مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی مطرح کرد

کشف ۳۸۳ فقره پرونده گران‌فروشی و احتکار در خراسان‌جنوبی/ استفاده از توان بسیج برای کمک به تنظیم بازار

اشرفی گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد 375 فقره پرونده گرانفروشی و تعداد 8 فقره پرونده احتکار به شعب این اداره کل ارسال که متخلفین در این پرونده‌ها به پرداخت بیش از 2 میلیارد و 992 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

محمد حسین اشرفی مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: سازمان تعزیرات حکومتی برای مجازات گرانفروشان و محتکران اراده‌ای جدی دارد و شعب این اداره کل در سطح استان طبق قوانین و مقررات موضوعه مجازات‌های سنگین تعیین خواهند کرد.
وی افزود: سرعت و دقت در رسیدگی یکی از اولویت‌های این سازمان بوده و سعی شده گزارش‌های دریافتی از مراجع ذیربط علی‌رغم شرایط حاکم ناشی از بیماری کرونا با سرعت رسیدگی و تصمیم گرفته شود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی بیان کرد: جبران خسارات وارده به شکات و رعایت حقوق مصرف کنندگان یکی دیگر از وظایف این اداره کل بوده و بر این اساس طی ۷ ماهه سال جاری بیش از یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال بعنوان اعاده حق شکات مورد حکم قرار گرفته است.
کشف ۳۸۳ فقره پرونده گرانفروشی و احتکار
اشرفی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۳۷۵ فقره پرونده گرانفروشی و تعداد ۸ فقره پرونده احتکار به شعب این اداره کل ارسال که متخلفین در این پرونده‌ها به پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۹۹۲ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
وی اظهار کرد: بر اساس قوانین و مقررات حاکم مجازات تخلفاتی نظیر گرانفروشی و احتکار با توجه به دفعات تکرار، پرداخت جزای نقدی ، نصب تابلو بر سر درب واحد صنفی متخلف، تعلیق پروانه کسب و تعطیلی واحد صنفی است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌جنوبی گفت:روسای شعب تعزیرات حکومتی در پرونده‌های تخلفات صنفی به قوانینی همچون قانون نظام صنفی مصوب سال ۹۲ یا قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ استناد می‌کنند.
اشرفی خاطرنشان کرد: در صورت عدم بازدارندگی مجازات‌ها و اصرار فرد بر تکرار تخلف، مقرر شده برای اعمال مجازات‌های موثر از ظرفیت دادستانی استفاده شود.
استفاده از توان بسیج برای تنظیم بازار
وی با فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: با توجه به سخنان اخیر رهبر انقلاب استفاده از توان بسیج نقش موثری در کمک به دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار خواهد داشت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی از هم استانی ها درخواست کرد: شهروندان اخبار و اطلاعات مربوط به تخلفاتی از جمله گرانفروشی، احتکار، کم فروشی، فروش اجباری و نگهداری کالای قاچاق را از طریق سامانه ۱۳۵ اعلام کنند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.
انتهای پیام/۱۲۷