مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند خبر داد

کاهش ۲۹ درصدی بروز حوادث/ دو خودرو برای عملیات در بندها و کوهستان تجهیز شدند

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند تعداد حوادث سال گذشته را 932 مورد اعلام کرد و گفت: از 7 مهر 96 تاکنون نیز 656 مورد حادثه گزارش شده است که نسبت به سال گذشته 29 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی حسینی مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبد الله الحسین ( ع) و شهادت تعدادی از هموطنان در حادثه تروریستی اهواز، اظهار کرد: ۷ مهر ماه به پاسداشت زحمات آتشنشانان و ایثارگران روز ملی ایمنی و آتش نشانی نامگذاری شده است.
وی با بیان اینکه ۷ مهر ماه روز تجلی آرمان های ایثار و تلاش جان برکفان آتشنشانی که در حوادث تلخ به یاری هموطنان خود می شتابند، است، افزود: هر کدام از حوادث گسترده ای که روی داده است اگر توسعه پیدا می کرد و همکاران آتشنشانی اقدامات به موقع و لازم را انجام نمی دادند میلیاردها خسارت مالی و جانی بر جا می گذاشت و این اقدام ها دیده نمی شود.
۳.۶ دقیقه میانگین زمان رسیدن به محل حادثه
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند از شهروندان خواست تا مسیر حرکت آتش نشان ها و اورژانس ها را باز نگه دارند تا از ثانیه های طلایی استفاده شود و افزود: میانگین زمان رسیدن به محل حادثه در سال گذشته از مهر ۹۵ تا مهر ۹۶ به میزان ۲.۵۲ دقیقه بوده که در سال جدید از مهر ۹۶ تا مهر ۹۷ به ۳.۶ دقیقه رسیده است.
حسینی با بیان اینکه نُرم جهانی زمان رسیدن به مکان حادثه ۳ تا ۵ دقیقه است، خاطرنشان کرد: ترافیک مسیر و فرسوده بودن ناوگان آتش نشانی از عوامل افزایش مدت زمان رسیدن به محل حادثه است.
کاهش ۳۸٫۵ درصدی حریق
وی تعداد حریق سال گذشته (۷ مهر ۹۵ تا ۷ مهر ۹۶) را ۵۹۱ مورد بیان کرد و افزود: از ۷ مهر ۹۶ تاکنون نیز ۳۶۳ مورد حریق گزارش شده است که نسبت به سال گذشته ۳۸٫۵ درصد کاهش داشته است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند تعداد حوادث سال گذشته را ۹۳۲ اعلام کرد و گفت: از ۷ مهر ۹۶ تاکنون نیز ۶۵۶ مورد حادثه گزارش شده است که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است.
حسینی تعداد کشته‌های سال گذشته را ۷ نفر بیان کرد و تصریح کرد: از مهر ماه ۹۶ تاکنون نیز تعداد کشته‌ها به ۹ نفر رسیده، همچنین تعداد مصدومان از ۱۱۷ نفر به ۷۳ نفر و تعداد نجات یافتگان نیز از ۷۳۶ نفر به ۴۹۶ نفر رسیده است.
وی با بیان اینکه در حوزه آموزش، پیشگیری و عملیات اقدامات خوبی انجام گرفته است، افزود: آموزش و پیشگیری باعث شده تا میزان حوادث و مصدومان تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
یک هزار و ۱۹ مورد حریق و حادثه در سال جاری
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند با اشاره به اینکه در سال گذشته یک هزار و ۵۲۲ مورد حریق و حادثه اعلام شده است، گفت: امسال این تعداد به یک هزار و ۱۹ مورد رسیده است.
حسینی تعداد تماس‌های با سامانه ۱۲۵ را در سال گذشته ۵۱ هزار و ۶۹ تماس بیان و تصریح کرد: از این تعداد تماس یک هزار و ۵۲۲ مورد اعزام داشتیم و تعداد ۴۹ هزار و ۵۴۶ مورد مزاحمت تلفنی بوده است.
