گزارش مردمی:

کمبود و قطعی آب در روستای “مسک”، مردم را کلافه کرد/ روستاهای درمیان در تب بی آبی می‌سوزند/ آیا تأمین اعتبار برای تجهیز چاه جدید مشکلات قطعی آب را رفع خواهد کرد؟

با آغاز فصل گرما در روستای مسک شهرستان درمیان هر روز آب برای مدت زمان طولانی قطع می‌شود که این قطعی مکرر و طولانی مدت آب مردم این روستا را کلافه کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، تابستان است و هوا به شدت گرم شده اما گرمای هوا در استان خشک و کویری خراسان جنوبی بیش از همیشه احساس می‌شود.
خراسان جنوبی به واسطه کویری بودن و کاهش بارندگی در سالهای اخیر به شدت با بحران بی آبی و کم آبی مواجه شده است و این بی آبی باعث مهاجرت بی رویه مردم از روستاها به شهر شده است.
شهرستان مرزی درمیان با دارا بودن تعداد بسیار زیادی روستا و جمعیت ساکن در این روستاها در این فصل از سال با بحران بی آبی مواجه است و این بحران بی آبی امان مردم مرزدار و غیور این منطقه را بریده است.
قطعی مکرر آب امان مردم روستاهای درمیان را برید
یکی از اهالی روستای مسک در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: طی هفته های گذشته آب در روستاهای مسک، بورنگ، زارگز و نوزاد در شهرستان درمیان بیش از همیشه با مشکل قطعی و کم آبی رو به رو بوده که این قطعی ها مکرر آب باعث سردرگمی و کلافه شدن مردم این روستاها شده است.
وی افزود: طی ۱۰ روز گذشته مردم روستای مسک در شهرستان مرزی درمیان روزی حد اقل ۲ تا ۴ ساعت در ساعات مختلف شبانه روز آب داشته اند و در سایر ساعات آب این روستا قطع بوده که این قطعی آب باعث بروز اختلالاتی در این روستا و سایر روستاهای همجوار آن شده است.
این فرد بیان کرد: علاوه بر قطعی مکرر آب در این روستا عدم اطلاع رسانی درست درباره ساعات قطعی آب نیز بر مشکل قطع بودن آب افزوده است.
وی عنوان کرد: اگر از ساعات قطعی آب مردم اطلاع داشته باشند خیلی بهتر است چرا که می‌توانند برای ساعاتی که آب ندارند آب مورد نیاز خود را ذخیره کنند.
راستین راستکار مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان در گفتگو با خاورستان، درباره قطعی های مکرر آب در روستای مسک و سایر روستاهای همجوار این روستا، اظهار کرد: آبرسانی به روستای مسک و سایر روستاهای این منطقه تا روستای آویجان از سمت مجتمع آبرسانی فخرود است.
وی افزود: این مجتمع یک مجتمع آبرسانی بسیار بزرگی است که تعداد بسیار زیادی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان از جمله چند روستای با جمعیت بالا در این منطقه مثل روستای بورنگ،نوغاب و هندوالان و سایر روستاهای با جمعیت کمتر نیز از این مجتمع آبرسانی می‌شود.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان بیان کرد: حتی گاهی اوقات آبرسانی به روستای سر چاه تازیان از مجتمع آبرسانی فخرود انجام می‌شود.
افت شدید آب در چاه های درمیان
راستکار عنوان کرد: از سال گذشته منابع آبی شهرستان درمیان به دلیل کاهش بارندگی در فصل زمستان با افت بسیار شدید آب مواجه شده و خشکسالی های اخیر نیز بر این مساله بسیار زیاد تاثیر گذاشته است.
وی با بیان اینکه هم اکنون در فصل تابستان مصرف آب بسیار زیاد است، اظهار کرد: هم اکنون در شهرستان درمیان با بحران آبی مواجه شده ایم و مدیریت آب در این شهرستان بسیار سخت شده است.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت: روستای مسک به دلیل اینکه در یک سوم طول مسیر آبرسانی قرار دارد از نظر هیدرولیکی باید حتما چند مبنع قبل از منبع آبرسانی روستای مسک پُرآب شود و در حقیقت آب به منبع های قبل از روستای مسک برسد تا آبی به سمت منبع روستای مسک جریان داشته باشد.
راستکار ادامه داد: قبل از اینکه منبع آب روستای مسک پُر آب شود باید در مسیر آبرسانی مخازن آبگیری شود که آبی به منبع روستای مسک برسد و این یکی از دلایلی است که مدت زمان قطعی آب در روستای مسک شاید به نظر مردم این روستا بیشتر از سایر روستاهای همجوار احساس شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون یکی از چاه های آب شهرستان درمیان با کاهش دبی آب مواجه شده است، تصریح کرد: طی هفته گذشته حدود ۵ تا ۶ لیتر کاهش دبی آب را در یکی از چاه ها منطقه شاهد بودیم که این کاهش دبی آب نیز باعث شده قطعی های آب مکرر و با مدت زمان طولانی تری باشد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان اظهار کرد:با توجه به اینکه هم اکنون در سطح شهرستان درمیان با مشکل و بحران بی آبی مواجه هستیم لازم است مقداری میزان آبرسانی به روستاها البته با اطلاع دادن به اداره کل آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی توسط خود همکاران ما که در شهرستان مسئول توزیع شبکه آب در روستاها هستند، مقداری از میزان آبی که به روستاها می‌رسد کم کنند که در مدت زمان کوتاهی همه آب ذخیره شده در منبع ها به اتمام نرسد.
