دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان جنوبی:

کشور با برجام و FATF فروخته می‌شود/ هدف شهدای ۱۶ آذر، مبارزه با سازش‌کاری بود

الهامی با بیان این‌که تاریخ در حال تکرار است و اکنون نیز مصداق‌های بارز خودفروختگی و فروش کشور به بیگانه وجود دارد گفت: اکنون کشور با انواع قراردادها عملا از لحاظ سیاسی فروخته می‌شود و معاهداتی مانند پاریس، برجام، fatf و cft به معنی سلب استقلال و محدودکردن کشور است.

جواد الهامی دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: هر ساله به مناسبت روز دانشجو، شاهد برنامه های متعددی در فضای دانشگاه ها می بودیم که متاسفانه امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری بسیاری از این برنامه ها محدود شده است.
وی با اشاره به اینکه کرونا نه برای دانشگاه بلکه برای تمام کشور یک شوک بود، افزود: البته یکی از مزایای این محدودیت ها برای دانشگاه این بود که برنامه ها در قالب جدیدی و با رویکرد و روش های متفاوت دنبال شود. در حالی که فعالیت در این قالب های جدید سخت است و ممکن است بازدهی کمی هم داشته باشد، اما هنوز در اول راه هستیم و کم کم این مسیر تقویت خواهد شد.
دانشجوی تراز انقلاب اسلامی در خط مقدم تمام جبهه‌ها است
دبیر قرارگاه شهید احمدی‌روشن خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه آموزش مجازی در دانشگاه ها اصلا بازدهی مناسبی ندارد، گفت: حجم مطالبی که اساتید در این فضا تدریس می کنند، چندین برابر وضعیت عادی است. همچنین برخی از رشته های تخصصی مانند کشاورزی که نیاز به کار عملی دارد، اصلا قابل فهم نیست، در واقع مانند این است که از روی کاغذ فوتبال آموزش داده شود.
الهامی بیان کرد: در دوره کنونی متاسفانه بسیاری از دانشجویان دچار معضل ناامیدی شده اند و هیچ انگیزه ای ندارند، در حالی که باید به جای پذیرش شکست و ناامیدی، بیشتر مبارزه کنند.
وی تاکید کرد: دانشجوی تراز انقلاب در تمامی جبهه ها از جمله جبهه های فرهنگی، علمی، سیاسی و … قدرتمند است و با انگیزه ای که دارد، اصلا نسبت به مسائل اطراف خود بی‌توجه نیست و در تمام مباحث سیاسی، مطالبه گری، جهادی و … فعال و پویا بوده و در خط مقدم قرار می گیرد.
ایجاد مطالبات کاذب برای دانشجویان/ ذهن دانشجو با خزانه سلطان محمود اشتباه گرفته شده
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خراسان جنوبی با بیان اینکه اکنون فضای دانشگاه برای دانشجو مانند یک خلأ است و دانشجو آرامش نسبی را برای چند سال در آن تجربه می کند، تصریح کرد: اما متاسفانه برای دانشجو مطالبه سازی کاذب ایجاد و مواردی مانند غذای سلف، آزادی در دانشگاه و … را در ذهن او فروکرده‌اند. اینها مطالبات اشتباهی است که هیچ نتیجه ای برای دانشجو ندارد و وقتی او پس از اتمام تحصیل از دانشگاه خارج می شود، با معضلی به نام کار مواجه می شود.
الهامی تاکید کرد: ارائه آموزش های صحیح، فراهم شدن شرایط کار، شرایط ازدواج و دیده شدن و پذیرفته شدن توسط اجتماع مهم ترین مطالبات دانشجویی است. اما متاسفانه ذهن دانشجو را با خزانه سلطان محمود اشتباه گرفته اند. در حالی که نباید هر چیزی را در ذهن دانشجو فرو کرد.
وی افزود: برخی از دروس دانشگاهی هیچ تناسبی با رشته دانشجو ندارد و اصلا به هیچ دردی هم نمی خورد، اما او باید این حجم مطالب و بسیاری از فرمول های بیهوده را آموزش ببیند.
خروجی دانشگاه‌ها جالب نیست
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خراسان جنوبی با اشاره به اینکه متاسفانه اکنون بسیاری از دانشجویان یا در بحر علم اند یا انقلابی و حالت دو قطبی در دانشگاه ها ایجاد شده است، گفت: باید ببینیم که شهید فخری زاده به لحاظ شخصیتی چگونه بود؟ او ترکیبی از اعتقاد و عمل بود، او اعتقاد، آرمان و فکر انقلابی را در کنار عمل علمی داشت و در واقع اسوه علم و سیاست و جهادگری و میدان دار مبارزه و نبرد آن هم در عرصه علمی بود و علم و انقلابی‌گری‌اش با هم اتصال داشت.
الهامی تصریح کرد: اکنون برای تربیت فخری‌زاده‌ها در دانشگاه‌ها، ضروری است که شیوه آموزشی بهتری در دانشگاه ها پیش گرفته شود. چرا که متاسفانه دانشگاه ها، خروجی چندان جالبی ندارند. همچنین در کنار این موضوع باید فعالیت های انقلابی و حزبی هم در دانشگاه ها تقویت شود تا خروجی آن فخری زاده هایی با علم و انقلابی گری باشند.
