رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی:

کمبود تولید ۴۳۰ تن علوفه خشبی در خراسان جنوبی/سطح زیرکشت ۱۹ درصد افزایش یافت

قوسی با اشاره به تولید 500 تن علوفه خشبی در استان خراسان جنوبی، گفت: اما بیش از ۹۳۰ تن علوفه خشبی در استان مورد نیاز است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری معاونت امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: رسالت اصلی بخش کشاورزی خوداتکایی و ارتقای سطح درآمد بهره برداران است که با توجه به محدودیت ها به دنبال افزایش تولید و افزایش عملکرد در واحد سطح هستیم.
وی افزود: توجه به کشت نشایی، ارقام زراعی مقاوم به تنش های محیطی و خشکسالی، کشت گلخانه ای، افزایش دانش جامعه هدف، جایگزینی باغات فرسوده و کم بازده، تکمیل زیر ساخت گلخانه ایی و واحدهای دامپروری، ارتقای ضریب مکانیزاسیون و توسعه صنایع فرآوری و تبدیلی برای ایجاد ارزش افزوده از جمله اولویت های بخش کشاورزی است
قوسی در ادامه با بیان اینکه طرح نهضت گلخانه‌ای استان که از سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفت، گفت: این طرح شامل احداث ۷۰۰ هکتار شهرک گلخانه‌ای، ۱۵۰ هکتار بارگاه بهداشتی زرشک، ۱۵۰ هکتار مجتمع دامپروری و ۵۰ هکتار شهرک شیلاتی است.
وی بیان کرد: در بحث نهضت گلخانه ای، هزار و ۷۸۴ هکتار اراضی شناسایی شد که از این مقدار هزار و ۵۲ هکتار مطالعات آن کامل و مراحل واگذاری آن به شرکت شهرک های انجام شده و تاکنون در مجموع ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: عملیات اجرایی برای تأمین زیرساخت های ۶ مجتمع گلخانه ای در شهرستان های بیرجند، سربیشه، سرایان، خوسف، نهبندان و زیرکوه پیشرفت ۷۰ درصدی دارد و همچنین در چهار شهرستان عملیات حفاری چاه برای تأمین آب انجام شده است.
قوسی با اشاره به روند اجرای طرح هاب شتر در استان گفت: تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان در بحث زیرساخت های این طرح هزینه شده است و در حال حاضر ایستگاه نژاد دام دشت بجد و بازار دام نهبندان دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی از تکمیل ایستگاه قرنطیه دام حیدرآباد خبر داد و تصریح کرد: کشتارگاه دام نهبندان با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و بازار دام و کشتارگاه زیرکوه نیز ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در زمینه کمبود و تأمین علوفه دام در استان، ادامه داد: سهمیه کنسانتره مصرفی دام‌های استان از ۹ هزار تن در اسفند سال ۹۹ به ۲۲ هزار تن در چهار ماه اول سال جاری رسیده است.
قوسی با اشاره به خشکسالی و کمبود علوفه خشبی در استان، گفت: بیش از ۹۳۰ تن علوفه خشبی در استان مورد نیاز است اما حدود ۵۰۰ تن تولید می شود که تاکنون از ابتدای امسال ۱۷ هزار تن علوفه خشبی توسط تعاونی های دامداران و عشایری خریداری شده است.
به گفته وی با توجه به مشکلات ناشی از خشکسالی در زمینه تامین نهاده‌ها و علوفه‌ دامی، امسال سطح زیرکشت این محصولات ۱۹ درصد در استان افزایش یافت.
انتهای پیام/۱۰