گزارشی از وضعیت روستای کلاته‌بلوچ در شرق کشور؛

“کلاته‌بلوچ” نیازمند همّت مسئولان است/ بی‌آبی و بیماری پوستی؛ تهدیدی بر زندگی مردم

کلاته بلوچ روستایی در 70 کیلومتری سربیشه و 30 کیلومتری مرز افغانستان، فاقد آب شرب، جاده، گاز طبیعی و بهداشت است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شهرستان سربیشه یکی از شهرستان‌های مرزی خراسان‌جنوبی و دارای ۲۷۶ آبادی است. برخی از روستاهای مرزی شهرستان سربیشه روستاهایی است که به واسطه نداشتن راه ارتباطی مناسب از حداقل امکانات برای زندگی محروم هستند. روستاهایی که به گفته اهالی فاصله آنها به مرز افغانستان نسبت به مرکز شهرستان نزدیکتر است. در این روستاها علاوه بر مشکلات نداشتن زیرساخت‌های حداقلی هر روستا کودکان نیز از بیماری پوستی رنج می‌برند. در این گزارش به معرفی روستای کلاته بلوچ شهرستان سربیشه و مشکلات مردم این روستای مرزی می‌پردازیم.
محمد پیرکلاته رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستای کلاته بلوچ دارای ۴۰ خانوار و ۱۵۸ نفر جمعیت است.
وی افزود: فاصله روستای کلاته بلوچ تا شهر سربیشه مرکز شهرستان حدود ۷۰ کیلومتر وتا مرز افغانستان ۳۰ کیلومتر است.
فقط برق داریم اما آب، جاده، تلفن ثابت و گاز نداریم
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ بیان کرد: مردم روستای کلاته بلوچ از نعمت برق برخوردار هستند اما آب شرب، تلفن ثابت و گاز نداریم.
پیرکلاته با بیان این‌که تلفن همراه اپراتور ایرانسل در این روستا آنتن دارد، عنوان کرد: آنتن دهی اینترنت تلفن همراه در این روستا امکان‌پذیر نیست.
وی در خصوص آبرسانی سیار به روستای کلاته بلوچ، اظهار کرد: ابتدای سال جاری طبق جلساتی که در محل بخشداری برگزار شده مقرر شد آب و فاضلاب شهرستان سربیشه ماهیانه سه تانکر آب به روستا بیاورد اما ماهیانه یک تانکر را به سختی برای ما تامین می‌کنند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ گفت: با همکاری هلال احمر یک تانکر برای استفاده آب شرب در روستا مستقر شده که آبی که از طریق تانکر سیار حمل می‌شود به این تانکر منتقل شود اما به دلیل این‌که آب و فاضلاب سربیشه با تاخیر و نامرتب برای ما آب می‌آورد، گاهی اوقات شاید تا ۲۵ روز بدون آب باشیم.
پیرکلاته عنوان کرد: دلیل اصلی که رانندگان حاضر به حمل آب به روستای کلاته بلوچ نیستند، راه خاکی و نامناسب روستا است.
وی با بیان این‌که روستای کلاته بلوچ راه مناسبی ندارد، تصریح کرد: اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان سربیشه حدود ۵۰۰ متر در جاده روستا کار کرده اما پس از مدت کوتاهی کار کردن جاده را نیمه‌تمام رها کرده و ماشین‌آلات خود را از منطقه بردند.
معتمدیان در سفر به کلاته بلوچ قول رفع مشکل جاده روستا را داد
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ به سفر محمدصادق معتمدیان استاندار سابق خراسان‌جنوبی به روستای کلاته بلوچ اشاره کرد و افزود: استاندار پیشین در آن سفر به اداره راه دستور داد که برای جاده روستای کلاته بلوچ اقدام شود؛ پس از دو ماه از سفر استاندار به روستا، کارهای نقشه‌کشی جاده انجام شده است.
پیرکلاته بیان کرد: استاندار بازه زمانی برای اتمام جاده روستای کلاته بلوچ تعیین نکرد اما قول داد مشکل جاده روستا برطرف شود.
وی عنوان کرد: روستای کلاته بلوچ کوهستانی است و خانه‌‌ها در بلندی قرار دارد و در مسیر اتصال روستا به جاده اصلی رودخانه‌ای با طول و عرض بسیار زیاد وجود دارد. در زمستان با کمترین بارندگی شاهد وقوع سیلاب هستیم و در این شرایط امکان رفت و آمد افراد و حتی وسیله نقلیه وجود ندارد که اگر در این مواقع فردی در روستا بیمار و نیاز به حضور آمبولانس باشد به دلیل عریض بودن رودخانه امکان عبور وسیله و آمبولانس وجود ندارد و بیمار مجبور است درد را تحمل کند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ بیان کرد: در روستای کلاته بلوچ مدرسه ابتدایی داریم اما خبری از خانه بهداشت و سایر امکاناتی که در روستاها است، نیست.