ترس مسئولان از تریبون های دانشجویی
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خراسان جنوبی با اشاره به اینکه قبلا زیاد به جایگاه دانشجو بها داده نمی شد، گفت: اما اکنون هر دانشجو یک تریبون و رسانه و جزو قشر فعال جامعه است و بزرگترین ترس هر مدیر و مسئولی هم ترس از رسانه است. در واقع دانشجو می تواند جلوی تصمیمات مسئولان رده های مختلف از رئیس دانشگاه گرفته تا رئیس جمهور بایستد، اما از طرف دیگر، ایستادن در مقابل دانشجو خیلی خطرناک است. البته این به شرطی است که دانشجو نسبت به مسائل اطراف خود در سطح شهر و کشور حساس و پویا باشد و از خلأ دانشگاه و مطالبه سازی های کاذب بیرون بیاید.
الهامی با اشاره به موضوع داغ سیاسی این روزهای کشور و تلاش برخی از مسئولان برای سازش با استکبار، بیان کرد: برای فهمیدن این جریان و درک بحث سازش کاری، باید به پیشینه این موضوع نگاه کنیم، پس از گذشت کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ بر علیه دکتر مصدق، دانشجویان طرفدار جبهه ملی نسبت به خلع و کودتای آمریکا نسبت به دکتر مصدق اعتراض کردند. در ۱۶ آذرماه سال ۱۳۳۲ هم دانشجویان با اعتراض در خصوص ورود معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران، مورد یورش و حمله گارد امنیتی شاهنشاهی قرار گرفتند و در همین خصوص صدها تن زخمی و بازداشت و سه تن هم شهید شدند. اما هدف از این ماجرا چیست؟ مگر نه اینکه این دانشجویان برای مقاومت علیه سلب استقلال و آزادی کشورشان شهید شدند؟
هدف شهدای دانشجو نبرد با سازش کاری بود
وی ادامه داد: اکنون هم همین نسخه در کشور دیده می شود؛ اما اندکی متفاوت تر، اکنون نیز کشور با انواع و اقسام قراردادها و کنوانسیون ها در حال محدود شدن است و عملا از لحاظ سیاسی فروخته می شود. در واقع معاهده پاریس، برجام، fatf ، cft و … به همان معنی سلب استقلال و محدود کردن کشور است و دوباره همان جریان دارد تکرار می شود. شهدای ۱۶ آذر برای جلوگیری از سلب استقلال کشور اعتراض کردند و اگر اکنون هم حضور می داشتند، قطعا سازش کار نبودند و مشی مبارزه با فروخته شدن استقلال کشورشان را در پیش می گرفتند. در واقع هدف آنها نبرد با سازش کاری بود نه سازش کار بودن و سازش کار شدن و حمایت از سازش کاری.
وجود مصداق‌های بارز خودفروختگی در کشور
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خراسان جنوبی گفت: پس از کودتای ۲۸ مرداد، اعتراضات، راهپیمایی ها و تحصن های زنجیره ای توسط جنبش های دانشجویی انجام شد. اما تفاوت ۱۶ آذر با سایر اعتراضات این بود که در این روز که قرار بود معاون رئیس جمهور آمریکا برای مذاکرات به تهران بیاید، دولت پهلوی برای خوش خدمتی، استقبال مناسب و ایجاد فضای آرامش بر مذاکرات، به دانشگاه حمله و سرکوب شدیدی کرد که طی آن سه نفر از دانشجویان شهید شدند.
الهامی تصریح کرد: اقدام پهلوی برای کشتن دانشجویان فقط برای خوش خدمتی به بیگانه و ایجاد فضای سیاسی آرام، مصداق بارز خودفروختگی است.
وی تصریح کرد: تاریخ در حال تکرار است و اکنون نیز مصداق‌های بارز خودفروختگی و فروش کشور به بیگانه وجود دارد. اما بستگی دارد که کنش جنبش ها از جمله جنبش های دانشجویی در برخورد با این موضوعات چگونه باشد.
دانشجو نباید ساکت بماند
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن خراسان جنوبی ادامه داد: در این شرایط دانشجو می تواند مانند برخی از افرادی که به چشم خودشان دیدند چه بلایی به سر کشور می آید؛ بی‌خیال باشد. اما اگر نسبت به این مسائل حساس و فعال باشد قطعا شرایط عوض خواهد شد. در واقع دانشجو می تواند به تریبون و زبان مردم تبدیل شود و با گفتن دردهای آنها و تلاش برای بهبود شرایط، نگذارد مملکت به انحراف رفته و دچار خطا و اشکالات اساسی شود.
الهامی افزود: دانشجو مهم ترین قشر فعال و پویای جامعه است که اگر پویایی خودش را حفظ کند جامعه هم جامعه خوبی خواهد بود، اما اگر دچار سستی و انزوا شود، جامعه هم دچار سستی و انزوا خواهد شد.
وی تاکید کرد: آقایان نگذارید دانشجو دچار انزوا و خمودگی شود. فشارهای اقتصادی و وضعیت سخت معیشتی، دانشجو را به لحاظ روانی و سیاسی افسرده می کند، لطفا نگذارید دانشجو افسرده شود.
انتهای پیام/۷/ ۱۴/ ۴