استاندار خراسان جنوبی:

کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید شبانه روز در اختیار مردم باشد/کارهای انجام نشده زیادی داریم/ نقد در چارچوب اخلاقی و قانونی را پذیرا بوده و می‌شنویم

معتمدیان گفت: باید روحیه جهادی داشته باشیم و روحیه جهادی تنها به شعار دادن نیست بلکه دل‌کندن از تعلقات است. کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید شبانه روز در اختیار مردم باشد و در ساعت اداری نمی‌توان مشکلات را حل کرد و پیشرفتی نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی، بعد از ظهر امروز با حضور در پایگاه خبری تحلیلی خاورستان با مدیر مسئول و خبرنگاران این پایگاه خبری دیدار و هفته بسیج را تبریک گفت.
وی با بیان اینکه از زحمات و تلاش‌های این خبرگزاری تشکر می‌کنیم، افزود: خاورستان از رسانه‌های بومی استان است و نگاه من در یک سالی که به عنوان استاندار خراسان جنوبی در این استان حضور دارم شدن استفاده از تمام ظرفیت‌های استان و بخش‌های مختلف و رسانه‌ها به عنوان جریان فکری در جامعه است.
استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: طی یکسال گذشته تلاش شده از ظرفیت صاحب‌نظران، علما، روحانیون، ورزشکاران و هنرمندان استفاده شود و ضمن تعامل و ارتباط با اقشاری که تاثیرگذار هستند از نظرات و انتقادات آنها بهره‌مند شویم.
معتمدیان بیان کرد: تلاش شده برنامه‌های خود را ارائه دهیم و از نقدها بهره‌مند شویم.
وی با بیان اینکه باید از نظرات استفاده و مسیر درست، انتخاب شود، عنوان کرد: طی جلسه‌ای که در خدمت مدیران رسانه ها بودیم مدیران رسانه ها انتظاراتی از سیستم مدیریت مدیریتی استان داشتند که به حق است.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه برخی نارسایی‌ها در جاهایی وجود دارد، افزود: سواد رسانه‌ای داشتن، یک علم است و سیاست‌های ما در استان تعامل، همکاری و هم‌افزایی با رسانه‌ها به عنوان بخش تاثیر‌گذار در جامعه است.
معتمدیان اظهار کرد: در استان خراسان‌جنوبی اولویت‌های اقتصادی همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و با توجه با خشکسالی، محدودیت‌ها و محرومیت‌های استان توجه به مباحث اقتصادی از اولویت‌های استان است.
وی تصریح کرد: باید به توسعه استان در تمام زمینه‌ها توجه کنیم و تمام هم و غم ما منسجم و متحد برای رفع مشکلات باشد. لذا در این راستا با گروه‌های مختلف نشست و برخاست و گفت‌وگو داشتیم.
الحمدلله فضای استان خوب است تمام بخش‌های سیاسی و غیرسیاسی استان دغدغه رفع مشکلات را دارند.
تلاش کردیم حاشیه‌ای در استان ایجاد نشود
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: تلاش کردیم حاشیه‌ای در استان ایجاد نشود و کار ما به صورت شبانه روزی فقط خدمت‌رسانی به مردم باشد و از حاشیه دور باشیم.
معتمدیان گفت: در شرایطی که فشارهای خارجی وجود دارد و کشورهای مرتجع عربی و گروهک‌های ضد انقلاب دست به دست هم داده تا کشور را ناآرام و علیه مردم اقدام کنند باید تمام هم و غم ما در جهت حل مشکلات مردم باشد و تمام دلسوزان نظام در هر کیفیتی که هستند و اعتقادی که در ذیل انقلاب اسلامی دارند برای رفع مشکلات تلاش کنند.
وی با بیان اینکه اگر بر مبنای سیاست‌های انقلاب اسلامی و نظام به ظرفیت‌های داخلی و اقتصاد مقاومتی توجه شود، افزود: تمامی توجهات در راستای توسعه استان خواهد بود.
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در استان به بحث صادرات و واردات توجه شده، افرود: توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی در تمامی عرصه‌ها وجود دارد و در این راستا پروژه بزرگی جهت توسعه استان آغاز شده است.
دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند
معتمدیان با بیان اینکه به دلیل محرومیت‌ها دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند، افزود: بالاترین تفاهم نامه‌ها با ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد مستضعفان در استان منعقد شده و قرار شده هر نهادی بحث محرومیت‌زدایی یکی از شهرستان‌های مرزی استان را بر عهده بگیرد.
