مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور در بیرجند عنوان کرد

کمبود و افزایش قیمت نهاده‌ها بزرگترین مشکل گلخانه‌داران

مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور گفت :بزرگترین مشکل گلخانه داران کشور کمبود و افزایش قیمت نهاده ها برای تولید محصول است

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد بلاغی که به خراسان جنوبی سفر کرده بود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باید در نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی اقدامات سنجیده انجام شود تا در بطن کار با مشکل مواجه نشویم، اظهار کرد:شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان‌ جنوبی باید به‌روزرسانی شوند وبرای موفقیت در زمینه نهضت گلخانه‌ای باید بین تولیدکنندگان استان هم افزایی بیشتری به وجود آید تا تولید محصولات کشاورزی را یکپارچه کنیم و متقاضیان به سمتی هدایت شود که تشویق و از این مجتمع های گلخانه ای الگوبرداری کنند.
بلاغی با تاکید بر اینکه امروزه در حوزه تولید، توسعه و کشت محصولات گلخانه‌ای باید سفارش بازار فروش و صادارات مدنظر قرار بگیرد، افزود: باید با برنامه ریزی فعالیت ها و تولید صورت گیرد تا سرمایه گذاران این بخش با مشکل مواجه نشوند و ما به سرمایه گذاران اطمینان می دهیم که اگر هم‌افزایی داشته باشند و در زنجیره محصولات گلخانه ای فعالیت کنند با مشکلات بسیار کمتری مواجه خواهند شد.
به گفته وی ، برای سفارش‌های صادراتی تولید محصولات گلخانه‌ای در خراسان‌ جنوبی ابتدا باید آموزش برای تولید محصولات صادراتی در استان ارائه شود تا اینکه در سال ۱۴۰۰ برای تولید محصولات سفارشی و صادراتی در استان اقدام کنیم.
مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای ایده‌ای بسیار مطلوب است چرا که قیمت تمام شده تولیدکنندگان و هزینه خدمت‌رسانی دولت کاهش می یابد، افزود: اگر گلخانه ها در شهرک ها تجمیع شوند دراین حالت می توان الگوی متناسب با کشت و نوع محصول را به نحو احسن انجام داد.
وی بزرگترین مشکل گلخانه داران کشور کمبود و افزایش قیمت نهاده ها برای تولید محصولات دانست و افزود:در این راستان نیازمند حمایت و کمک دولت بخصوص در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت هستیم.
بلاغی به مشکلات گلخانه‌داران در دریافت وام از بانک‌ها اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر این مشکل رفع شده و حتی سازه‌های گلخانه‌ای و اسناد روستایی و اسناد مشاع نیز به عنوان وثیقه بانکی پذیرفته می‌شود.
وی به نگرانی گلخانه داران از کمبود و افزایش قیمت نهاده اشاره کرد و گفت: در این راستا برای رفع مشکل تسهیلات با کارمزد ۴ تا ۶ درصد و با بازپرداخت ۶ تا ۱۲ ماهه پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به مشکلات گلخانه‌داران در دریافت وام از بانک‌ها یادآور شد: در زمینه مشکل وثیقه برای دریافت وام رایزنی‌هایی صورت گرفته است و اکنون حتی سازه‌های گلخانه‌ای و اسناد روستایی نیز به عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود.
مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور با تاکید بر اینکه اکنون شرایط اعطای تسهیلات سرمایه گذاری در بحث گلخانه ای مطلوب است، افزود: همچنین وزارت جهاد کشاورزی با حذف استعلام ها و مقررات زدایی مدت زمان صدور مجوز برای احداث گلخانه ها را بسیار کاهش داده است و در برخی استان ها این مجوز ها طی ۴۸ ساعت و یا یک هفته صادر می شود.
انتهای پیام / ۳