پیرکلاته در خصوص معنانداشتن بهداشت فردی در این روستا اظهار کرد: در روستای کلاته بلوچ مکانی به نام حمام و دستشویی در خانه‌ها نداریم؛ در سطح روستا حمام عمومی وجود ندارد و در روستا دو دستشویی برای مدرسه و مسجد احداث شده که دستشویی مسجد مورد استفاده اهالی است.
وی ادامه داد: به دلیل سنگلاخ بودن روستا امکان حفر چاه وجود ندارد و از طرف دیگر آبی برای خوردن نداریم؛ استحمام که بماند و به همین دلایل است که بهداشت فردی در روستا مفهومی ندارد و کودکان این روستا نیز مانند روستاهای شهرستان درمیان به بیماری پوستی دچار شدند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ گفت: شغل مردم روستا دامداری و کشاورزی بوده اما به دلیل خشکسالی‌های اخیر از بین رفته است. آب کشاورزی روستا به مردم روستای کلاته بلوچ تعلق ندارد بلکه مالک آب مردم روستاهای سولابست و کفاز هستند و اهالی کلاته بلوچ برزگر مردم این دو روستا هستند.
پیرکلاته عنوان کرد: کشاورزی نیز در این روستا معنایی ندارد بلکه تنها ۶۰ متر مربع از اراضی روستا قابل کشت گندم، جو و شلغم است و این مقدار زمین و آب نیز متعلق به اهالی کفاز، سولابست و سفالوند است. درخت مثمری نیز در این روستا وجود ندارد.
وی در خصوص دامداری در این روستا، گفت: تعدادی از اهالی روستا حدود ۵ تا ۱۰ دام دارند و برای آذوقه دام‌ها جو و کاه مورد نیاز را خریداری می‌کنند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ بیان کرد: در این شرایط سخت اقتصادی و شیوع بیماری کرونا بسته‌های معیشتیِ کمک‌های مومنانه از طرف بسیج و سپاه شهرستان سربیشه برای اهالی روستا آورده شده است.
پیرکلاته در پاسخ به عدم‌استفاده مردم روستا از ماسک، تصریح کرد: تاکنون از طرف نهاد یا افرادی ماسک و اقلام بهداشتی برای اهالی روستا ارسال نشده و حتی در بحث اطلاع‌رسانی و آموزش نیز اقدامی صورت نگرفته است. اکنون که هلال احمر برای بررسی بیماری پوستی کودکان روستا به کلاته بلوچ آمده، اقلام بهداشتی و ماسک برای ما آوردند.
وی خاطرنشان کرد: نزدیکترین مرکز درمانی به روستای کلاته بلوچ، مرکز درمانی درح است اما بیشتر اوقات اهالی برای درمان به مرکز درمانی اسدیه مرکز شهرستان درمیان مراجعه کرده و اورژانس ۱۱۵ از اسدیه خدمات‌دهی می‌کند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ در خصوص آسفالت جاده‌، آبرسانی پایدار و گاز، افزود: روستای کفاز که در فاصله ۶٫۵ کیلومتری روستای کلاته بلوچ قرار دارد از نعمت جاده آسفالت، آبرسانی و گاز برخوردار است اما روستای ما که فاصله کمی با کفاز دارد از نعمت آب، گاز و جاده آسفالت محروم است و اقدامی برای دسترسی اهالی این روستا به آب شرب پایدار و گاز طبیعی انجام نشده است.
پیرکلاته به هدررفت آب از مخزن‌های آبرسانی در مسیر روستای کفاز اشاره و عنوان کرد: علی‌رغم هدرفت آب از مخازن به سمت بیابان در این مسیر و مازاد بودن آب برای نیاز اهالی روستاهای مجاور اما آب و فاضلاب استان و شهرستان سربیشه اقدامی برای آبرسانی به روستای کلاته بلوچ نمی‌کند و ما باید برای قطره‌ای آب روزها منتظر باشیم.
