کمبود مواد ضدعفونی‌کننده ‌در داروخانه‌های خراسان جنوبی‌

نبود ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده دست ودستکش این روزها قصه پرقصه حکایتی است که امان مردم را بریده است وکمبود این اقلام در داروخانه ها ومراکز بهداشتی خراسان جنوبی از یک سو و احتکار محتکران از سوی دیگر، عرصه را بر مردم تنگ کرده است.

به گزارش خاورستان، این روزها با ورود ویروس کرونا به کشور وبه منظور پیشگیری از شیوع آن در جامعه و رعایت اصول ونکات بهداشتی، مصرف ماسک، مواد ضدعفونی کننده دست و دستکش در جامعه افزایش یافته است به طوری که امروز صدای معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را هم در آورده است.
دکتر غلامرضا آهنی در جمع خبرنگاران با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده در سطح داروخانه های استان اظهار داشت: حداقل کاری که توانسته ایم انجام دهیم این است که، از ظرفیت یکی از کارخانه های استان در خصوص تهیه مواد ضد عفونی استفاده کنیم تا الکل مورد نیاز را برای استان تأمین کنند و مواد ضد عفونی کننده دست نیزدر این کارخانه نیز تولید و عرضه می شود اما حجم آن پاسخگوی نیاز مردم نیست.
معاون غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلام اینکه به طور میانگین روزانه ۳هزار اسپری ضد عفونی دست در بین داروخانه های استان توزیع شده و درهرداروخانه بین ۴۰تا ۱۰۰عدد این محصولات تحویل داده می شود افزود: هفته گذشته حدود ۳ الی ۴ هزار ژل ضدعفونی نیز از طریق شرکتهای پخش ژل توزیع شده است.
وی با اشاره به اینکه تا کنون حدود ۲۳هزار اسپری ضد عفونی و حدود ۴۰۰هزار ژل ضد عفونی دست توزیع کرده ایم تصریح کرد: این میزان توزیع جوابگوی نیاز استان نیست ونیاز استان بیش از این است.
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه همچنان پیگیر سهمیه ماسک استان هستیم و تاکنون هیچ ماسکی در داروخانه ها توزیع نشده است خاطرنشان کرد: در صورت تهیه ماسک قرار بر این است که این توزیع از طریق شرکتهای پخش ماسک صورت گیرد.
آهنی با بیان اینکه اولویت توزیع ماسک با کسانی است که در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا مانند بیمارستانها، اورژانسها و مراکز بهداشتی درمانی که واقعا دچار مشکل هستند مدنظر است اظهار کرد: بنابراین اگر ماسکی هم موجود باشد در ابتدا اولویت با این مراکز است و سپس اگر به اندازه کافی این اقلام تهیه و تأمین شود می توانیم در خدمت مردم استان باشیم.
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اعلام آمادگی شرکتهای دانش بنیان در خصوص تهیه ماسک اظهار داشت: تمام کسانی که آمادگی تهیه و توزیع ماسک را دارند می توانند به معاونت غذا و دارو دانشگاه مراجعه کنند و ما می توانیم مجوز لازم در این خصوص را صادر کنیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون نمونه های بسیاری زیادی به عنوان نمونه به این معاونت ارجاع شده اما هیچ کدام از این نمونه ها کیفیت لازم برای پارچه تهیه ماسک را نداشته است تاکیدکرد: اگرکسی می تواند این کار را انجام دهد باکمال میل در هرساعت شبانه روز آمادگی پاسخگویی راداریم
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره کشف اقلام احتکارشده توسط محتکران گفت: جا دارد از تمامی سربازان گمنام امام زمان(عج) و کلیه کسانی که با تلاش شبانه روزی توانسته اند از احتکار اقلام بهداشتی جلوگیری نموده به سهم خود و از طرف دانشگاه قدردانی می شود.
انتهای پیام/۴