خدمات انقلاب اسلامی| تقویت بنیه علمی و مهارتی در بسیج علمی پژوهشی؛

کلینیک فناوری بسیج علمی در خدمت مبتکران/ رشد فکری جوانان خراسان جنوبی با حمایت از مسیر تبدیل ایده به اختراع

مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: کلینیک فناوری و دانش بنیان بسیج فناوری خراسان جنوبی بر اساس سه برنامه اصلی عملیاتی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت فعالیت می‌کند.

مرتضی عظیمی‌فر مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه سازمان بسیج علمی، چهار محور اصلی را در راس امور قرار داده است، اظهار کرد: جریان‌سازی و نهادینه‌کردن گفتمان علمی، تقویت بنیه علمی و مهارتی بسیجیان و پرورش کادر علمی تراز انقلاب، کمک به مدیریت دانش، توان و تکمیل چرخه علمی و کمک به تحول در علوم به ویژه علوم انسانی است.
وی با اشاره به اینکه پرداختن به مسائل علمی و فناوری می تواند در همه زمینه‌ها رشد و بالندگی را به همراه داشته باشد، افزود: باید در مباحث علمی به دو موضوع که از مقوله‌های مهم زندگی بشر است پرداخت، لذا ابتدا، احصای صحیح نیازها و عارضه‌ها در جامعه در زمینه‌های مختلف و حرکت به سمت این نیازها و توجه به ظرفیت‌ها و فعالیت جهادگونه است.
توجه به تولید نیاز اصلی کشور است
عظیمی‌فر با تأکید بر این‌که توجه به تولید و رفع موانع تولید نیاز اصلی امروز کشور است، گفت: باید به ظرفیت نخبگان همراه با روحیه خلاقیت و ابتکار آن‌ها توجه کرد.
مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به اهداف و عملکرد این سازمان در سال جاری اظهار کرد: کلینیک فناوری و دانش بنیان بسیج فناوری خراسان جنوبی بر اساس سه برنامه اصلی عملیاتی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت فعالیت می‌کند.
وی ادامه داد: در برنامه عملیاتی کوتاه مدت آغاز فعالیت کلینیک دو ماه به طول انجامید که در طی این زمان توانستیم به آماده‌سازی، استقرار، ایجاد سایت اطلاع‌رسانی مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ساخت اپلیکیشن صنعت یار به منظور تسریع در فرایند ارتباط گیری با مدیران واحدهای صنعتی، اساتید، دانشجویان و پژوهشگران و تعیین استقرار مشاوران در کلینیک کسب و کار برسیم.
عظیمی‌فر عنوان کرد: در طی ۶ ماه توانستیم به عارضه‌یابی واحدهای صنعتی، احصای نیازهای پژوهشی، تدوین عناوین پژوهشی مورد نیاز صنعت در قالب پروژه، پایان‌نامه و رساله، برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمندسازی، راه‌اندازی ستاد احیای واحدهای صنعتی راکد و نیمه راکد و برنامه‌ریزی جهت حضور کارآموزان دانشگاهی در صنعت دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به برنامه بلند مدت این کلینیک افزود: تلاش برای ایجاد و پایداری بنگاه‌ها، کمک به افزایش اشتغال در جامعه از طریق توسعه بنگاه‌ها و کمک به جذب فناوری و دانش فنی از اهداف و برنامه‌های کلینیک کسب و کار بسیج علمی در بلند مدت است.
مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی فراهم‌کردن زمینه ارائه آموزش‌های مناسب کسب و کار، بازاریابی، مدیریت و … برای کارآفرینان و فعال‌سازی و به‌کارگیری سرمایه‌های موجود غیرفعال در محدوده جغرافیایی را از دیگر برنامه‌های این مرکز دانست و گفت: برگزاری جلسات دائمی در کلینیک کارآفرینی و اشتغال برای پاسخ‌گویی به نیازها و حل مشکلات کارآفرینان و ایجاد شبکه هوشمند تولید و تأمین نرم‌افزارهای بروز و تخصصی برای ارتقای عملکرد واحدها از جمله اهداف و برنامه‌های این کلینیک در بلندمدت است.
حمایت سازمان علمی پژوهشی بسیج از کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان استان
عظیمی‌فر با اشاره به اقدامات جهادی و کارآفرینی مرکز رشد خلاقیت و نوآوری خراسان جنوبی اظهار کرد: مرکز رشد، خلاقیت و نوآوری بسیج خراسان جنوبی تحت‌مدیریت متخصصان حرفه‌ای با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه‌های جدید توسط کارآفرینان که در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه‌های مختلف منتهی به فناوری تشکیل شده‌اند، حمایت می‌کند.