وی افزود: با توجه به وجود رودخانه در مسیر روستا و وقوع سیلاب در روستا، زمستان‌ها شاهد هدررفت رواناب به سمت مرز افغانستان هستیم اما منابع طبیعی و جهاد کشاورزی اقدامی برای جلوگیری از هدرفت رواناب در این روستا با احداث سازه‌های آبخیزداری، بند خاکی و … نکرده‌اند.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ در خصوص فعالیت زنان روستا، بیان کرد: برخی از زنان روستا مشغول قالی‌بافی هستند.
پیرکلاته اظهار کرد: برخی از اهالی روستای کلاته بلوچ تحت حمایت دائمی کیمته امداد هستند و مابقی از کمک معیشت امداد برخوردار می‌شوند.
وی در خصوص وجود بیماری خاص و معلولیت در روستای کلاته بلوچ، افزود: خوشبختانه در روستا بیماری خاصی وجود ندارد و فقط تعدادی از کودکان روستا از بیماری پوستی رنج می‌برند و تعدادی دچار انحراف چشم هستند که در این خصوص نیز هیچ‌کس برای درمان مراجعه نکرده و اقدامی نداشته است.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ گفت: در این روستا ۳۳ دانش آموز و دو معلم داریم و در شرایط فعلی که آموزش غیرحضوری است، به دلیل عدم‌دسترسی دانش‌آموزان به شبکه شاد و شبکه آموزش تلویزیون معلم‌ها به صورت حضوری آموزش را دنبال می‌کنند.
پیرکلاته در خصوص آنتن تلویزیون بیان کرد: متأسفانه آنتن تلویزیون در این روستا مناسب نیست و از پوشش دیجیتال نیز محروم هستیم.
وی تصریح کرد: ابتدای سال گذشته از بودجه دهیاری روستا، ۱۲ میلیون تومان اعتبار برای طرح هادی روستای کلاته بلوچ تخصیص داده شده و قرار بود تا پایان سال ۹۸ گازرسانی به روستا انجام شود اما در حالی که ۷ ماه از سال ۹۹ گذشته تاکنون هیچ اقدامی برای گازرسانی به این روستا انجام نشده است.
رئیس شورای اسلامی روستای کلاته بلوچ اظهار کرد: از بودجه دهیاری روستای برقلک که در نزدیکی کلاته بلوچ است نیز ۸ میلیون تومان اعتبار به عنوان اجرای طرح هادی اما برای گازرسانی تخصیص داده شده که این روستا نیز تاکنون گازرسانی نشده است.
پیرکلاته گفت: در حال حاضر برای گرم کردن خانه و پخت و پز از نفت استفاده می‌کنیم و نفت نیز از شهر سربیشه تا روستای کفاز آورده می‌شود و ما برای تامین نفت باید فاصله روستای کلاته بلوچ تا کفاز را طی کنیم که با توجه به نامناسب بودن راه روستا تا نفت به خانه‌هایمان برسد مقداری در مسیر هدر می‌رود.
وی به وجود وسایل بازی بدون استفاده در روستا اشاره و عنوان کرد: حدود یک سال می‌شود وسایل بازی برای بچه‌ها آورده شده اما جانمایی مناسبی برای نصب نشده است؛ یکبار نصب شد اما به دلیل مناسب نبودن مکان از زمین در آورده شد و مدت‌ها است بلااستفاده رها شده است.
رئیس شورای اسلامی کلاته بلوچ خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که بالاتر از پایه ششم در این روستا مدرسه نداریم، معمولا دختران ترک تحصیل کرده و برخی از پسران برای تحصیل در حوزه علمیه به ماخونیک رفته یا برخی دنبال کارگری می‌روند.
پیرکلاته در خصوص نامناسب بودن بهداشت محیط روستا، بیان کرد: متاسفانه در این روستا سطل آشغالی برای جمع آوری زباله نیست و اغلب مردم زباله را سوزانده و برخی در محیط روستا رها می‌کنند.
بررسی بیماری کودکان
سید ناصر عمادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و پزشک داوطلب هلال احمر که برای بررسی و پیگیری درمان بیماری پوستی کودکان روستای کلاته بلوچ در این روستا حضور داشت در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: اغلب کودکانی که دارای پوست رنگ روشن و موهای قرمز هستند لکه‌ها و زخم‌هایی که روی صورت آنها ایجاد شده بیشتر از بقیه است.
وی افزود: دو احتمال برای این بیماری وجود دارد؛ به دلیل رنگ روشن پوست، نور آفتاب خیلی تاثیر گذاشته یا این‌که بیماری فنیل کتونوریا دارند. احتمال دارد این کودکان یک آنزیم را در خون خود نداشته باشند که مصرف غذاهایی مانند شیر، حبوبات، لبنیات و گوشت باعث تخریب پوست می‌شود.
