مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی:

کمبود وقف در حوزه توسعه علم و دانش

مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: وقف بر توسعه علم و دانشگاه بیرجند بسیار کم است که امیدواریم در همایش کارکردهای وقف در توسعه انسانی موقوفات جدیدی در توسعه علم ایجاد شود

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام پرویز بخشی پور مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی ظهر امروز در نشست تخصصی وقف که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: موقوفات در دو بخش متصرفی یا غیرمتصرفی است که متصرفی یعنی در تصرف اوقاف بوده و اداره امورات آن با اوقاف است و وقف غیرمتصرفی یعنی اداره وقف با اوقاف نیست.
وی گفت: هر چه وقف نامه و واقف نوشته موظف هستیم به عنوان امین این نیات و نظرات واقف را اجرا کنیم و غیر از آنچه که واقف عنوان کرده اجازه شرعی و قانونی نداریم.
مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی افزود: برخی از موقوفات رها شده در شهر به واسطه این است که واقف اجازه نداده غیر از آن چیزی بیان و وقف کرده را انجام دهیم و اگر خانه‌ای وقف عزاداری است نمی‌توانیم آن را تبدیل به تجاری کرد.
بخشی پور تصریح کرد: حسینیه امام رضا (ع) بیرجند را تبدیل به مدرسه قرآنی کردیم اما بسیاری از موقوفات دیگر نیز این اجازه را ندادند که ملک وقفی را تبدیل به مکان دیگری کنیم.
وی ادامه داد: دفتر مشاوره وقف در سازمان اوقاف راه اندازی شده و به کسانی که می‌خواهند ملکی وقف کنند مشاوره داده می‌شود و بحث علم و فناوری پررونق است اما علم باید به روزرسانی شود.
مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه موقوفه‌ای در شیراز بابت درمان و دندانپزشکی شده و ایمپلنت دندانی از محل این موقوفه انجام می‌شود خاطرنشان کرد: وقف یک موضوع اجتماعی بوده و وقف تعادل سرمایه است.
بخشی پور اظهار کرد: موقوفاتی که در حوزه‌های علمیه داریم ماندگاری آن از بسیاری موقوفات دیگر بیشتر است چرا که در گذشته بسیاری از وقف‌ها نابود شده اما در حوزه‌ها چون علما بودند این وقف‌ها ماندگاری بیشتری داشته است.
وی افزود: وقف بر توسعه علم و دانشگاه بیرجند بسیار کم است که امیدواریم در همایش کارکردهای وقف در توسعه انسانی موقوفات جدیدی در توسعه علم ایجاد شود.
مدیرکل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه بحث وقف مشارکتی بسیار تسهیل کننده موضوعات است، گفت: وقف ماندگار و صدقه جاریه است و تا وقتی کار خیر ماندگار باشد آن فرد نیز در ثواب شریک است.
انتهای پیام/ ۱۳۲/ ۵۹/