولویتی توجه به آسیبهای مرتبط با حوزه خانواده وخاصه طلاق است و از جمله اقداماتی که معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در حوزه خانواده پیگیری میکند ارجاع تمامی دعاوی خانوادگی از جمله مهریه،نفقه،جهیزیه،تمکین،طلاق (چه توافقی چه به درخواست احد از زوجین ) به مشاوره است.

حجت الاسلام وحدانی نیا بیان کرد: در دعاوی طلاق درخواست زوجین باید در سامانه تصمیم بهزیستی ثبت گردد برای نوبت دهی وارجاع به غربالگری و ادامه روند مشاوره که البته در طلاقهای توافقی به موازات مشاوره برگزاری کارگاههای مهر(من،همسرم،روابط فی‌مابین) را در مرکز استان وحوزه قضایی فردوس داریم و سایر دعاوی هم چه در مرکز مشاوره دادگستری یا با ارجاع به مرکز مشاوره آرامش ناجا در جهت سازش زوجین تلاش می‌شود.

وی عنوان کرد: در این خصوص در سال ۱۳۹۹ در نتیجه ارجاع به مشاوره حدود۴۴درصد سازش در دعاوی خانوادگی را داشتیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی به اقدامات انجام شده اشاره کرد و گفت: برگزاری آموزشهای قبل و حین ازدواج، سالهای اولیه ازدواج، فرهنگ سازی ضرورت مراجعه به مشاور خانواده توسط زوجین با ایجاد اولین جرقه های اختلافی که منجر به تنش در فضای زندگی است، فرهنگ سازی مراجعه به کدخدا منشی وریش سفیدی برا حل اختلافات زوجین ،فراگیری مهارتهای زندگی و مهارتهای ارتباطی توسط زوجین، توجه نهادهای حمایتی به جنبه های تامین معیشت زندگی، تقویت باورهای دینی و مذهبی بالا بردن آستانه صبر و تحمل زوجین ،توجه ویژه به خانواده های در معرض آسیب، آموزش سواد فضای مجازی، باز اجتماعی و باز سازگاری احد از زوجین آسیب دیده توسط جامعه و پذیرش اولیه وی توسط خانواده ومحله، تلاش در جهت اشتغال این قبیل از جامعه هدف مسلما موثر است تاکید بر این است که زوجین با اختلاف در زندگی اولین قدم را مراجعه به مشاور قرار دهند نه این که آخرین گام را که مراجعه به دادگاه است به عنوان نخستین گام انتخاب کنند.

حجت الاسلام وحدانی نیا عنوان کرد: از جمله برنامه های که به موازات ارجاع تمامی دعاوی خانوادگی به مشاوره در برنامه های معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم استان در حوزه خانواده داریم؛ فرهنگ سازش صلح و سازش از طریق حکمین ومصلحین قرآنی را با استفاده و آموزش افراد معتمد و ذی نفوذ و با تجربه و برخوردار از دانش در هر محله اجرا می‌کنیم.

انتهای پیام/۱۲۷