راستکار عنوان کرد: با توجه به اینکه گاهی اوقات در بین اهالی روستاها مطرح می‌شود یک روستا آب بیشتری دارد و اصلا با قطعی آب مواجه نیست و یک روستا آب کمتری دارد یا میزان آبرسانی به روستاها از سوی همکاران ما عمدا قطع می‌شود، باید بگویم که اصلا این ادعاها درست نبوده و هر گونه کم یا زیاد کردن در میزان آبرسانی به روستاها صورت می‌گیرد با اطلاع کامل از سوی استان است، و اگر آب یک روستا برای مدت زمان چند ساعت قطع می‌شود به این دلیل است که آب برای همان روستا ذخیره شود و برای مدت زمان بیشتری خود اهالی روستا آب داشته باشند.
وی ادامه داد: قطع شدن آب در یک روستا برای مدت زمانی به این دلیل است که آب برای آن روستا ذخیره شود و در واقع در آینده روزهای بیشتری آب داشته باشند؛ اگر آب قطع نشود که همه آب ذخیره شده در منبع هر روستا طی مدت زمان کوتاهی استفاده خواهد شد و آبی برای آینده در کوتاه مدت نخواهد ماند.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت:روستاهای با جمعیت بالای بخش مرکزی شهرستان درمیان از جمله بورنگ،نوغاب و هندوالان نیز با مشکل بی آبی و قطعی آب مواجه اند و در طول روز برخی از محله های این روستاها نیز مشکل قطعی آب را دارد.
راستکار با اشاره به اطلاع دادن به اهالی هر روستا برای قطع بودن آب در مدت زمان مشخص، توضیح داد: این حق مردم است که اگر قرار است در طول روز با قطعی آب مواجه باشند از مدت زمان و ساعت قطعی آب اطلاع داشته باشند که برای مدت زمانی که آب قطع خواهد بود آبی برای استفاده ذخیره داشته باشند.
وی ادامه داد: برای این موضوع پیگیر هستیم با مکاتباتی که با فرمانداری شهرستان انجام شده برنامه زمان بندی قطعی آب در هر روستا مشخص باشد که مردم اطلاع داشته باشند؛ اما با توجه به اینکه گاهی اوقات زمان قطعی آب مشخص نیست و بستگی به ذخیره آب موجود در منبع هر روستا دارد به طور دقیق نمی‌توان مشخص کرد که در چه ساعتی آب روستا قطع خواهد شد اما با همه این شرایط همیشه مسئول شبکه آبرسانی هر روستا برای قطع بودن آب روستا با رئیس شورای روستا در ارتباط است و اطلاع قطعی آب را می‌دهد.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان اظهار کرد: در سال گذشته برای رفع مشکل آبرسانی به روستاهای شهرستان درمیان پیگیر حفر چاهی در دشت نوغاب بوده ایم که هم اکنون این چاه حفر شده است اما نیاز به تجهیز دارد.
تجهیز چاه جدید در دشت نوغاب نیازمند اعتبار است
راستکار عنوان کرد: برای تجهیز چاه جدید نیاز به ۴ هزار متر لوله،تجهیز اقلام تأسیساتی از جمله برق و ایستگاه پمپاژ داریم که همه اینها نیاز به تأمین اعتبار دارد؛ در صورتی که اعتبار مورد نیاز برای تجهیز چاه انجام شود انشاءالله در نیمه دوم سال ۹۷ مشکل آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان مرتفع خواهد شد.
وی اظهار کرد: برای تامین اعتبار مورد نیاز مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان و مدیر عامل آب منطقه ای خراسان جنوبی پیگیر بوده که هر چه زودتر اعتبارات مورد نیاز تأمین و چاه جدید تجهیز شود.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان عنوان کرد: همه همکاران ما از شهرستان درمیان گرفته تا امور آب و فاضلاب روستایی در مرکز استان به صورت شبانه روزی برای رفع مشکلات مردم در روستاهای شهرستان مرزی درمیان در تلاش هستند که مردم در این فصل گرم از سال با مشکل بی آبی مواجه نباشند.
راستکار با بیان اینکه وضعیت آب در شهرستان درمیان بحرانی است، تاکید کرد: از همه مردم این شهرستان درخواست می‌شود در این فصل که هوا بسیار گرم است با استفاده بهینه آب در مصرف آن صرفه جویی کنند که خودشان با مشکلات کمتری در این فصل مواجه باشند.
در گزارشاتی که قبلا از سوی مدیر عامل سابق آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی و مدیر عامل فعلی مطرح شده، روستاهای شهرستان درمیان از بحرانی ترین روستاهای خراسان جنوبی در بحث آب هستند و این موضوع نیاز به توجه بیشتر مسئولان مربوطه به این روستاها دارد.
بر اساس این گزارش مانند سایر گزارش‌های سال های و ماه های گذشته درباره مسائل و مشکلات آبرسانی و قطعی آب در روستاهای مرزی شهرستان درمیان تنها راه حل “اعتبار” است که متاسفانه این روزها همه پروژه ها و کارها در هر زمینه ای و نه تنها آب، لنگ “اعتبار و نقدینگی” است.
مسئولان پاسخ دهند، مشکلات اعتباری در کشور و خراسان جنوبی کی و به دست چه کسی حل خواهد شد؟
انتهای پیام/۱۲۷