رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی خبر داد:

کشف ۲۰ درصدی جرائم سایبری در خراسان جنوبی/ کلاهبردی ۹۷۰ میلیونی از مردم استان

سرهنگ محمدپور با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۹۷۵ میلیون تومان در بستر فضای سایبری از مردم استان کلاهبرداری شده، گفت: میزان مبلغ جرائم مالی سایبری امسال نسبت به سال گذشته ۶۱ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سرهنگ علی محمد پور ظهر امروز در کنفرانس خبری با اشاره به آمار جرائم سایبری و کشفیات این جرائم گفت: وقوع جرایم سایبری در ۱۰ ماه گذشته سال جاری ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان کاهش داشته و این در حالی است که میزان کشف جرایم سایبری در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به پنج جرم اول استان در فضای مجازی ادامه داد: کلاهبرداری رایانه ای با ۴۸ درصد رتبه اول، برداشت‌های اینترنتی غیر مجاز با ۲۶ درصد در رتبه دوم، هتک حیثییت خانواده ها و نوامیس، مزاحم‌های اینترنتی و جرائم علیه محرمانگی داده ها در رتبه‌های بعدی قرار دارد.
محمدپور با بیان اینکه در مجموع برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب همشهری‌ها و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای ۷۴ درصد از مجموع جرایم سایبری را به خود اختصاص داده، افزود: ۶۰ درصد سن مجرمان فضای مجازی را ۲۶ سال به بالا اعلام کرد و یادآور شد: بیش از ۷۰ درصد مبالغی که کلاهبرداری اینترنتی شده بعد از کشف برگشت داده می‌شود.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد متهمان شناسایی و دستگیر شده غیربومی هستند،گفت: ۲۶ درصد مجرمان دستگیر شده در سال جاری زن و ۷۴ درصد آقا می باشند.
محمدپور با بیان اینکه ۶۹ درصد پرونده ها جرائم فضای مجازی مربوط به مرکزبیرجند و مابقی مربوط به سایر شهرستان ها است، عنوان کرد: هم اکنون پلیس فتا علاوه بر مرکز استان در شهرستان‌های قاین، فردوس، نهبندان و طبس راه اندازی شده که در دسترسی مردم تاثیر بسیار مثبتی داشته است.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی از راه اندازی پلیس فتا در چهار شهرستان استان خبر داد و گفت: تا پایان سال پلیس فتا در چهار شهرستان درمیان، زیرکوه بشرویه و سربیشه فعال خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در حوزه شناسایی کسب و کار ها فعال استان در فضای مجازی ۲۵ درصد افزایش داریم، عنوان کرد: یکی از مشکلات در جرائم مالی سایبری این است که شماره کارت و حساب متعلق به مجرم اصلی نیست و کلاهبردار با استفاده از کارت و حساب بانکی دیگران در فضای مجازی فعالیت می‌کند تا ردی از خود به‌جا نگذارد، لذا کشف آن زمانبر است.
محمدپور خاطر نشان کرد: اکنون در هر ساعت شبانه روز برداشتی از حساب شهروندان انجام شود با هماهنگی مراجع قضایی حساب مجرم مسدود می شود و اطمینان خاطری به مالباخته می دهیم تا روند قضایی آن طی شود.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی با اشاره به کلاهبرداری از طریق درج آگهی‌های جعلی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای پرداخت وام کم بهره در فضای مجازی، توصیه کرد: جهت دریافت هرگونه تسهیلات از مسیر قانونی و اصلی آن یعنی مراجعه به بانک و تشکیل پرونده براساس شرایط اعلامی بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر اقدام کنید و از خرید و فروش تسهیلات در فضای مجازی خودداری کنند.
وی از شهروندان درخوسات کرد در خریدهای اینترنتی فریب تخفیف و یا کیفیت بالای اجناس را نخورند و با احتیاط وارد درگاه‌های بانکی شوند و قبل از هرگونه واریزی از اصالت درگاه بانکی مطمئن شوند.
محمدپور با اشاره به کلاهبرداری با اضافه کردن عضو در گروه‌های تلگرامی، گفت: این درحال‍ى است که در این گروه‌ها هیچ‌گونه پرداختى انجام نمی‌شود و هدف از فعالیت آن‌ها سوء استفاده از اطلاعات کاربران عضو براى افزایش مخاطب در سایر کانال هاى تلگرامى و حتى سرقت اطلاعات بانکی افراد به بهانه واریز وجه است.
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خراسان جنوبی با توصیه‌های پیشگیرانه در خصوص استفاده از بانکداری الکترونیک بیان کرد: شهرودان حتی‌المقدور باید دو کارت بانکی مجزا برای خرید روزانه و استفاده از پوزهای فروشگاهی و خریدهای اینترنتی با استفاده از رمز دوم اختصاص دهند و در هنگام خریدهای اینترنتی، از معتبر بودن فروشگاه و درگاه بانکی اطمینان حاصل کنند.
وی در پایان هشدار داد: در هنگام واریز مبالغ از سوی افراد و منابع ناشناس به حساب خود موضوع را در بلافاصله به پلیس گزارش دهید تا در مظان اتهام کلاهبرداری قرار نگیرند.
انتهای پیام / ۳