وی با بیان اینکه این اقدام در استان بی سابقه بوده و به الگویی برای تمامی استان‌ها تبدیل شده، گفت: رفت و آمد مسئولان کشوری جهت مشاهده مشکلات استان و اعتبار گرفتن از جمله اقداماتی بوده که بعد از برگزاری جلسات و دعوتهای مکرر به نتیجه رسیده و حضور مسئولان کشوری در استان و مشاهده مشکلات خبر خوشی برای مردم استان بوده است.
راه آهن
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی زیادی در شرق کشور انجام شده و در حال انجام است، عنوان کرد: برای اولین بار شاهد عملیات اجرایی راه‌آهن در استان هستیم که برای این موضوع مصوبه‌ای جهت فاینانس پروژه با اعتبار چهار هزار میلیارد تومان تصویب شده است.
معتمدیان گفت: از مجموع ۲۲ میلیارد دلار فاینانس خارجی که قرار است برای راه آهن شرق کشور تخصیص پیدا کند ۷۰۰ میلیون یورو به راه‌آهن استان خراسان‌جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی تعلق گرفت.
وی خاطرنشان کرد: راهی را برای معرفی استان به مرکز انتخاب کردیم و توانستیم ظرفیت‌های خودمان به مرکز معرفی کنیم و تمام بخش‌ها پای کار بیایند که این موفقیت بزرگی است.
نقش بی بدیل رسانه‌ها جهت معرفی استان
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نقش رسانه‌ها برای معرفی استان بی‌بدیل است، گفت: همچنین در استان هماهنگی بی نظیری بین استاندار، نماینده ولی فقیه، اعضای شورای تامین و نمایندگان مجلس دیده می‌شود که بسیار خوب است.
مدیریت استان نشسته و پیمانکاری نمی‌شود
معتمدیان با بیان اینکه تکمیل مجتمع‌های آبرسانی در استان از دیگر اقدمات در حال انجام در استان است، گفت: مدیریت استان نشسته و پیمانکاری نمی‌شود و در این شرایطی که با مشکلات ملی مشکل مواجه هستیم اگر بتوانیم مشکلات را مدیریت کنیم بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌های استان و کشور استفاده کنیم، گفت: برای تکمیل بزرگراه‌های استان مانند جاده بیرجند_ قاین و سایر پروژه‌ها در تخصیص بودجه‌ها توفیقات خوبی در استان داشتیم به گونه‌ای‌که اعتبارات بخش راه در استان که سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان بوده اما تا کنون فقط در بخش راه ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: بسیاری از پروژه‌های ما در استان چند صد در صد افزایش اعتبار داشته است.
تکمیل مجتمع‌های آبرسانی تا پایان دولت
معتمدیان بیان کرد: برای تکمیل پروژه های آبرسانی روستاها طبق توافقاتی که انجام شد ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این کار پیش‌بینی شده که تا پایان دولت به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: در بخش صنعت، زیرساخت، کشاورزی و سایر موارد اگر قرار است توسعه پیدا کنیم باید نیازها را بر اساس برنامه دنبال کنیم.
خراسان‌جنوبی دارای رتبه ۲۸ صنعت در کشور است
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه حدود ۹۶ درصد صنایع موجود استان در بخش صنایع کوچک و متوسط است و استان از نظر صنعت رتبه ۲۸ را در کشور دارد از سرمایه گذاری یک هزار میلیارد تومانی ایدور در استان طی روزهای گذشته خبر داد و گفت: سیاست ما این است که در هر شهرستان یک صنعت بزرگ ایجاد کنیم.
معتمدیان با بیان اینکه یکی از قطب‌های تولید لاستیک در کشور هستیم، گفت: طرح استیل کرد لاستیک از جمله طرح‌هایی است که با سرمایه‌گذاری ایدرو در استان عملیاتی و زنجیره تولید لاستیک در استان تکمیل خواهد شد.
وی افزود: بحث انتقال آب از دریای عمان به شرق به نتایج خوبی رسیده و انجام خواهد شد.
شرایط استان رو به بهبودی است
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه شرایط استان رو به بهبودی است، عنوان کرد: دشمن به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی است و باید مراقبت کنیم و اجازه ندهیم این فکر در مردم رسوخ کند.
