کاهش قیمت نفت، بهای طلا را ۴ دلار افزایش داد

با کاهش ارزش دلار و ارزش شاخص بازارهای بورس اروپا به دنبال شکست نشست دوحه که قیمت‌ نفت را کاهش داد، سبب شد قیمت طلا3.95 دلار افزایش یابد.

به گزارش خاورستان فارس به نقل از رویترز، با توجه به کاهش ارزش دلار و ارزش شاخص بازارهای بورس اروپا به دنبال شکست نشست دوحه که قیمت‌ نفت را کاهش داد، قیمت طلا روز دوشنبه افزایش یافت.
با شکست کشورهای عضو اوپک و کشورهای غیر اوپک برای رسیدن به توافق برای فریز قیمت نفت به علت اصرار عربستان برای مشارکت دادن ایران، هر بشکه نفت برنت حدود ۷ درصد افت کرد.
هر اونس طلا در بازارهای ۳٫۹۵ دلار افزایش یافت و ۱۲۳۷٫۹۴ دلار فروخته شد. طلا هفته گذشته ۰٫۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.
دیوید ویلسون، استراتژیست سیتی در این باره گفت: «قیمت نفت ۴ تا ۵ درصد کاهش یافت و ارزش بازارهای بورس را کاهش داد و شما فکر خواهید کرد که می‌توانید شاهد خرید طلا باشید.»
قیمت طلا پس از ثبت بیشترین افزایش سه‌ماهه‌ در نزدیک به ۳۰ سال اخیر در ۳ ماه منتهی به پایان مارس در اثر کاهش انتظارات برای افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا در سال جاری، ثابت ماند.
از زمانی‌که بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر نرخ بهره را افزایش داد، سرعت افزایش‌های بعدی نرخ بهره را به علت وجود ریسک رکورد در اقتصاد جهانی کاهش داده است.
بازارها تنها روی یک افزایش نرخ در سال جاری حساب کرده‌اند اما آمارهای اقتصادی خوب اخیر و اظهارات مقامات فدرال رزرو سرمایه‌گذاران را مردد نگاه داشته است.
کارلس ایوانز، رئیس فدرال رزرو شیکاگو گفت بعید است که بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره بانکی خود را در نشست بعدی در اواخر این ماه افزایش دهد اما به نظر می‌رسد تا پایان سال حداقل ۲ افزایش دیگر را داشته باشد.
ارزش دلار در معاملات امروز در برابر سبدی از ارزهای بین‌المللی ۰٫۱ درصد کاهش یافت که بیشتر به علت افزایش ارزش ین بود.
ذخایر گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در روز جمعه ۵٫۶۴ تن افزایش یافت و به ۸۱۲٫۴۶ تن رسید که نخستین افزایش طی هفته گذشته است.
انتهای پیام/