گزارشی از رصد قیمت اقلام خوراکی در بازار؛

کمبود تخم‌مرغ و جولان کرونا در صف‌های خرید/ روغن جامد همچنان در بازار موجود نیست

کمبود تخم‌مرغ در بیرجند مردم را مجبور به انتظار در صف‌های طولانی مدت کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند ماهی می‌شود در خراسان‌جنوبی و تمام کشور شاهد بی‌ثباتی قیمت تخم‌مرغ و گوشت مرغ هستیم. نوسانات قیمت این دو ماده غذایی و افزایش‌های بیش از حد قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازه‌های زمانی مختلف مردم را بسیار نگران و سبد غذایی خانوار را تحت تاثیر قرار داده است.
علاوه بر بحث بی‌ثباتی قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ در بازار در حال حاضر شاهد نبود تخم مرغ در بازار بیرجند هستیم. ضمن این‌که داستان ادامه‌دار کمبود روغن جامد همچنان در خراسان جنوبی ادامه دارد.
چند وقتی می‌شود که عرضه تخم مرغ در بیرجند با مشکل مواجه شده و با توجه به این‌که حدود ۲۰ روز گذشته تعدادی از واحدهای مرغداری استان درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شدند، به نظر می‌رسد کمبود تخم مرغ با این بیماری بی‌ارتباط نباشد. چراکه به گفته محمد اصغرزاده مدیرکل دامپزشکی استان خراسان جنوبی شیوع آنفلوانزا در ۱۰ واحد مرغداری استان مشاهده شده و تا هفته گذشته ۶۰۰ قطعه مرغ معدوم یا در حال معدوم شدن بودند.
به گزارش خاورستان، طی روزهای گذشته که خبرنگار ما برای تهیه تخم مرغ به مغازه‌های سطح شهر رفته بود، تخم مرغ کیلویی در مغازه‌ها موجود نبود و تخم مرغ بسته‌بندی با قیمت بسیار زیاد به فروش می‌رسید.
تخم‌مرغ موجود نیست
امروز نیز خبرنگار خاورستان، برای پیگیری موجود بودن تخم مرغ به چند عمده فروشی در سطح شهر بیرجند رفته است. در عمده فروشی اول که نمایندگی یک برند خاص را داشت هنوز وارد مغازه نشده بودم که مغازه‌دار به نشانه نداشتن تخم مرغ دستش را تکان داد و گفت: تخم مرغ نیست.
وقتی در مورد این‌که چه زمانی تخم مرغ می‌آورید از او پرسیدم گفت: مشخص نیست. کمی پایین‌تر بروید شاید آن مغازه تخم مرغ داشته باشد.
همان طور که این عمده فروشی آدرس داده بود به مغازه پایین‌تر رفتم. جلوی در مغازه افرادی در صف بودند و به نوبت وارد مغازه می‌شدند.
از یک نفر از افرادی که در صف بود سوال کردم صف چیست؟ گفت صف تخم مرغ! اما تخم مرغ تمام شده است.
این مغازه نیز نمایندگی یکی دیگر از برندهای فروش تخم مرغ را داشت.
یکی از افرادی که در صف تخم مرغ بود به خبرنگار ما گفت: چند وقتی است تخم مرغ در بازار پیدا نمی‌شود و اگر هم برخی از سوپر مارکت‌های محلات تخم مرغ داشته باشند به صورت بسته بندی و با قیمت زیاد است.
وی افزود: بیش از نیم ساعت می‌شود در صف هستم و حالا هم فروشنده گفته تخم مرغ تمام شده است.
این فرد با بیان این‌که این مغازه تخم مرغ را کیلویی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشد، گفت: مردم هر روز برای تهیه تخم مرغ و گوشت مرغ مشکل دارند یا این دو ماده غذایی موجود نیست یا قیمتش بسیار زیاد است.
طی چند دقیقه‌ای که در صف تخم مرغ به همراه مردم منتظر بودم، متوجه درگیری لفظی مغازه‌دار با مردم شدم و مغازه‌دار نیز به دلیل نبود و کمبود تخم مرغ و تشکیل صف، انتظار مردم و در نهایت تخم مرغ نرسیدن به برخی‌ها از مردم عذرخواهی می‌کرد.
برای بررسی بیشتر به یکی دیگر از عمده فروشی‌های تخم مرغ رفتم. این عمده فروشی نیز تخم مرغ نداشت و مغازه‌دار گفت خیلی وقت است که تخم مرغ در بازار کمبود است.
