گزارشی از کمبود روغن جامد در بازار؛

کمبود روغن جامد در خراسان‌جنوبی از ۴۵ روز گذشت/ خبرها حکایت از افزایش قیمت ۹ درصدی روغن دارد

در حالی‌که بیش از 45 روز از کمبود روغن جامد در بازار می‌گذرد، مسئولان ستاد تنظیم بازار کشور دنبال افزایش 9 درصدی قیمت روغن هستند تا برای دومین‌بار در سال‌جاری افزایش قیمت را در روغن شاهد باشیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، بیش از یک ماه است که روغن جامد پنج کیلو‌گرمی در بازار بیرجند بسیار کم و باعث ایجاد مشکلاتی برای شهروندان شده است.
باقری یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: چند روزی است که برای تهیه روغن جامد در نقاط مختلف شهر به بیشتر مغازه‌ها رفته‌ام اما دریغ از پیدا کردن یک حلب روغن.
وی افزود: برخی از مغازه داران دلیل نبود روغن را احتمال گران شدن اعلام می‌کنند و برخی هم می‌گویند در هیچ استانی روغن پیدا نمی‌شود و مشکل کشوری است.
این شهروند بیان کرد: در حال حاضر مواد غذایی که یکی از اساسی‌ترین نیازهای مردم می‌باشد یا کمبود است یا افزایش قیمت پیدا می‌کند و مردم هر روز با نگرانی از گرانی‌ها روز را آغاز و به شب می‌رسانند.
باقری عنوان کرد: متاسفانه افزایش قیمت و کمبود برخی از مواد غذایی در حالی وجود دارد که سطح درآمد مردم بسیار کاهش یافته و قدرت خرید کم شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این شرایط اقتصادی که همه چیز در حال گران شدن است کسی به فکر جیب اقشار کم درآمد نیست.
این شهروند به شرایط کرونایی موجود اشاره کرد و افزود: در حالی که در این شرایط باید رفت و آمدهای غیر ضروری کاهش داشته باشد با بی تدبیری‌هایی که در خصوص کمبود و گرانی اقلام خوراکی صورت می‌گیرد مردم برای پیدا کردن یک حلب روغن باید تمام شهر را زیر پا بگذارند و در آخر دست خالی به خانه برگردند.
دلیل کمبود روغن مشخص نیست
محمدی یکی از مغازه‌داران شهر بیرجند در خصوص کمبود روغن در بازار در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: حدود یک ماه می‌شود کمبود روغن نباتی به شدت در بیرجند به وجود آمده است.
وی افزود: وقتی به اتحادیه مواد غذایی برای دریافت روغن مراجعه کرده یا درخواست می‌دهیم می‌گویند روغن نیست که به مغازه دارها بدهیم.
این مغازه‌دار عنوان کرد: دلیل اصلی کمبود روغن مشخص نیست و برخی از همکاران می‌گویند قرار است قیمت روغن افزایش داشته باشد و برخی دیگر از عدم تامین مواد اولیه خبر می‌دهند.
افزایش قیمت دوبار در شش ماه
محمدی با بیان این‌که از ابتدای سال جاری تاکنون یکبار در تیرماه شاهد افزایش قیمت روغن در بازار بودیم، گفت: اگر خبر افزایش قیمت روغن صحت داشته باشد این دومین بار طی ۶ ماه از آغاز سال است که قیمت روغن افزایش پیدا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که هر روز شاهد افزایش قیمت انواع اقلام خوراکی از تخم مرغ گرفته، تا گوشت مرغ، کره، لبنیات، روغن و … هستیم متاسفانه با توجه به پایین بودن سطح درآمد مردم قدرت خرید کاهش یافته و وضعیت درآمدی مغازه‌دارها خوب نیست.
این مغازه‌دار خاطرنشان کرد: در حال حاضر که روغن در بازار وجود ندارد اما در مجموع وقتی اقلام خوراکی کمبود و پس از مدتی موجود می‌شود افرادی که قدرت خرید دارند، از ترس کمبود و گرانی بیشتر تا جایی که توان دارند خرید کرده و در مقابل افرادی که قدرت خرید ندارند مجبور به خرید نسیه هستند که هیچ کدام شایسته نیست.
محمدی بابیان این‌که نظارت بر بازار و قیمت‌ها وجود ندارد، گفت: اگر نظارت بر بازار به صورت صحیح باشد هیچ وقت شاهد مشکلی در بحث کمبود و گرانی نخواهیم بود.
روغن جامد پیدا نمی‌شود
محمد شریف رئیس اتحادیه مواد غذایی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص کمبود روغن جامد، اظهار کرد: بیش از ۴۵ روز می‌شود روغن جامد در استان پیدا نمی‌شود.