وی با بیان این‌که مرکز به منظور ساخت ایده‌های مخترعان و مبتکران راه‌اندازی و مجهز به امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی است، گفت: مرکز رشد و خلاقیت توانسته با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله کلاس‌های “خلاقیت و اختراع چگونه است”، “ثبت اختراع و مراحل آن”، “خلاقیت و ایده‌پردازان” و … برای دانش آموزان برتر و برگزیده استان و کارکنان وظیفه نیروهای مسلح و مشاوره در مسیر تبدیل ایده به اختراع، نقش مهمی در رشد فکری جوانان خراسان جنوبی ایفا کند.
به گفته وی، در مرکز رشد و خلاقیت بسیج علمی خراسان جنوبی هسته‌های مختلفی شکل گرفته است که هر هسته در یک بخش علمی فعالیت می‌کنند و این مرکز با دو کارگاه الکترونیک و مکانیک ۳۸ مورد تبدیل ایده به محصول اولیه و حمایت از ۹۴ طرح را بر عهده داشته است.
مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی عنوان کرد: حمایت‌های بلاعوض تا سقف ۵۰ میلیون ریال از طرح‌های مخترعان و پژوهشگران پس از تصویب در کارگروه استانی، حمایت‌های ۱۰۰ میلیون ریالی برای طرح‌های ابتکاری و خلاقانه غیرنظامی مخترعان و حمایت از طرح‌های نیمه‌حرفه‌ای تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال است.
وی ادامه داد: در همین راستا از طرح‌های مختلفی مانند حمایت از طرح خوراک دام با فرمول جدید، دستگاه نگهداری و حمل داروهای خاص است.
فعالیت ۱۷ هسته علمی مرتبط با بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی
عظیمی‌فر با بیان این‌که ۱۷ هسته علمی مرتبط با سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی فعالیت می‌کند، افزود: در مجموعه سپاه و بسیج خراسان جنوبی قرارگاه نهضت “جهش تولید” وجود دارد که از چند کارگروه تشکیل شده است و یکی از کارگروه‌هایی که ذیل قرارگاه نهضت جهش تولید فعالیت می‌کند، کارگروه علم و فناوری است.
وی با اشاره به اهداف کارگروه علم و فناوری اظهار کرد: یکی از اهدافی که در کارگروه علم و فناوری در بسیج و سپاه استان در طی سال جاری فعالیت انجام می‌داد، رفع موانع و مشکلاتی که در زمینه تولید در سطح استان وجود داشت، بود.
وی ادامه داد: کشف خاک معدنی در استان و آزمایشگاه‌های مختلف روی آن، انجام شده است.
مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان این‌که بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در همه زمینه‌ها می‌تواند ورود پیدا کند گفت: در سال تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی‌ها، معدن یکی از ظرفیت‌های اولویت‌دار در خراسان جنوبی است.
عظیمی‌فر عنوان کرد: مسائلی در خصوص مشکلات و فراوری معادن در استان وجود دارد، به خصوص بحث خام‌فروشی و فعال‌شدن برخی از معادن در استان که برای رفع این مشکلات از طریق نماینده قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در استان پیگیری‌هایی صورت گرفته است.
عظیمی‌فر با اشاره به اقدامات اشتغال و امیدآفرینی بسیج علمی و فناوری خراسان جنوبی افزود: مبتکر بسیجی در خصوص نهاده‌های کشاورزی، به بسیج مهندسین کشاورزی برای کار بیشتر روی این نهاده کشاورزی معرفی شد.
وی بیان کرد: یکی دیگر از مخترعان عرصه کشاورزی که نهاده دامی را با فرمول خاصی تولید می‌کند نیز به سازمان‌های مرتبط جهت حمایت و تسهیل‌گری کاری وی معرفی شد که همه این اقدامات جهت رفع مشکلات تولید بوده است.
عظیمی‌فر گفت: یکی دیگر از اهداف و اقدامات بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان در کارگروه علم و فناوری در قرارگاهی برای کمک به افراد مخترع، مبتکر و پژوهشگر است.
وی اضافه کرد: حمایت بسیج علمی و پژوهشی از شرکت‌های دانش‌بنیان که این هدف نیز در راستای کمک به تولید بومی است که ۲۵ شرکت دانشور در بسیج علمی مستقر است و از این تعداد دو شرکت فناور است لذا در همین راستا با توجه به زیرساخت خوبی که در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان وجود دارد، انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با پارک علم و فناوری خراسان جنوبی صورت گرفت.
مسئول سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی افزود: مخترعان، مبتکران و پژوهشگران می‌توانند از امکانات معنوی و مادی پارک علم و فناوری استان و بسیج علمی پژوهشی سپاه خراسان جنوبی استفاده کنند.
انتهای پیام/۳/ ۴