وی با بیان اینکه مردم استان مطالبه‌گر نیستند، اظهار کرد: مسئولان بسیار می‌توانند در این زمینه نقش‌آفرینی کرده و با حضور بین مردم بدون واسطه و با ارتباط گرفتن با آنها مطالبه‌گری ِ در حد معقول و منطقی بین مردم ایجاد کنند.
معتمدیان با اشاره به سفرهای شهرستانی، افزود: اینکه بدون واسطه در روستاها حضور پیدا می‌کنیم باعث ایجاد تعامل و ارتباط بین مردم است. باید مشکلات و مطالبات مردم را از نزدیک دید و دنبال کرد.
باید تعهد داده و پاسخگو باشیم/کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید شبانه روز در اختیار مردم باشد
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نهضت مطالبه‌گری را خودمان ایجاد می‌کنیم و خودمان محور هستیم، گفت: باید تعهد داده و پاسخگو باشیم.
وی بیان کرد: باید روحیه جهادی داشته باشیم و روحیه جهادی تنها به شعار دادن نیست بلکه دل‌کندن از تعلقات است. کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید شبانه روز در اختیار مردم باشد و در ساعت اداری نمی‌توان مشکلات را حل کرد و پیشرفتی نخواهیم داشت.
کارهای انجام نشده زیادی داریم
معتمدیان با بیان اینکه در استان کارهای انجام نشده زیادی داریم و دغدغه ما به نتیجه رسیدن کارهای آغاز شده در استان است، گفت: استان خراسان‌جنوبی استانی برخوردار از مواهب الهی است اما دارای محرومیت‌های زیادی است که باید برای رفع آن تلاش کرد.
برنامه‌های تعریف شدن جهت مسکن در استان
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه با توجه به رایزنی‌های انجام شده شاهد افزایش پروازها در استان خواهیم بود، بیان کرد: در بحث مسکن دو برنامه برای استان تعریف شده که یکی ساخت مسکن محرومان طی تفاهم نامه سازمان برنامه و بودجه با کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان است که خوشبختانه شاهد اقدامات خوبی در استان بوده و تعداد قابل توجهی از واحدها به اتمام رسیده است. بحث دوم در خصوص مسکن خانه دار شدن مردم از طریق طرح اقدام ملی است که در فاز اول سهم استان ۲۵۰۰ واحد بوده و ان شاءالله در فاز بعدی سهم بیشتری برای استان در نظر گرفته خواهد شد.
وی در خصوص طرح اقدام ملی گفت: کارهای آماده سازی اراضی و تجهیز زیرساخت‌های لازم در اراضی ۴۵۰ هکتاری پادگان آغاز شده و زودی شاهد اتفاقات خوبی در بحث مسکن در استان خواهیم بود.
معتمدیان در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات و تولیدات استان در مزار شریف افغانستان، گفت: تاریخ برگزاری نمایشگاه تغییر کرده است.
استاندار خراسان‌جنوبی در خصوص انتظارات متقابل رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی از یکدیگر، گفت: همان‌طور که رسانه‌ها از دستگاه‌های اجرایی انتظارات دارند مدیران نیز از رسانه‌ها انتظاراتی دارند و طی جلسه‌ای که به مدیران رسانه‌ها برگزار شده خواستار تدوین منشور رسانه‌ای در استان شدم.
نقد در چارچوب اخلاقی و قانونی را پذیرا بوده و می‌شنویم
وی با بیان اینکه نقد رسانه‌ها را پذیرا هستیم، تصریح کرد: اینکه سازمان یافته دستگاهی را تخریب کنند نقد نیست. اینکه موتور محرک سازمانی را خاموش کرده و بدون توجه به مرزبندی ها مجموعه ای را زیر سوال برده نقد نیست. اینکه بر اساس گرایشات سیاسی و بدون سند صحبت شود نقد نیست و اجازه نمی‌دهیم در این راستا رسانه ای از چارچوب اخلاقی و قانونی عبور کند. نقد در چارچوب اخلاقی و قانونی را پذیرا بوده و می‌شنویم.
معتمدیان در خصوص مستقر شدن مدیران استانی و شهرستانی در محل کار، گفت: در حال حاضر من و معاونان استانداری به همراه خانواده‌های خود در استان مستقر بوده و خود را شهروندی از خراسان‌جنوبی می‌دانیم. اغلب مدیران استانی و شهرستانی نیز در محل کار مستقر بوده و یکی دو مورد که در استان مستقر نبوده را عوض کردیم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۵/