مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی:

کتب درسی ۴۱ هزار دانش آموز مرزنشین رایگان شود

واقعی گفت: در حال حاضر 41 هزار و 797 دانش‌آموز دختر و پسر مرزنشین و دوره‌های مختلف تحصیلی در 926 مدرسه و یک هزار و 997 کلاس درس 4 شهرستان مرزی درمیان، سربیشه، زیرکوه و نهبندان تحصیلی می‌کنند که نیاز است کتب تحصیلی این تعداد دانش آموز رایگان شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی صبح امروز در نشست با مسئولان سازمان مدارس غیر دولتی ومشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش، که از طریق شبکه شاد برگزارشد، اظهار کرد: دستگاه‌های بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی(ره) بنیاد علوی و بنیاد برکت معین آموزش و پرورش درشهرستان‌های مرزی استان هستند.
وی با اشاره به برگزاری سه نشست شورای آموزش و پرورش مناطق مرزی استان از ابتدای سال جاری، افزود: فقر اقتصادی، پراکندگی جمعیت و برخی خورده فرهنگ‌های رایج در مناطق مرزی، ریسک ترک تحصیل دانش‌آموزان در این مناطق به ویژه در جنس دختران را بالا می‌برد، لذا ضروری است برای پیشگیری و انسداد مبادی بیسوادی در این مناطق؛هزینه ایاب و ذهاب، برای دانش‌آموزان دوره‌های اول و دوم متوسطه در نظر گرفته شود.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۴۱ هزار و ۷۹۷ دانش‌آموز دختر و پسر مرزنشین و دوره‌های مختلف تحصیلی در ۹۲۶ مدرسه و یک هزار و ۹۹۷ کلاس درس ۴ شهرستان مرزی درمیان، سربیشه، زیرکوه و نهبندان تحصیلی می‌کنند که نیاز است کتب تحصیلی این تعداد دانش آموز رایگان شود.
واقعی از خشک‌سالی‌های پیاپی، کمبود امکانات در روستاهای نوار مرز، فقر اقتصادی خانواده‌ها، عدم تنوع فرصت‌های شغلی و وابسته بودن زندگی مرزنشینان تنها به دامداری و کشاورزی و کندی نفوذ زیرساخت‌ها در این مناطق؛ به عنوان مهمترین عوامل مهاجرت مرزنشینان و رونق حاشیه نشینی در استان یاد کرد.
وی تأکید کرد: هرچند اقدامات تشویقی زیادی، با هدف ترغیب مرزنشینان به سکونت در روستاها و خالی نشدن نوار مرز از سوی دستگاه‌های مختلف فرهنگی انجام شده اما، مهم‌ترین اقدام در این باره می‌تواند تخصیص سهمیه برای دانش‌آموزان دختر و پسر مرز نشین در دانشگاه فرهنگیان استان باشد.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: توجه به دانش‌آموزان مناطق محروم، عشایری و مرزنیشن در راستای تحقق عدالت آموزشی و لازمه ساختن فردا‌های بهتر است.
انتهای پیام/۱۲۷