وی در مورد دلیل کمبود تخم مرغ، اظهار کرد: دلیل را نمی‌دانم.
این مغازه‌دار در پاسخ به این‌که چه زمانی تخم مرغ خواهد داشت، گفت: مشخص نیست. شاید فردا باشد شاید نباشد.
یکی از مشتریانی که داخل این مغازه بود به خبرنگار ما گفت: من نیز از صبح به چند مغازه برای تهیه تخم مرغ رفتم اما موجود نبود و به من هم گفتند فردا سری به مغازه بزنید شاید تخم مرغ باشد.
در این روزهایی که ویروس کرونا همچنان در حال تاخت و تاز است و خبرهای مسئولان دانشگاه علوم پزشکی حاکی از افزایش تعداد بیماران بستری و روند صعودی کرونا است، نبود مواد غذایی مورد نیاز مردم و تشکیل صف برای دریافت یک کیلو‌گرم تخم مرغ قابل توجیه و پذیرفتنی نیست.
مردم نگران نباشند
مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی ۲۷ دی ماه در کارگروه تنظیم بازار استان گفت: باید مراکز عرضه تخم مرغ و گوشت مرغ به صورت عمده در خراسان‌جنوبی افزایش یابد.
وی با تاکید بر نظارت هر چه بیشتر بر واحد‌های عرضه کننده، افزود: در صورت کمبود این کالا‌ها پیش‌بینی شده تا از سایر استان‌ها این کمبود جبران شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان این‌که دولت از واحد‌های آسیب دیده حمایت می‌کند گفت: پیش‌بینی‌های لازم برای نوروز ۱۴۰۰ اندیشیده شده است و مردم نگران نباشند.
غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: در صورت ادامه شیوع آنفولانزای فوق حاد احتمال دارد برخی از واحد‌ها از چرخه خارج شوند و به همین علت باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین گوشت و تخم مرغ بویژه در آستانه سال جدید انجام شود.
مسئولان اقتصادی استان در حالی از عدم نگرانی مردم برای تامین گوشت مرغ و تخم‌مرغ صحبت می‌کنند که در حال حاضر در استان با مشکل تامین تخم‌مرغ مواجه هستیم.
به گزارش خاورستان، امروز قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ ۲۰ هزار تومان است.
قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز ۲۷ هزار تومان، لوبیا رشتی ۳۷ هزار تومان، لوبیا بلبلی ۳۸ هزار تومان، عدس ۲۵ هزار تومان، لپه ۳۷ هزار تومان و نخود ۲۳ هزار تومان است.
همچنین قیمت کیسه ۱۰ کیلوگرمی برنج پاکستانی ۲۴۰ هزار تومان، برنج هندی ۲۳۰ هزار تومان، برنج ایرانی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان و بسته ۷۰۰ گرمی ماکارانی ۷۸۰۰ تومان است.
قیمت بسته ۵ کیلوگرمی قند ۵۰ هزار تومان و قیمت بسته نیم کیلوگرمی چای گلین ۸۵ هزار تومان، چای احمد ۷۹ هزار تومان و چای گلستان ۸۵ هزار تومان است.
روغن جامد همچنان در بازار موجود نیست، قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند ۱۰۰ هزار تومان و گوشت گوساله ۸۵ هزار تومان است.
مشکل تخم مرغ از فردا حل می‌شود
الیاس جویبان معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در مورد کمبود تخم مرغ در بازار گفت: مشکل کمبود تخم مرغ از فردا ۶ بهمن ماه برطرف می‌شود.
وی افزود: به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که طی هفته های اخیر در چند مرغداری استان شاهد بودیم شرایط در مراکز توزیع تخم مرغ خوب نبوده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه جهاد کشاورزی مسئول تامین و سازمان صمت مسئول توزیع است بیان کرد: طبق صحبتی که امروز با مسئولان جهاد کشاورزی استان داشتم گفتند تخم مرغ را تامین می‌کنیم و از فردا نیز مراکز عرضه تخم مرغ توسط سازمان صمت اعلام خواهد شد.
جویبان در مورد قیمت تخم مرغ هایی که به صورت بسته بندی عرضه می‌شود، اظهار کرد: قیمت تخم مرغ‌های بسته بندی شده نیز اعلام شده و مردم می‌توانند قیمت دقیق را از طریق سامانه ۱۲۴ سوال کرده یا گران فروشی‌ها را به همین سامانه اطلاع دهند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