پزشک داوطلب هلال احمر بیان کرد: به پدر و مادرهای این کودکان توصیه می‌شود که اجازه استفاده از شیر، لبنیات، حبوبات و گوشت قرمز را ندهند یا استفاده بسیار محدود شود.
عمادی گفت: برای این‌که این موضوع اثبات شود باید نمونه ادرار این کودکان برای آزمایش برده و بررسی شود که واقعا بیماری فنیل کتونوریا تایید می‌شود یا بیماری دیگری وجود دارد.
وی اظهار کرد: این کودکان باید از حضور در معرض مستقیم نور خورشید پرهیز کنند چراکه نور آفتاب این بیماری را تشدید می‌کند.
پزشک داوطلب هلال احمر بیان کرد: در حال حاضر کِرِم و داروهای مورد نیاز برای این کودکان در اختیار خانواده‌ها قرار گرفته و آموزش لازم برای استفاده به اینها داده شده است. ان‌شاءالله با استفاده داروها و مراقبت شاهد کاهش بیماری پوستی این کودکان باشیم.
گفت‌وگو با فرماندار سربیشه
در خصوص انتقال مشکلات اهالی روستای کلاته بلوچ، نتیجه سفر استاندار سابق خراسان جنوبی به این روستا و اقدامات صورت گرفته با فرماندار شهرستان سربیشه گفت‌وگو کردیم.
محمد محمدی فرماندار شهرستان سربیشه در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: روستاهای کلاته بلوچ، لجنگ سفلی و علیا در شهرستان سربیشه مرز بین شهرستان سربیشه و درمیان است.
وی افزود: راه دسترسی مردم روستای کلاته بلوچ از مسیر رودخانه است و با کمترین بارندگی راه دسترسی مردم این روستا قطع می‌شود.
فرماندار شهرستان سربیشه بیان کرد: در شهرستان سربیشه و خراسان‌جنوبی گاهی با یک عقب ماندگی تاریخی مواجه هستیم و هر چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدماتی به این روستاها رسیده اما برخی جاها به دلیل بن‌بست بودن و عدم‌وجود راه دسترسی مناسب هنوز دچار مشکلاتی است.
محمدی عنوان کرد: جاده تا روستای کفاز آسفالت است اما مسیر شش کیلومتری روستای کلاته بلوچ تا روستای کفاز آسفالت نیست.
وی به سفر استاندار سابق خراسان جنوبی به روستای کلاته بلوچ اشاره کرد و گفت: معتمدیان در این سفر دستور داد سریعا فکری برای راه روستای کلاته بلوچ برداشته شود.
راه و آب دو مشکل اساسی اهالی کلاته بلوچ
فرماندار شهرستان سربیشه با بیان این‌که راه و آب دو مشکل اساسی اهالی کلاته بلوچ است، افزود: اگر مشکل راه حل شود مشکل آب نیز حل خواهد شد.
محمدی بیان کرد: برای رسیدن به روستای کلاته بلوچ یک راه مال‌رو وجود دارد که با بررسی‌های صورت گرفته و مشاهداتی که انجام شد پیشنهاد دادم به جای عبور از مسیر رودخانه این راه مال‌رو بازگشایی و برای تبدیل آن به راه ماشین‌رو اقدام شود که خوشبختانه این پیشنهاد مورد تایید اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قرار گرفت و همکاران را برای نقشه برداری به محل اعزام کردند.
وی عنوان کرد: مردم روستا نیز با این راه پیشنهادی موافق بودند چراکه راه نزدیکتر می‌شود و از رودخانه عبور نمی‌کند.
فرماندار شهرستان سربیشه در خصوص بردن ماشین‌آلات راهداری از منطقه، افزود: بلدوزری برای کار به محل برده و مقداری کار انجام شده است؛ در حال حاضر بلدوزر در همان منطقه است و فقط مدتی برای آماده سازی اراضی جهت ساخت مسکن با همکاری بنیاد علوی به منطقه گلوباغ رفته است که به محض اتمام این کار برای انجام راه روستای کلاته بلوچ از آن استفاده خواهد شد.
محمدی اظهار کرد: ان‌شاءالله با پیشنهاد مطرح شده برای احداث راه روستایی کلاته بلوچ و همکاری اداره کل راهداری حمل و نقل جاده‌ای استان راه ماندگار و خوبی برای اهالی این روستا احداث خواهد شد.
