مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی خبر داد؛

کشف ۳۴۶ دستگاه ماینر در خراسان‌جنوبی/ افزایش ۱۰ درصدی مصرف برق در سال جاری

دادگر گفت: از سال 1393 تا 1399 میانگین بار مصرف برق در استان دو درصد بوده اما در سال جاری میانگین بار مصرف به 10 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سعید دادگر مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری مدیران صنعت آب و برق خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به کاهش نزولات جوی و افت آب پشت سدها در سال جاری شرایط ویژه‌ای در بحث برق داریم.
وی افزود: شرکت توزیع برق خراسان جنوبی شرکتی استانی است و باید برق را از مبادی ورودی استان دریافت و در سطح استان توزیع کنیم.
مدیر عامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی ۹۹٫۹ درصد برخورداری از برق را شاهد هستیم و هیچ روستای بدون برقی وجود ندارد.
دادگر عنوان کرد: میانگین نرخ خاموشی‌های برق در استان بسیار پایین‌تر از کشور است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که نیروگاه‌های تولید برق زیادی در کشور وابسته به آب هستند، کم بارشی سال گذشته و بهار امسال اثر نامطلوبی روی ذخایر پشت سدها و تولید برق گذاشته است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی با بیان این‌که افزایش دمای ناشی از کاهش بارندگی‌ها باعث افزایش بار مصرف برق می‌شود، اظهار کرد: طی مدت گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش مصرف برق را در استان شاهد بودیم.
دادگر از رمز ارزها به عنوان یک پدیده شوم یاد کرد و گفت: رمز ارزها یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف برق است که در خراسان‌جنوبی نیز شاهد استفاده از دستگاه ماینر برای تولید برق هستیم.
وی با بیان این‌که تاکنون در خراسان جنوبی از ۵۷ مشترک رمز ارز غیر مجاز کشف شده، اظهار کرد: ۳۴۶ دستگاه ماینر کشف و ضبط شده که ۱۵۰ دستگاه از این تعداد به عنوان کالای قاچاق کشف شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی با بیان این‌که این تعداد ماینر ۸۰۰ کیلو وات برق مصرف کرده، گفت: ۴۶۰ میلیارد تومان جریمه برای متخلفان در نظر گرفته شده که جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی واگذار شده است.
دادگر از افزایش مصرف برق در استان خبر داد و افزود: از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ میانگین بار مصرف برق در استان دو درصد بوده اما در سال جاری میانگین بار مصرف به ۱۰ درصد افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در خراسان‌جنوبی بیش از ۳۹۰ هزار مشترک داریم که بیش از ۸۰ درصد، مشترکان مصرف خانگی هستند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی از اقدامات مورد نیاز برای کاهش مصرف برق در استان خبر داد و افزود: سرمایه گذاری در حوزه انرژی باد و خورشید، در خراسان جنوبی ظرفیتی است که می‌توان از آن استفاده کرد.
دادگر عنوان کرد: حدود ۸ درصد مصرف برق استان از طریق منابع تجدید پذیر است.
وی به وجود ۴۵۶ نیروگاه خورشیدی در استان اشاره کرد و گفت: در خراسان‌جنوبی ۲۳ مگاوات نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه داریم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان‌جنوبی در مورد خاموشی ها، عنوان کرد: خاموشی و قطع برق مختص خراسان جنوبی نیست و برنامه کشور است. برنامه قطعی هر استان و شهرستان از منابع مختلف از قبل اطلاع رسانی میشود.
دادگر در مورد کشف رمز ارزها، اظهار کرد: شرکت توانیر طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است هر فردی که از وجود دستگاه ماینر اطلاع داشته باشد و به شرکت برق اطلاع داده و همکاری لازم برای کشف را داشته باشد تا سقف ۲۰ میلیون تومان هدیه دریافت خواهد کرد.
انتهای پیام/۱۲۷