مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

کاهش ۵۰ درصدی میزان بارندگی سال‌جاری/ ۹۰ درصد مساحت خراسان‌جنوبی متأثر از خشکسالی است

خندان‌رو گفت: میزان بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته 50 درصد و نسبت به بلند مدت 51 درصد کاهش داشته است.

علیرضا خندان‌رو مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: میزان بارندگی در سال زراعی جاری تا ۲۲ اسفند ماه ۳۶٫۳ میلی‌متر بوده است.
وی افزود: میزان بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد و نسبت به بلند مدت ۵۱ درصد کاهش داشته است.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی در مورد کمترین و بیشترین میزان بارندگی در استان، بیان کرد: بیشترین میزان بارندگی از ابتدای سال جاری مربوط به شهرستان‌های بشرویه با ۴۷ و خوسف ۴۴٫۵ میلی‌متر است.
خندان رو عنوان کرد: کمترین بارندگی از ابتدای سال جاری مربوط به شهرستان زیرکوه با ۲۷٫۷ میلی‌متر است.
پیش‌بینی بارندگی نرمال برای فروردین ۱۴۰۰
وی به پیش‌بینی بارندگی‌ها در اسفند سال جاری اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که از نیمه اسفندماه گذشته‌ایم، میزان بارندگی‌ها برای نیمه اسفند تا نیمه فروردین ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود در حد نرمال باشد و برای برخی از نقاط استان احتمال این‌که بارندگی از حد نرمال بیشتر باشد، وجود دارد.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ نیز پیش‌بینی می‌شود میزان بارندگی در استان نرمال باشد و برای برخی نقاط احتمال این‌که میزان بارندگی از نرمال کمتر باشد وجود دارد.
خندان‌رو در مورد کاهش میزان بارندگی در سال جاری، افزود: یکی از دلایل اصلی کاهش میزان بارندگی در سال جاری نفوذ پرفشار جنب حاره به کشور به خصوص عرض‌های پایین کشور مانند خراسان‌جنوبی است.
وی عنوان کرد: پرفشار جنب حاره باعث می‌شود که سیستم های جوی به راحتی نتوانند وارد فضای کشور شوند و این مسئله باعث کاهش بارندگی در کشور و خراسان‌جنوبی شده است.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: سال گذشته فشار جنب حاره به این شکل روی کشور فعال نبود و کم فشار بود و سیستم‌های جوی به راحتی وارد کشور می‌شد.
خندان‌رو گفت: کاهش بارندگی در سال جاری مربوط به تمام کشور بوده و تنها مختص خراسان‌جنوبی نیست. میزان بارندگی امسال در تمام کشور زیر نرمال است به جز چند استان که بارندگی در آنها نشان ترسالی نیست و فقط در حد چند میلی‌متر کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته داشته است.
وی خاطرنشان کرد: طبق جدیدترین آمار، میزان بارندگی در سال جاری در تمام کشور زیر نرمال است و استانی نداریم که میزان بارندگی بالاتر از نرمال باشد.
کاهش ۱۰۰ میلی‌متری بارندگی در سطح کشور
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی بیان کرد: میزان میانگین بارندگی در سطح کشور در سال جاری ۱۰۰ میلی‌متر است که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
خندان‌رو اظهار کرد: میزان بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته در مقایسه با بلند مدت میانگین کشور ۳۵ درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.
وی در مورد پایان خشکسالی‌ها یا ادامه آن، افزود: آغاز و پایان خشکسالی قابل پیش‌بینی نیست.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: با یک یا دو سال بارندگی قابل توجه نمی‌توان گفت که خشکسالی به اتمام رسیده و شاهد ترسالی هستیم. خشکسالی دوره‌ای دارد و به راحتی قابل پیش‌بینی نیست. با توجه به تغییر اقلیمی که اتفاق افتاده است نمی‌توان اتمام خشکسالی و آغاز ترسالی را پیش‌بینی کرد چراکه این امر بسیار سخت است.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی منطقه کم آبی است و کشور نیز در عرصه کم آبی وجود دارد. خشکسالی جزئی از اقلیم منطقه ما شده است و با خشکسالی نمی‌توان مقابله کرد بلکه باید با آن کنار آمد. باید از راهکارهایی استفاده کنیم که بتوانیم با خشکسالی کنار بیاییم و از میزان بارندگی که در استان وجود دارد به بهترین نحو استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: از نظر علمی نیز پایان خشکسالی قابل پیش‌بینی نیست.
۹۰ درصد مساحت خراسان‌جنوبی متاثر از خشکسالی است
خندان‌رو در مورد درصد مساحت خشکسالی استان، عنوان کرد: ۹۰ درصد مساحت خراسان‌جنوبی متاثر از خشکسالی است و تنها ۱۰ درصد مساحد استان دارای شرایط نرمال است.
مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی گفت: ۲۳ درصد مساحت خراسان‌جنوبی دارای خشکسالی خفیف، ۴۳ درصد خشکسالی متوسط، ۱۸ درصد خشکسالی شدید و ۶ درصد خشکسالی بسیار شدید است.
وی اظهار کرد: بیشترین درصد خشکسالی استان مربوط به شهرستان طبس است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