مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند مطرح کرد؛

کمبود معلم و فضای آموزشی در شهرستان بیرجند/ بیشترین کمبود نیرو مربوط به مقطع ابتدایی است

یکه خانی با بیان این‌که کمبود معلم و فضای آموزشی در شهرستان بیرجند داریم، گفت: بیشترین کمبود نیرو در آموزش و پرورش شهرستان بیرجند مربوط به مقطع ابتدایی است.

محمد حسین یکه خانی مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: شهرستان بیرجند با عنایت به رشد آمار جمعیت دانش‌آموزی که به طور متوسط هر سال دو هزار و ۵۰۰ تا دو هزار و ۷۰۰ نفر افزایش دارد همواره با کمبود کلاس و معلم رو به رو است.
وی افزود: سهم تامین نیروی انسانی شهرستان بیرجند بیشتر از محل انتقال از همکاران فرهنگی از سایر مناطق انجام می‌شود. سهم محدودی از دانشگاه فرهنگیان داریم و از طرف ماده ۲۸ نیز برای مرکز استان خیلی سهمیه در نظر گرفته نمی‌شود.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند بیان کرد: برای کمیته پروژه مهر علی‌رغم این‌که اکنون دستورالعمل آمده اما از اسفند ماه جلسات آغاز شده و رصد می‌کنیم که برای اول مهر و بازگشایی مدارس مسائل مورد نظر را مورد توجه قرار دهیم.
یکه خانی عنوان کرد: بیشترین کمبود نیرو را در مقطع ابتدایی داریم.
وی در مورد تغییر سمت‌ها در آموزش و پرورش شهرستان بیرجند، اظهار کرد: برای تغییر سمت یک اصل داریم؛ عدم نیاز در مبدأ و وجود نیاز در مقصد. هر جا که این امر امکان داشته باشد با تغییر سمت همکاران موافقت می‌شود و در صورتی که این شرط وجود نداشته باشد اتفاق خاصی نمی‌افتد.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند از موافقت تغییر سمت در آموزش و پرورش شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: در مرحله اول در شهرستان کمیته تغییر سمت تمام درخواست‌های همکاران را بررسی می‌کند و افرادی که واجد شرایط باشند را تغییر سمت می‌دهد. شاید در سال‌های گذشته بحران تغییر سمت در نیروی ابتدایی نداشتیم بنابراین تغییر سمت در ابتدایی راحت‌تر بود اما در حال حاضر چون بحران نیرو در ابتدایی داریم از ابتدایی به سایر دوره‌ها تغییر سمت نداریم.
یکه خانی ادامه داد: برای نمونه ممکن است از آموزگار عادی به آموزگار استثنایی تغییر سمت داشته باشیم یعنی بازهم هر دو در محدوده ابتدایی هستند. یا ممکن است تغییر سمت داده باشیم به تربیت بدنی؛ آموزگار تربیت بدنی به دبیری تربیت بدنی که این نیز با توجه به شرایطی که دستور العمل در نظر گرفته با پیشنهاد شهرستان مورد موافقت بوده و این به کارگروه استان می‌رود و پس از آن هر دستوری در استان گرفته شد به شهرستان برای اجرا، ابلاغ می‌شود.
وی در مورد عدم تغییر سمت نیروهای خدماتی، اظهار کرد: کمبود شدید نیروی خدماتی عامل اصلی عدم تغییر سمت در این مورد است.
بحران کمبود نیروی خدمات در آموزش و پرورش شهرستان بیرجند
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند خاطرنشان کرد: در آموزش و پرورش شهرستان بیرجند در بحث نیروی خدماتی با بحران مواجه هستیم و چاره‌ای نداریم اگر تصمیمی گرفته می‌شود با نگاه سیستمی باشد که قسمتی از سیستم فراموش نشود و دچار چالش شویم.
یکه خانی بیان کرد: امیدواریم در صورتی که ردیف استخدامی به آموزش و پرورش داده شود برای نیروهای خدماتی که دارای تحصیلات عالیه هستند شرایط تغییر سمت فراهم شود.
انتهای پیام/۱۲۷