وی با بیان این‌که روغن خام وجود ندارد که فرآوری و به روغن جامد و مایع خوراکی تبدیل شود، افزود: مسئولان در پاسخ پیگیری و درخواست برای خرید روغن می‌گویند مشکل درست خواهد شد.
رئیس اتحادیه مواد غذایی خراسان‌جنوبی بیان کرد: روغن خام برای فرآوری و تبدیل به روغن جامد و مایع وارد کشور می‌شده اما در حال حاضر بیش از یک ماه می‌شود که این اقدام صورت نمی‌گیرد.
افزایش ۹ درصدی قیمت روغن
الیاس جویبان معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی در مورد کمبود روغن نباتی در بازار در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بحث کمبود و قیمت روغن خوراکی مسئله کشوری است.
وی افزود: این مسئله در جلسه ۹ مهرماه کارگروه تنظیم بازار کشور مطرح شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی بیان کرد: دستور کار دوم کارگروه تنظیم بازار کشور مبنی بر بحث کمبود و قیمت روغن خوراکی بوده است.
جویبان عنوان کرد: در این دستور کار آمده در راستای اجرای دستور سوم تصمیمات یک‌صدوچهارمین جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور مبنی بر تصویب نرخ انواع روغن خام وارداتی در بسته‌بندی‌های مختلف بررسی و با افزایش ۹ درصدی انواع روغن ساخته شده مصارف خانور، صنف و صنعت مقرر شد.
وی با بیان این‌که بحث اصلی در کمبود روغن خوراکی مسئله تامین روغن خام است، عنوان کرد: در راستای ستاد تنظیم بازار کشور با تامین نیاز کارخانه‌جات روغن نباتی از محل ذخایر استراتژیک کشور موافقت شده و با توجه با تامین نیاز کارخانجات به روغن خام ان‌شاءالله تا ۱۰ روز آینده مشکل مرتفع خواهد شد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در راستای این جلسه مقرر شده قیمت روغن نباتی ۹ درصد افزایش داشته باشد.
جویبان در مورد افزایش قیمت روغن در تیرماه امسال و اکنون برای دومین بار طی گذشت ۶ ماه از ابتدای سال، گفت: این مصوبه کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور است و به استان ارتباطی ندارد.
وی عنوان کرد: احتمال دارد افزایش قیمت ۹ درصدی روغن به دلیل تغییرات و افزایش هزینه‌های تولید، نرخ ارز و … باشد که این مسئله توسط سازمان حمایت از تولید و مصرف کننده بررسی و مصوب شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: در ستاد تنظیم بازار کشور مقرر شده روغن خام و مواد اولیه از ذخایر استراتژیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شود.
جویبان با بیان این‌که وظیفه نظارت بر قیمت‌ها پس از موجودشدن روغن و توزیع در بازار بر عهده صمت هر استان است، افزود: ذائقه مردم خراسان‌جنوبی در استفاده از روغن، روغن جامد است در حالی که در استان‌های دیگر این‌گونه نیست.
وی ادامه داد: طبق پیگیری‌هایی که از استان‌های دیگر انجام شده مشاهده کردیم در استان‌های دیگر میزان استفاده از روغن جامد ۳۰ درصد و روغن مایع ۷۰ درصد است در حالی که در خراسان‌جنوبی میزان استفاده از روغن جامد ۷۰ درصد و روغن مایع ۳۰ درصد است و همین مسئله باعث شده در بحث کمبود روغن جامد خراسان‌جنوبی زودتر و بیشتر از استان‌های دیگر مشکل داشته باشد.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در نهایت بر اساس آخرین تصمیمات ستاد تنظیم بازار کشور مشکل کمبود روغن جامد حداکثر طی ۱۰ روز آینده در کشور و خراسان‌جنوبی برطرف خواهد شد.
بنابراین گزارش؛ با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۱۴ تیرماه سال‌جاری که مقرر شده است کلیه روغن‌های مایع ۱۲ درصد و روغن‌های جامد و نیمه‌جامد ۱۴ درصد افزایش داشته باشد، اکنون با توجه به مصوبه ۹ مهرماه سال‌جاری که مصوب شده مجدد قیمت روغن نباتی ۹ درصد افزایش داشته باشد، این دومین بار است در سال جاری که طی ۶ ماه، قیمت روغن جامد مجموعا ۲۳ درصد افزایش پیدا می‌کند که اگر این روند ادامه داشته باشد و هر سه ماه یکبار به دلیل کمبود روغن شاهد افزایش قیمت باشیم تنها افرادی که در این میان تحت تاثیر فشار گرانی قرار خواهند گرفت اقشار کم درآمدی هستند که با این گرانی‌های روزانه، روز به روز سفره خانوار آن‌ها کوچکتر خواهد شد. لذا لازم است مسئولان مربوطه برای رفع مشکل کمبود روغن اهرمی به جز افزایش قیمت را بکار ببرند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