مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

کشت گندم در بیش از ۱۸ هزار هکتار از اراضی خراسان‌جنوبی

حسینی گفت: سطح زیر کشت گندم در خراسان‌جنوبی 18 هزار و 60 هکتار است که حدود 97 درصد سطح زیر کشت در سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید مجتبی حسینی مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت زنده از طریق اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به تغییرات فیزیکی، کاهش بارندگی و خشکسالی منابع آبی تحت تاثیر قرار گرفت و به تبع آن سطح زراعی محصولات کشاورزی کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: طی سال‌های اخیر به دلیل کاهش منابع آبی بخشی از سطح زراعی به سطح باغی تغییر پیدا کرده است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی سالانه ۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات قرار می‌گیرد که از این میزان ۴۰ هزار هکتار کشت پاییزه و ۳۰ هزار هکتار مربوط به کشت بهاره است.
حسینی عنوان کرد: عمده محصولات زراعی استان شامل گندم، جو، پنبه، محصولات جالیزی و دانه‌های روغنی می‌شود.
وی با بیان این‌که کشت پنبه بسیار مهم و حائز اهمیت است، اظهار کرد: ۷ هزار هکتار از سطح استان زیر کشت پبنه است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: پنبه به دلیل این‌که پیشران توسعه بسیاری از صنایع است لازم است در کشور ما و خراسان‌جنوبی مورد توجه باشد.
حسینی خاطرنشان کرد: در کشوری که اشتغال مهمترین بخش اساسی است تولید محصول پنبه می‌تواند راهگشای اشتغال و اقتصاد باشد.
وی در مورد مصرف آب زیاد پنبه، افزود: اگر پنبه محصول آب بَری است اما در مقابل محصولات کم آب‌بر دارای میزان بهره‌وری و ارزش افزوده بالاتری است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: عمده تمرکز اصلی معاونت زراعت افزایش عملکرد در واحد سطح است.
حسینی اظهار کرد: اقدامات به نژادی و به زراعی از جمله مواردی است که باعث افزایش واحد سطح می‌شود.
وی با بیان اینکه در خراسان‌جنوبی بحث تهیه وتولید بذور اصلاح نژاد شده مورد توجه است، گفت: در استان در زمینه کشت جو، پنبه، گندم و دانه های روغنی از بذور اصلاح نژاد شده استفاده می‌شود.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: خراسان جنوبی در بحث تولید پنبه، استان شاخصی است و انحصار تولید پنبه از نوع رقم خرداد به دلیل زودبازده بودن از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی است.
حسینی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقداماتی که برای بخش کشاورزی در خراسان‌جنوبی مورد توجه است شناسایی ارقام پر بازده و سازگار با شرایط اقلیمی استان است.
وی با بیان این‌که کشاورزان خراسان‌جنوبی از دانش بومی قوی برخرودار هستند که باید با دانش نوین کشاورزی تلفیق شود، گفت: شرایط اقلیمی استان قابلیت تغییر کشت از بهار به پاییز را دارد که در این خصوص برای کاهش مصرف آب در بحث کشت حبوبات و چغندر قند نیز اقدام شده است.
تلاش برای توسعه کشاورزی حفاظتی
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: کمبود مواد آلی خاک در خراسان‌جنوبی از دیگر مشکلاتی است که کشاورزان با آن مواجه هستند و لازم است در این خصوص کشاورزی استان به سمت کشاورزی حفاظتی سوق داده شود.
حسینی بیان کرد: توسعه کشاورزی حفاظتی و پایدار مسئله‌ای است که باید در خراسان‌جنوبی مورد توجه باشد و هم‌اکنون شهرستان بشرویه به عنوان هاب کشاورزی حفاظتی در کشور مورد توجه است واقدامات خوبی در این خصوص در بشرویه انجام شده است.