۶۷ روستای سربیشه آبرسانی سیار می‌شود/ وجود ۷ مجتمع آبرسانی
وی در خصوص آب شرب، اظهار کرد: در شهرستان سربیشه ۶۷ روستا آبرسانی سیار می‌شود که روستاهای کلاته بلوچ، لجنگ سفلی و علیا و برقلک که در نزدیکی یکدیگر هستند نیز با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.
فرماندار شهرستان سربیشه عنوان کرد: در این شهرستان ۷ مجتمع آبرسانی داریم که اگر به اتمام برسد آبرسانی سیار در این شهرستان حذف خواهد شد.
محمدی گفت: اگر روستای کلاته بلوچ راه روستایی مناسبی داشته باشد قطعا مشکل آبرسانی پایدار به این روستا نیز به سرعت انجام خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: برای احداث راه روستای کلاته بلوچ دنبال این هستیم که جاده را به صورت امانی و با کمک منابع داخلی و ماشین آلات حمل و نقل جاده‌ای و راهداری استان انجام دهیم؛ قرار نیست پروژه‌ای به آن معنا تعریف و در اختیار پیمانکار گذاشته شود لذا تاکنون برآورد اعتباری برای این جاده انجام نشده است.
فرماندار شهرستان سربیشه بیان کرد: تلاش می‌شود پس از احداث راه روستای کلاته بلوچ برای آسفالت و در نظر گرفتن اعتبار برای آن اقدام شود.
محمدی در خصوص آبرسانی پایدار به روستای کلاته بلوچ، افزود: آبرسانی پایدار به روستای ماخونیک و روستاهای اطراف از سمت حسین آباد غیناب انجام می‌شود. قبلا خط لوله‌ای برای این مسیر اجرا شده که در حال حاضر برای آبرسانی به روستای کلاته بلوچ باید قُطر لوله بزرگتر شود.
وی خاطرنشان کرد: وضعیت منابع آبی در این منطقه خوب است اما خط انتقال اصلی مشکل دارد و در فصل تابستان با توجه به گرمای هوا پاسخگوی نیاز مردم نیست چراکه در شبکه انتقال آب باید اصلاحاتی صورت گیرد.
فرماندار شهرستان سربیشه در خصوص گازرسانی به روستای کلاته بلوچ، افزود: در این مسیر تنها روستایی که گازرسانی نشده کلاته بلوچ است و طبق صحبتی که با رئیس شرکت گاز شهرستان داشتم گفته است مطالعات طرح گازرسانی به روستای کلاته بلوچ آماده شده و در حال واگذاری طرح به پیمانکار و انعقاد قرارداد است.
محمدی خاطرنشان کرد: در شهرستان سربیشه ۱۰۰ درصد شهرها و ۸۰ درصد روستاها گازرسانی شده است.
وی از وجود ۲۷۶ آبادی در شهرستان سربیشه خبر داد و بیان کرد: طی تفاهم نامه‌ای که سال گذشته برای توسعه بخش درح با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) منعقد شده است اقدامات خوبی تاکنون صورت گرفته و طی هفته گذشته همزمان با هفته وحدت چند طرح بهداشتی با حضور مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در این منطقه کلنگ زنی شد.
فرماندار شهرستان سربیشه عنوان کرد: در بحث بهداشت در صورت راه‌اندازی مرکز جامع ماخونیک درصد بسیار زیادی از مشکلات بهداشتی مردم حل خواهد شد.
محمدی در خصوص پیشنهاد اهالی برای احداث سازه‌های آبخیزداری و بند خاکی جهت جلوگیری از هدرفت رواناب در این روستا، گفت: در نزدیکی روستای کلاته بلوچ چند سازه آبخیزداری و بند خاکی در روستای مشوکی و کلاته رحیمی احداث شده است.
وی افزود: با توجه به این‌که رودخانه راه دسترسی به روستای کلاته بلوچ است از هر نقطه‌ای؛ بالادست یا پایین دست برای احداث سازه آبخیزداری در نظر گرفته شود راه دسترسی مردم قطع خواهد شد.
فرماندار شهرستان سربیشه در خصوص پوشش دیجیتال و آنتن‌دهی اینترنت تلفن همراه در این روستا، اظهار کرد: در روستای کلاته بلوچ پوشش دیجیتال و آنتن‌دهی تلفن همراه وجود ندارد اما در منطقه لانو حدود ۸۰ درصد روستاها تحت پوشش دیجیتال است و تلاش می‌شود برای ۲۰ درصد باقی مانده نیز اقدام شود.
محمدی اظهار کرد: ما مسئولان همه خادم مردم مرزنشین هستیم و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات روستائیان بکار می‌گیرم.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۰/ ۴