سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی:

مبادلات تجاری در مرز ماهیرود ۵۴ درصد کاهش یافت

صادقی از کاهش ۵۴ درصدی مبالادت تجاری در مرز ماهیرود در ۲ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: با پیگیری های استاندار خراسان جنوبی، مقدمات بازگشایی مجدد و فعال شدن درب مشترک بازارچه مرزی ماهیرود و سایت مرزی منطقه ویژه اقتصادی فراهم شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی صادقی سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی امروز به خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: متأسفانه از اواخر سال گذشته و با توجه به برخی محدودیت ها و موانع ایجاد شده از طرف افغانستان که در سال جاری تشدید شد، مبادلات تجاری در مرز ماهیرود به شدت کاهش یافت.

صادقی تصریح کرد: مهمترین نتیجه ایجاد این موانع، کاهش ۵۴ درصدی مبادلات تجاری در دو ماهه اول سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته در مرز ماهیرود بوده است.

وی با بیان اینکه این موانع با ممنوع کردن ترانشیپ سوخت آغاز شد و در سال جاری به کلیه کالاها سوق داده شد، اظهار داشت: با این تصمیمات نادرست، عملاً رونق بازارچه مرزی ماهیرود تحت الشعاع قرار گرفت.

سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خاطرنشان کرد: به جهت اهمیت موضوع و به منظور رفع این ممنوعیت ها، پیگیری هایی از اواخر سال گذشته صورت گرفت و نشست ها و مکاتبات متعددی هم با وزیر کشور، وزیر امور خارجه و سفیرجمهوری اسلامی ایران در افغانستان انجام شد.

صادقی ادامه داد: به موازات اقداماتی که در حوزه اداری و دولتی در دستور کار قرار گرفت، فعالان بخش خصوصی و تجار ایران و افغانستانی هم که به شدت به این تصمیم معترض بودند، پیگیری هایی انجام دادند.
وی افزود: تجار و فعالان بخش خصوصی در همین زمینه دیدارهایی هم با مسئولان ذیربط کشور افغانستان در کابل و فراه داشتند که نتایج خوبی هم به همراه داشت.

به گفته وی؛ خوشبختانه نتیجه تمام این پیگیری ها، جلب نظر موافق دولت افغانستان در راستای رونق مجدد بازارچه مرزی ماهیرود بود.

سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری متذکر شد: بنا به مذاکراتی که صورت گرفته و قول مساعدی که افغانستان داده، شرایط داد و ستد و مبادلات تجاری در بازارچه مرزی ماهیرود تسهیل می شود.

صادقی خاطرنشان کرد: در همین راستا جلسه ای هم به منظور بررسی آخرین وضعیت مرز ماهیرود با حضور دستگاه های مرتبط و با هدف ایجاد هماهنگی های بیشتر بین دستگاهی و توسعه تعاملات در جهت بازگشت رونق به بازارچه مرزی ماهیرود، روز گذشته برگزار شد .

وی تصریح کرد: انتظار می رود کلیه دستگاه های اجرایی ذیربط و سازمان های مستقر در مرز، ضمن تعامل و همکاری با یکدیگر، نسبت به رفع مسائل و پیگیری موضوعات مربوط به این موضوع، تلاش و جدیت لازم را داشته باشند تا شاهد توسعه و تسهیل مبادلات تجاری با افغانستان از طریق مرز مهم ماهیرود باشیم.

به گفته وی؛ بر اساس رایزنی های صورت گرفته، به زودی یک ملاقات مرزی ویژه هم به جهت تسهیل شرایط، با حضور مسئولان ولایت فراه و گمرک ابونصر فراهی و … در ماهیرود برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/۱۰