وی افزود: سال گذشته تعدادی نمونه‌های برتر بخش کشاورزی استان در زمینه کشاورزی حفاظتی فعالیت داشتند.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کشاورزی کاری نرم افزاری است ونیاز به ارتقای دانش‌های مربوطه دارد و در استان خراسان جنوبی که کشاورزی بر پایه دانش بومی است نیاز است با کمک دانش بومی آموزش‌های مناسبی به کشاورزان ارائه شود.
حسینی در مورد کمبود کود در کشور و خراسان جنوبی، تصریح کرد: کمبود کود به دلیل تحریم است و علی رغم تحریم‌های موجود وزارت جهاد کشاورزی در بحث تامین کود مورد نیاز کشاورزان تلاش کرده است.
توزیع بیش از ۱۸ هزار تن انواع کود در خراسان‌جنوبی
وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۱۸ هزار تن انواع کود در خراسان جنوبی تامین و توزیع شده است.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: طی ۶ ماه گذشته از سال زراعی جاری (آغاز سال زراعی مهر ماه است) تا کنون ۱۰ هزار تن انواع کود شیمیایی در استان توزیع شده است.
حسینی با بیان این‌که بخشی از کود فسفات مورد نیاز کشور از خارج تامین می‌شود، اظهار کرد: در این خصوص نیز سعی شد کود فسفات مورد نیاز استان را از محل ذخیره‌های داخل استان تامین و مشکل کشاورزان را برطرف کنیم.
وی در خصوص وجود بذور اصلاح نژاده شده در استان، عنوان کرد: در خراسان‌جنوبی در بحث تامین بذور اصلاح نژاد شده جو و گندم مشکلی نداریم و حتی سال گذشته بذر ورد نیاز استان سیستان و بلوچستان را تامین کردیم.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تاکید کرد: در خراسان جنوبی باید میزان تمایل و رغبت کشاورزان به استفاده از بذر اصلاح نژاد شده را گسترش داد.
بیش از ۱۸ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم در خراسان‌جنوبی/ پیش‌بینی تولید ۶۵ هزار تن گندم
حسینی خاطرنشان کرد: سطح زیر کشت گندم در خراسان‌جنوبی ۱۸ هزار و ۶۰ هکتار است که حدود ۹۷ درصد سطح زیر کشت در سال گذشته است.
وی قیمت پایه گندم در سال زراعی جاری را ۲۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به کیفیت گندم این قیمت میتواند افزایش داشته باشد.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری ۶۵ هزار تن گندم از سطح زیر کشت استان برداشت شود.
حسینی با بیان این‌که در سال گذشته مطالبات گندم کاران از طریق خرید تضمینی به طور کامل پرداخت شده، افزود: در استان ۱۸ مرکز خرید تضمینی گندم فعال است که ۳ مرکز مربوط به اداره غله و دان استان و ۱۵ مرکز زیر نظر تعاون روستایی استان فعالیت دارند.
وی از وجود ۱۱ مزرعه الگویی کشت ارقام مختلف گندم در استان خبر داد و گفت: در صورتی که اراقام تولیدی در مزارع دارای عملکرد وکیفیت بالایی باشد وارد چرخه تجاری سازی و تولید انبوه می‌شود.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در مورد کشت دانه‌های روغنی در استان، اظهار کرد: کلزا و گلرنگ از جمله دانه‌های روغنی است که در استان کشت می‌شود اما به دلیل شرایط اقلیمی استان کشت گلرنگ بیش از کلزا در استان مورد توجه است.
حسینی بیان کرد: بیش از ۱۵۰۰ هکتار اراضی استان زیر کشت انواع دانه‌های روغنی از جمله کنجد، کلزا و گلرنگ است که ۱۳۰ هکتار فقط سطح زیر کشت گلرنگ است.
وی با بیان این‌که در خراسان‌جنوبی از نظام زراعی بسیار مترقی برخوردار هستیم، گفت: توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، توسعه ارقام اصلاح نژاد شده، اقدامات به نژادی و به زراعی، استفاده از بذور اصلاح نژاد شده، آموزش و یکپارچه سازی اراضی و پیشرفت فعالیت‌های زیر سازی در استان در حال انجام است.
انتهای پیام/۱۲۷