ثبت ۴۳ هزار و ۱۵۱ مورد مزاحمت تلفنی در تماس با سامانه ۱۲۵
وی تعداد تماس‌های امسال را ۴۴ هزار و ۱۷۰ تماس اعلام کرد وافزود: از این تعداد تماس تعداد ۱ هزار و ۱۹ مورد به اعزام و ماموریت انجامیده و تعداد ۴۳ هزار و ۱۵۱ مورد مزاحمت ثبت شده است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند با بیان اینکه در مورد مزاحمت‌های تلفنی فرهنگ سازی شود و والدین در این مورد باید به فرزندان خود آموزش‌های کافی و لازم را بدهند، گفت: در حوزه آموزش، آموزش‌های درون و برون سازمانی بسیاری را برگزار کردیم.
حسینی میزان آموزش‌های ادارات، کارخانجات و سازمان‌ها را ۲۸ هزار و ۸۸۵ نفر ساعت بیان و خاطرنشان کرد: آتش‌نشان‌های داوطلب نیز ۷ هزار و ۶۲۷ نفر ساعت آموزش در سطوح مقدماتی و پیشرفته دیده‌اند.
وی میزان آموزش در مراکز آموزشی، مهدها و مدارس را ۷۲ هزار و ۸۷ نفر ساعت اعلام و تصریح کرد: سعی داریم آموزش را در مدارس تقویت کرده و فرهنگ همیاری را نهادینه کنیم چرا که تاثیر مستقیمی در کاهش حوادث دارد.
یک هزار و ۱۰۹ نفر ساعت آموزش‌ تخصصی درون سازمانی
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند میزان آموزش‌های تخصصی درون سازمانی را یک هزار و ۱۰۹ نفر ساعت بیان کرد و گفت: علاوه بر آموزش، فعالیت‌های تربیت بدنی و برگزاری مسابقات از دیگر برنامه‌های این سازمان است.
حسینی با اشاره به اینکه اولین دوره مسابقات عملیاتی- ورزشی روز گذشته با حضور ۶۰ نفر و ۱۴ تیم از شهرهای مختلف خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد، خاطرنشان کرد: در این مسابقات تیم های ایستگاه شماره ۶ بیرجند، کارخانه کویر تایر و ایستگاه شماره ۱ بیرجند مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند.
افتتاح سایت آموزشی تخصصی آتشنشانی
وی از افتتاح سایت آموزشی تخصصی آتشنشانی در ۷ مهرماه امسال خبر داد و افزود: در این مکان مانورهای عملیاتی، امداد و نجات و اطفای حریق برگزار خوهد شد.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند مساحت سایت آموزشی را ۲ هزار متر مربع بیان کرد و گفت: این سایت در ابتدای جاده فوداج روبه‌روی دانشگاه پیام نور بیرجند واقع شده و از محل منابع داخلی ساخته و تجهیز شده است.
حسینی ادامه داد: امداد و نجات در چاه، آموزش اطفای حریق در کانکس، آموزش و شبیه‌سازی اطفای حریق در مخازن سوخت، آموزش نجات در ارتفاع و کوهستان، آموزش اطفای حریق در زیرزمین، آموزش رهاسازی در حوادث جاده‌ای و آموزش جست و جو در دود از جمله برنامه‌های سایت آموزشی این سازمان است.
تجهیز دو خودرو در سازمان آتشنشانی
وی از تجهیز دو خودرو در سازمان آتشنشانی خبر داد و افزود: یکی از این خودروها برای امدادرسانی و غواصی در بندها و سدها و دیگری برای نجات در کوهستان و از محل اعتبارات داخلی تجهیز شده‌اند و همزمان با روز ملی ایمنی و آتشنشانی در سایت آموزشی رونمایی خواهند شد.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری بیرجند گفت: تجهیز ایستگاه ها به نرم افزار مدیریت فرماندهی عملیات و ارتقاء نرم افزار آماری ناجا، ارتباط شش ایستگلاه عملیاتی با شبکه اتوماسیون اداری در حوزه انفورماتیک از دیگر اقدامات این سازمان است.
حسینی تصریح کرد: از محل اعتبارات تملک دارایی شهرداری بیرجند نزدیک به ۳ میلیارد ریال صرف تهیه تجهیزات ضروری سازمان آتشنشانی شده است.
وی شناسایی کانون‌های پر خطر سطح شهر را از مهم ترین اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری بیان کرد و افزود: کاهش آمار حوادث و عملیات‌های امدادرسانی ثمره اقدامات مطلوب در حوزه پیشگیری است.
انتهای پیام/ ۱۳۲